The Wall Street Journal: Економија еврозоне за 15 година порасла 6 одсто, а економија САД – 82 одсто

ПРОСЕЧНО БОГАТА ДРЖАВА ЕУ СИРОМАШНИЈА ЈЕ ОД СВАКЕ АМЕРИЧКЕ ОСИМ АЈДАХА И МИСИСИПИЈА

* Ако се тренд настави, до 2035. ће јаз између САД и ЕУ у производњи по глави становника бити једнак јазу какав данас постоји између Јапана и Еквадора

* Амерички радници носе кући скоро три четвртине својих зарада, а француски и немачки радници - само половину

* У Бриселу, једном од најбогатијих градова Европе, наставници и медицинске сестре стоје у редовима да купе намирнице које се са камиона продају  упола цене. Сличне услуге су се појавиле широм Европе

__________________________________________________________

          СЈЕДИЊЕНЕ Државе су захваљујући рату у Украјини све богатије, а Европљани морају да штеде и на најпотребнијим стварима – објавио је утицајни лист америчког финансијског капитала The Wall Street Journal

          Оценио је да се Европљани суочавају са новом економском реалношћу са каквом се деценијама нису сусретали јер постају све сиромашнији.

          Французи и пију мање вина. Шпанци штеде на маслиновом уљу. Финци се подстичу да посећују сауне у ветровитим данима када је струја јефтинија. Широм Немачке потрошња меса и млека пала је на најнижи ниво за последње три деценије.

          Европа је ушла у рецесију која појачавајући осећај економског, политичког и војног пада који је почео на прелазу векова.

          Колапс глобалних ланаца снабдевања довео је до вртоглавог пораста цена енергије и хране, а криза је погоршала болест.

          Како се светска трговина хлади, велика засисност Европе од извоза, који чини око 50% БДП-а еврозоне у поређењу са 10% у САД, постала је – додатна слабост.

          У Бриселу, једном од најбогатијих градова Европе, наставници и медицинске сестре стоје у редовима да купе намирнице које се са камиона продају  упола цене.

          Сличне услуге су се појавиле широм Европе.

          Економија еврозоне је порасла за око 6% (у доларима) током последњих 15 година, а економија САД за то исто време – за 82% у САД.

          Просечна земља ЕУ по дохотку по глави становника зато је сиромашнија од било које америчке државе осим Ајдаха и Мисисипија.

          Ако се тај тренд настави, до 2035. ће јаз између САД и ЕУ у производњи по глави становника бити једнак јазу какав данас постоји између Јапана и Еквадора.

          Како европске владе треба да повећају војне издатке, а већ су суочене са растом трошкови задуживања, економисти процењују да ће у Европској унији услкедити даље повећавање пореза који су у Еевопи и без тога високи.

           Амерички радници носе кући скоро три четвртине својих зарада, а француски и немачки радници - само половину.

 

 

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари