Пелоси тражи да САД Русију прогласе „земљом спонзором тероризма“
НА ТОЈ ЦРНОЈ ЛИСТИ СУ ИРАН, СЕВЕРНА КОРЕЈА, КУБА И СИРИЈА
* Председница доњег дома Конгреса САД Ненси ПЕЛОСИ фактички је поставила ултиматум државном секретару Ентони Блинкену, запретивши да ће Конгрес сам ставити Русију на листу земаља спонзора тероризма ако то не учини Стејт департман
* Американолог Борис МЕЖУЈЕВ: Сумњам да ће ултиматум Пелоси бити спроведен. То би значило прекид дипломатских односа. Руски амбасадор у Вашингтону би остао без имунитета, као и амерички амбасадор у Москви... Мислим да Америка тренутно није спремна за то“
_______________________________________________________
ПРЕДСЕДНИЦА Доњег дома америчког Конгреса Ненси Пелоси запретила је да ће Русију прогласити „земљом спонзором тероризма“.
Према њеним речима, конгресмени ће то учинити сами, заобилазећи Стејт департман, који из неког разлога одлаже такав потез, иако Украјина то тражи.
Да ли је заиста могуће да ће се ова претња остварити и какве последице то може имати по Русију и САД?
Пелоси је у суштини поставила ултиматум државном секретару Ентони Блинкену, запретивши да ће Конгрес сам додати Русију на листу земаља спонзора тероризма ако то не учини Стејт департман.
Према писању Politico, Пелоси је формулисала ултиматум током телефонског разговора са Блинкеном.
Закон у САД даје државном секретару право да сам одређене земље стави на црну листу, али законодавци могу преузети иницијативу.
Стављање на листу значи да та земља у очима Сједињених Држава „узастопно подржава акте међународног тероризма“ и да Вашингтон има право да уведе оштре једностране санкције таквој држави – сличне онима које су на снази против Ирана.
Санкције могу укључивати ограничавање или забрану продаје оружја и производа двоструке намене, а према мишљењу неких експерата, могуће стављање Русије на црну листу „учиниће све трансакције са њом готово немогућом за Американце“.
Постоји још један важан детаљ: представници државе са црне листе лишени су дипломатског имунитета у САД.
На тој листи су тренутно четири земље: Северна Кореја, Куба, Иран и Сирија. У прошлости су били и Ирак, Либија, Судан и (сада непостојећи) Јужни Јемен.
Државни секретар може да додаје или скида земље са те листе – на пример, у јануару прошле године Мајк Помпео је на њу вратио Кубу.
У Вашингтону нема амбасада побројаних држава.
- Резолуције које су биле раније усвајане у конгресним комитетима, а којима је Бајденова администрација позивана да прогласи Русију за спонзора тероризма, биле су саветодавне природе. Али, ако кроз оба дома Конгреса прође такав документ, онда то може обавезати шефа Стејт департмана да стави Русију на црну листу“, објашњава американолог Малек Дудаков.
Москва је већ саопштила да такав корак оцењује „веома негативно“.
Уз наглашавање да је веома тешко учинити било шта што би могло додатно да наруши односе Русије и Америке који су већ у „незавидном стању“,
Портпаролка руског Министарства иностраних послова Марија Захарова иницијативу пелоси назвала је „мером идиотске природе“.
Блинкен се не противи стављању Русије на листу. Пелоси га само критикује због неодлучности.
Он је још у априлу рекао да Вашингтон жели да стави и Русију на црну листу и нагласио: „Нема сумње да Руси тероришу Украјинце“.
Американолог Борис Межујев сумња да ће ултиматум Пелоси бити спроведен: „То би значило прекид дипломатских односа. Руски амбасадор у Вашингтону би остао без имунитета, као и амерички амбасадор у Москви... Мислим да Америка тренутно није спремна за то“.
Региструјте се на нашем Telegram каналу: https://t.me/faktorga