Нуди ли Меркел Србији ЗСО Плус са правом отцепљења од „Косова“ после 20 година?

НАВОДНО ЈЕ ТО ВЕЋ САОПШТИЛА ТАЧИЈУ ПРИЛИКОМ ЊИХОВОГ ПОСЛЕДЊЕГ СУСРЕТА

* План немачке канцеларке наводно подрзумева верификацију стања на терену, тј. признање без признања, а портал Telegraf.rs, који се позива на изворе у Европској народној партији којој припада и странка Меркелове, наводи да то значи да би Београд пристао да "препозна реалност, али не и независност", док би се Приштина задовољила тиме да неће бити ометана у својим покушајима да постане чланица међународних институција

_______________________________________________________________________________________

         НЕМАЧКА канцеларка, Ангела Меркел, припремила је план за Косово који предвиђа формирање "Заједнице српских општина плус", верификацију стања на терену, као и одржавање референдума о отцепљењу ЗСО после 20 година, објавио је портал Telegraf.rs, позивајући се на тврдње неименованих извора у Европској народној партији (ЕПП).

         Како тврди исти портал, Меркел је свој план представила колегама са Балкана и, према њему, подела на крају целог процеса је ипак могућа.

         Неименовани извори у ЕПП, чијој групацији припада и Хришћанско-демократска унија (ЦДУ) немачке канцеларке, наводе да би план Ангеле Меркел требало да се реализује на кратки и средњи рок.



         У првој фази би пре свега требало да дође до формирања Заједнице српских општина (ЗСО), на чему је Меркел инсистирала и приликом последњег сусрета са косовским председником Хашимом Тачијем, наводи Telegraf.rs .

         Како тврди, Меркел планира да Заједница добије шира овлашћења, односно такозвани "ЗСО плус".

         Како би Заједница имала праву функцију потребно је формирати и друге органе и могла би да сарађује са Србијом, а тиме би она имала праву снагу и олакшала живот грађана, наводи портал.

         С друге стране, план немачке канцеларке би подрзумевао верификацију стања на терену, тј. признање без признања, а Telegraf.rs наводи да то значи да би Београд пристао да "препозна реалност, али не и независност", док би се Приштина задовољила тиме да неће бити ометана у својим покушајима да постане чланица међународних институција.

         Неименовани извори из ЕПП, на које се позива Telegraf.rs, наведени елементи плана би обухватили прву фазу, која би била спроведена у кратком року.

         Затим, како се наводи, следи велико финале, на које би требало да се сачека 20 година.

         После тог периода, у Заједници српских општина би био одржан референдум о отцепљењу, што би створило реалну шансу да се део Косова на коме живи већинско српско становништво врати под ефективну власт Београда, наводи Telegraf.rs, позивајући се на изворе из ЕПП.

         (Танјуг)

 

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари