Die Zeit: Са Трамповим повратком на власт – ЕУ може склизнути у геоекономску кризу

„ЗНАЧАЈНА ТРАМПОВА ПРЕДНОСТ НАД БАЈДЕНОМ ЗЛОКОБАН ЈЕ ЗНАК ПОСЕБНО ЗА НЕМАЧКУ“

* „Последњих деценија, немачки модел раста се ослањао на потражњу у Кини и Сједињеним Државама, као и на енергенте из Русије. Али, сада Кина преплављује глобално тржиште електричним аутомобилима, испоруке руског гаса су у великој мери пресушиле, а реална постаје претња још једног Трамповог мандата. Немачка и ЕУ морају да створе алате за нову, изазовну еру“

* Трампова оштра критика европског трговинског суфицита у односима са САД може довести до појачаних трговинских ограничења САД против ЕУ. То прети да доведе до пада тражње за европским производима

* Трамп планира да „смањи или чак оконча учешће САД у европској одбрани. Отвара се питање да ли ће нове владе задржати своје досадашње учешће у међународним коалицијама или своје обавезе према НАТО

_______________________________________________________

          ЕВРОПСКА унија сада има више него довољно проблема, међу којима су и односи са Кином и недостатак енергетских ресурса из Русије. Али, могућа победа Доналда Трампа на изборима у САД ствара нову и можда највећу претњу ЕУ, оценио је немачки лист Die Zeit.

          Навео је ЕУ зато мора - да би се заштитила - да делује, али да због недостатка јединственог руководства доводи до спорог и недоследног доношења одлука и све веће рањивости на притисак Кине и Сједињених Држава.

          Die Zeit своју процену стиуације у којој се нашла Европска унија додатно изоштрава овако:

          „Значајна предност Доналда Трампа над Џоом Бајденом у анкетама је злокобан знак за највећу европску економију, тврди неколико стручњака. Последњих деценија, немачки модел раста се ослањао на потражњу у Кини и Сједињеним Државама, као и на енергенте из Русије. Али, сада Кина преплављује глобално тржиште електричним аутомобилима, испоруке руског гаса су у великој мери пресушиле, а реална постаје претња још једног Трамповог мандата. Немачка и ЕУ морају да створе алате за нову, изазовну еру“.

          Die Zeit посебно скреће пажњу да Трампова оштра критика европског трговинског суфицита у односима са САД може довести до појачаних трговинских ограничења САД против ЕУ. А то прети да доведе до пада тражње за европским производима.

          Исти лист указује и да Трамп планира да „смањи или чак оконча учешће САД у европској одбрани“:

          „Отвара се питање да ли ће нове владе задржати своје досадашње учешће у међународним коалицијама или своје обавезе према НАТО. У овој нестабилној ситуацији, остаје извесно да ће геополитички односи између великих играча — Сједињених Држава, Кине и ЕУ — обликовати светски поредак. Могуће је јачање ривалства између САД и Кине, било у виду војне конфронтације са Тајваном или продужавања економских санкција, од Европљана хитно захтева јасан план. Они морају преиспитати и кориговати међузависност, посебно између Немачке и Кине“.

          Die Zeit наглашава да је „цена опасности већ сада висока“:

          „Значајан ризик лежи у претњи европској, а посебно немачкој интелектуалној својини у Кини. Посебан ризик је то што битне европске технологије, компаније или инфраструктура могу доћи под страну контролу. Ту је и зависност Европе од увоза кључних материјала и технологија, посебно важних за енергетску транзицију“.

           И закључује: „Сада, на мање од годину дана до могућег Трамповог повратка на власт, постоји осећај да би Европа могла да склизне у геоекономску кризу. Потребна је акција, али политичке полуге нису сконцентрисане у једној руци. Сваки аспект смањења ризика у Европи захтева консензус широм ЕУ. Док трговинска политика спада у делокруг ЕУ, други инструменти потребни за свеобухватно смањење ризика остају углавном на националном нивоу. Ово резултира спорим и недоследним доношењем одлука, остављајући ЕУ рањивом на притисак Кине или САД“.

 

 

 

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари