Лавров Блинкену: Америчко „не“ поводом Украјине имаће најозбиљније последице
ПРЕГОВОРИ У ЖЕНЕВИ ТРАЈАЛИ САТ И ПО, АЛИ (ОЧЕКИВАНО) БЕЗ РЕЗУЛТАТА
* Сергеј ЛАВРОВ: Чуо сам тек прелиминарну усмену реакцију на предлоге Русије
* Ентони БЛИНКЕН: Русија планира употребу војних, административних и дипломатских средстава за дестабилизацију Украјине. Један од могућих потеза је - рушење украјинске владе
* Москва од САД, поред осталог, тражи: да САД одустану од укључивања у НАТО бивших совјетских република; да не користе њихову војну инфраструктуру; да у њима не праве базе и да са њима не развијају ни војну сарадњу
___________________________________________________
СЕРГЕЈ Лавров рекао је америчком државном секретару Ентонију Блинкену током једноипочасовног разговора у Женеви да даље избегавање безбедносних гаранција, на којима инсистира Москва, може имати „најозбиљније последице“.
Лавров је сам разговор назвао корисним и искреним, а Блинкен обећао да ће Стејт департман следеће недеље дати писани одговор на предлоге-захтеве Москве.
Министарство иностраних послова РФ навело је ове речи свог шефа:
„Блинкен је био јасно обавештен да је даље игнорисање легитимних забринутости Руске Федерације, првенствено везано за текући војни продор Сједињених Држава и њихових НАТО савезника на територију Украјине у позадини широког размештања снага и средстава. алијансе у близини наших граница, имаће најтеже последице“.
Указало је да се такве последице могу избећи ако САД позитивно одговоре на нацрте споразума РФ о безбедносним гаранцијама иза којих стоји Москва.
Сам Лавров је оно што је чуо од Блинкена назвао „прелиминарном усменом реакцијом на предлоге Русије“.
Блинкен је разговор назвао „искреним и садржајним“, али и нагласио да не очекује помаке у преговорима са Лавровом.
Блинкен је изјавио да Русија може предузети „различите акције ради дестабилизације ситуације у Украјини“.
А као један од могућих потеза назвао је рушење украјинске владе:
„Русија планира употребу војних, административних и дипломатских средстава за дестабилизацију Украјине. Оружане снаге Русије управо изводе вежбу у Белорусији. Велика концентрација руских трупа претвара територију северног суседа Украјине у још једну одскочну даску за инвазију. Кремљ има прилику да нападне Украјину са југа, са истока и севера, ако то председник Путин пожели“.
Претходно је председник Украјине Владимир Зеленски - у интервјуу за The Washington Post - рекао да је могућа „инвазија Руске Федерације“ на велике украјинске градове.
Наводно, под изговором заштите руско и рускоговореће становништво.
Навео је да „окупација прети и Харкову“, што је у украјинској администрацији тог великог града са руском већином изазвало панику.
Ево шта Москва тражи и предлаже
Русија је у домену нуклеарног наоружања предложила:
Да обе земље земље не држе то оружје ван својих граница и да не обучавају персонал ненуклеарних држава:
Да повуку сво нуклеарно оружје које држе у иностранству и ликвидирају инфраструктуру за то оружје изван територија САД, односно Русије;
Да не истралирају ракете средњег и малог домета у домету територије друге стране:
Да у такву близину не доводе ни своје ратне бродове и авионе;
Да САД одустану од укључивања у НАТО бивших совјетских република;
Да не користе њихову војну инфраструктуру;
Да у њима не праве базе;
Да са њима не развијају ни војну сарадњу.