Бајден забранио Американцима улагања у кинске војне и фирме у сфери високих технологија

БЕЛА КУЋА: МЕРЕ НИСУ ЕКОНОМСКЕ ВЕЋ СУ У ИНТЕРЕСУ НАЦИОНАЛНЕ БЕЗБЕДНОСТИ САД

Некад било...

* „Ограничења ће утицати на компаније које се баве развојем и производњом полупроводника, вештачке интелигенције која се користи у војној сфери. Нове мере ће спречити усмеравање америчког капитала у модернизацију стране војске и онога што може угрозити националну безбедност САД. Кина очигледно не жели наш новац, већ наше знање“

____________________________________________________________

          ЏО Бајден је потписао декрет о ограничавању улагања у кинеске компаније везане за високотехнолошки и војни сектор своје земље.

          Анонимни високи званичник америчке администрације тим поводом је рекао:

          „Одлука је донета у интересу националне безбедности САД, а не из економских разлога. Декретом се налаже министарствима финансија и трговине да контролишу инвестиције у низ сектора кинеске привреде, посебно у кинеску микроелектронику, информационе технологије и неке системе вештачке интелигенције“.

          Исти званичник је додатно објаснио:

          „Ограничења ће утицати на компаније које се баве развојем и производњом полупроводника, вештачке интелигенције која се користи у војној сфери. Нове мере ће спречити усмеравање америчког капитала у модернизацију стране војске и онога што може угрозити националну безбедност САД. Кина очигледно не жели наш новац, већ наше знање“.

          На удару улагања у кинеске компаније које остварују најмање половину профита из напредних технолошких индустрија као што су квантно рачунарство, полупроводници и вештачка интелигенција.

          У интервјуу америчкој телевизији Bloomberg, министарка финансија САД Џенет Јелен је нагласила да ће ограничења бити „уско циљана”. Према њеном тврђењу, то наводно неће имати „фундаментални утицај на инвестициону климу у Кини“.

           Портпаролка кинеског Министарства спољних послова Мао Нинг је рекла да се Кина противи политизацији од стране Вашингтона економских, трговинских и технолошких питања и да се Пекинг нада да САД неће ометати економски развој њене земље.

 

 

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари