Да ли је чудни земљотрес у Јерменији потврда да је Иран извео пробу своје прве нуклеарне бомбе?

ЈЕРМЕНСКИ СЕИЗМОГРАФИ СУ ЗЕБЕЛЕЖИЛИ ИСТО ШТО И ИНДИЈСКИ КАД ЈЕ ПАКИСТАН ТЕСТИРАО СВОЈУ ПРВУ А-БОМБУ

* Омански професор Хамуд Ал-Нуфли: „Иран би ускоро могао да објави да има нуклеарно оружје, што ће изазвати веома велики шок у Израелу, на Западу и код оних који су под његовом заштитом“

* Бивши заменика директора ИАЕА Оли ХАЈНОНЕН: „Први примерак нуклеарне направе можда је у Ирану већ примљен. Техеран би, заправо, могао да има десет нуклеарних бојевих глава потенцијално спремних за употребу већ до априла 2025“

* Духовни вођа Ирана Али Хомени упутио је сународницима ове речи пуне су скривених религиозних значења: „Будите мирни. Сви догађаји које посматрате део су тешког пута ка врху. Не би требало да се колебате. Ако желимо да стигнемо на врх Тохал или Дамаванд (планине у Ирану), на путу ће бити рупа, камења, ветра, дима, гасова... Али, ми се успињемо. Ми се успињемо. Не морате да бринете, ови догађаји су природни. У ствари, да је овај пут без потешкоћа, тада би требало бринути"

_______________________________________________________

           Аутор: Сергеј ИШЋЕНКО

           ПОЈАВИЛА се вест која - ако се покаже њена истинитост - може коренито да промени војно-политичку ситуацију не само на Блиском истоку, већ и у свету у целини.

           Телеканал Ал-Џазира прва, а за њом и извори у иранској опозицији, објавила да је веома вероватно да је Иран, у дубокој тајности, недавно извео прву подземну пробу своје атомске бомбе.

           Након тога, у суботу је омански професор Хамуд Ал-Нуфли објавио на интернету:

           „Иран би ускоро могао да објави да има нуклеарно оружје, што ће изазвати веома велики шок у Израелу, на Западу и код оних који су под његовом заштитом“.

           Због једне чињенице на ово не треба гледати као на новинарску „патку“.

           Прошле недеље су сеизмолози у Јерменији, која је сусед Ирана, снимили чудан земљотрес јачине 4,4 степена Рихтерове скале, чији је епицентар био у слабо насељеној персијској провинцији Семнан.

           „Сигнали“ које су јерменски сензори фиксирали заправо су изгледали крајње необично.

           Стручњаци указују да за време обичних земљотреса све почиње серијом подрхтавања тла мањег интензитета. А да тек потом следи глави и најмоћнији удар.

           После њега се све постепено смањује.

           Међутим, оно што је из Семнана стигло до Јерменије изгледало је сасвим другачије.

           Кривуља подземних удара у Ирану је не само изненада, него и тренутно скочила „у небо“. А одмах потом је све преестало.

           Као да се ништа није догодило.

           Све то је изгледало крајње сумњиво. Уосталом, превише је личи на оно што су снимиле сеизмолошке станице (Индије) током првих подземних нуклеарних проба у Пакистану 1998. године.

           Тада је, како се касније испоставило, у пустињи Каран, експлодирала пакистанска плутонијумска бомба снаге 20 килотона ТНТ.

           Ако претпоставимо да Техеран има нуклеарно оружје, онда многи догађаји последњих месеци на Блиском истоку долазе на своје место.

           Постаје објашњивија и журба са којом је Израел интензивирао непријатељства у региону у очигледном покушају да створи разлоге за брзо покретање масовних разоружавајућих ракетних и бомбашких напада не само против Хезболаха, Либана и Јемена, већ и против Ирана који их подржава.

           Објашњивији је и изненадни опрез Сједињених Држава у војној подршци таквим очајничким корацима Тел Авива.

           Да ли су западни савезници нешто унапред сазнали и озбиљно се забринули за судбину хиљада својих војника и официра у блискоисточним војним базама?

           Могуће је.

           Подсетимо се зато писања лондонског Times од 3. октобра.

           Са позивањем на британски МИ-6 и израелске обавештајне службе, тај лист је објавио да ће Техеран до априла 2025. године располагати са десетак нуклеарних бојевих глава спремних за борбену употребу.

           За ову информацију одабрао  је најкомпетентнијег коментатора – бившег заменика директора ИАЕА Оли Хајнонен.

           А ево шта је он рекао:

           „Први примерак нуклеарне направе можда у Ирану је већ примљен. Техеран би, заправо, могао да има десет нуклеарних бојевих глава потенцијално спремних за употребу већ до априла 2025... Иран је повећао своје залихе до 60 одсто обогаћеног уранијума на скоро 165 килограма. То је 20 килограма више него што је посматрач УН известио у мају. Евентуална употреба атомског оружја значила би превелики ризик за Техеран, па је могуће да ће Исламска Република своју бомбу држати само као „адут“ у преговорима. Израел прати напоре Ирана да направи нуклеарну бомбу и чини се да припрема превентивни напад који ће прогласити за одмазду“.

           Амерички лист The New York Times је 24. јуна 2024. je упозорио на потпуно исту могућност:

           „Док је остатак света забављен ратовима у Гази и Украјини, Иран је ближи него икада могућности производње неколико врста нуклеарног оружја. Нагло последњих недеља повећава брзину којом може да производи нуклеарно гориво. У објекту закопаном тако дубоко да је практично недодирљив за бомбе које разбијају бункере“.

           Иранска владајућа елите по први пут напушта вишедеценијско инсистирање да је њен нуклеарни програм искључиво у мирољубиве сврхе. Уместо тога, јавно демонстрира логику поседовања бомбе, тврдећи да недавне размене ракета са Израелом наглашавају потребу за много снажнијим средством одвраћања.

           Ако Иран заиста већ има нуклеарну бомбу, онда његово подземно тестирање у полупустињском области изгледа сасвим логично, а сама бомба се појавила у правом тренутку за Техеран. Јер, сада би Запад могао спустити тон у преговорима са њим. Као што се, на пример, догодило у сличној ситуацији са Северном Корејом.

           Већ се намеће питање: да ли ће Техеран, ако се ситуација усија, имати довољно одлучности да учини последњи корак и притисне „црвено дугме“?

           Обраћам пажњу на - на први поглед - тајанствене и оријенталне речи духовног вође Ирана Али Хоменија упућене сународницима. Пуне су скривених религиозних значења, а на свом сајту их је објавила позната оријенталисткиња Карине Геворгјан:

           „Будите мирни. Сви догађаји које посматрате део су тешког пута ка врху. Не би требало да колебате. Ако желимо да стигнемо на врх Тохал или Дамаванд (планине у Ирану), на путу ће бити рупа, камења, ветра, дима, гасова и тако даље. Али, ми се успињемо. Ми се успињемо. Не морате да бринете, ови догађаји су природни. У ствари, да је овај пут без потешкоћа, тада би требало бринути."

           Ово свако може схватити како хоће. Али остаје гадна језа низ леђа. Бар код мене.

           Чињеница је да Техеран већ има средства за лансирање нуклеарног оружја које је способно да савлада различите системе противракетне одбране доказано је иранским ракетним нападом на Израел 1. октобра.

           Гвоздена купола је пропустила неколико тешких удара и то је признато у Тел Авиву.

            Утолико је вест из Јерменије кошмарнија за Израел.

 

 

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари