Блинкен узалуд долазио у Анкару – Ердоган Америци ни у чему није попустио

ПРАЗНИХ ШАКА ТУРСКУ НАПУСТИО И ГЕНЕРАЛНИ СЕКРЕТАР НАТО ЈЕНС СТОЛТЕНБЕРГ

Мевлут Чавушоглу му ставио до знања да Турска

претендује на статус мале велике силе

* Шеф турске дипломатије, Мевлут ЧАВУШОГЛУ, на заједничкој конференцији за новинаре са Блинкеном: Остајемо неутрални према Русији. Турска се не придружује санкцијама. Пратимо одлуке које су донеле УН

* Турској су потребни ракетни системи С-400 јер ради на својој новој геополитичкој улози која предвиђа да и у Вашингтону буде третирана као равноправна

* Анкара у свим контактима током последњих неколико година увек истиче промену свог геополитичког статуса. Турско руководство на сваки могући начин јасно ставља до знања да више неће играти игре које су замислиле Сједињене Државе и да велику грешку праве сви који Турску сматрају „млађим партнером“ Сједињених Држава у региону

________________________________________________________

         ИНТЕРЕСОВАЊЕ западних земаља за Турску у последње време је огромно, али не због катастрофалног земљотреса који је задесио ту земљу.

         Генерални секретар НАТО-а Јенс Столтенберг и амерички државни секретар Ентони Блинкен долетели су у Турску из сасвим других разлога. Обојица су позвала Турску да пристане на улазак Шведске и Финске у западну војну алијансу.

         И, обојица су се напустила Турску „празних шака“.

         Ердоган је рекао Столтенбергу да је Турска спремна да разматра апликацију Финске одвојено од Шведске, а да ову другу неће пустити у НАТО док на својој територији не затвори све могућности за Раднбичку партију Курдистана.

         Шеф турске дипломатије, Мевлут Чавушоглу, рекао је на заједничкој конференцији за новинаре са Блинкеном да ће његова земља остати неутрална према Русији:

         „Турска се не придружује санкцијама. Пратимо одлуке које су донеле УН“.

         Додао је додуше да Анкара неће помагати Русији да „заобилази санкције“.

         Турска новинска агенција Анадолу пренела је ове речи Реџепа Тајипа Ердогана:

         „Обећани су нам авиони Ф-35, али нису одржали реч. Упркос томе што смо платили око 1,4 милијарде долара. Авиона нема, а новац нам није враћен. Ми увек држимо своју реч и очекујемо то од наших партнера“.

         Турској су потребни ракетни системи С-400 јер ради на својој новој геополитичкој улози која предвиђа да Анкара и у Вашингтону буде третирана као равноправна.

         Анкара у свим контактима током последњих неколико година увек истиче промену свог геополитичког статуса. Турско руководство на сваки могући начин јасно ставља до знања да више неће играти игре које су замислиле Сједињене Државе и да велику грешку праве сви који Турску сматрају „млађим партнером“ Сједињених Држава у региону.

         Вашингтон је  у октобру 2021. Турској понудио куповину 40 авиона Ф-16, компоненти и наоружања за 20 милијарди долара као компензацију за раскид уговора са Русијом о С-400.

         Блинкен је због те понуде и дошао у Анкару. Међутим, за Ердоганову владу у години природне катастрофе и избора посебно је важно да покаже лидерство и субјективитет земље, а такав отворени покушај да се купи њена наклоност наишао је на одбијање.

         Чавушоглу је био више него јасан:

         „Анкара не прихвата повезивање питања куповине авиона Ф-16 од Сједињених Држава са постављањем услова. Не желимо да нам ишта везује руке. Очекујемо најскорије укидање свих санкција Турској“.

          У септембру 2022. је први човек турске одбрамбене индустрије Исмаил Демир упозорио да ће земља размотрити набавку руских ловаца Су-35С уколико до договора са Вашингтоном о Ф-16 не дође.


 

 

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари