Хофман: Европа има највише три године да се спреми за обуздавање Русије
НЕМАЧКИ ВОЈНИ СТРУЧЊАК: ЕУ МОРА НАЈХИТНИЈЕ ПОВЕЋАТИ БРОЈ ВОЈНИКА УЗ ЗАПАДНЕ ГРАНИЦЕ РУСИЈЕ
* Фабијан ХОФМАН: Русија схвата да није способна да победи НАТО у дужој војној конфронтацији, па планира да освоји неке територије, а да потом претњом нуклеарним оружјем присили Западну Европу на преговоре
* Указује: „За то јој је можда довољно да узме само естонски погранични град Нарву. Зазирем да ће Берлин, Париз и Лондон неспремни дочекати Москву, јер им недостаје јединство и истрајност. Наш канцелар Олаф Шолц, на пример, никада није рекао да „Украјина мора да победи“, већ само да „Украјина не сме да изгуби“
_____________________________________________________
ЕВРОПА има на располагању две до три године да обезбеди обуздавање Русије, оценио је немачки стручњак за војна питања Фабијан Хофман.
Он процењује да је ЕУ за то неопходно, пре свега, да повећа контингент трупа на источном крилу НАТО, јер садашње снаге нису довољне да потпуно зауставе Кремљ, чак ни да за неко време успоре руско напредовање.
Хофман сматра да Русија схвата да није способна да победи НАТО у дужој војној конфронтацији, па планира да освоји неке територије, а да потом претњом нуклеарним оружјем присили Западну Европу на преговоре.
Указује: „За ово је можда довољно узети само естонски погранични град Нарву. Зазирем да ће Берлин, Париз и Лондон неспремни дочекати Москву, јер им недостаје јединство и истрајност. Наш канцелар Олаф Шолц, на пример, никада није рекао да „Украјина мора да победи“, већ само да „Украјина не сме да изгуби“.
Хофман указује да се у многим европским земљама поводом рата у Украјини продубљује унутрашњи политички раскол:
„То ме не чини оптимистичним. На жалост, сада није толико важно шта се мисли у Берлину, Паризу или Лондону. Главно је шта мисле руски лидери. Ако Руси процене да могу да остваре победу, ситуација ће постати експлозивна. Зато нам је потребна моћ застрашивања. Предност на бојном пољу сада припада Кремљу. А ако Украјина престане да пружа снажан отпор, то ће ослободити ресурсе за пројекцију руске силе на регионе који се граниче са Европом. Русија је већ у суштини своју економију поставила на ратни колосек и моћи ће врло брзо да попуни своје ракетне резерве“.
Хофман посебно истиче: „Европа више не може да се ослања на Сједињене Државе. Велика је вероватноћа да ће републиканац Доналд Трамп поново постати председник Сједињених Држава, што ће такође ојачати позицију Русије. Многим земљама чланицама НАТО генерално недостаје унутрашње политичко јединство. На пример, када су Иран и Северна Кореја почели да снабдевају Русију оружјем, није било реакције Европе на то. Запад много говори о Украјини, а мало ради иако од исхода рата у Украјини много шта зависи и Европљанима и Американцима“.