Бајден обећао Путину да америчког офанзивног ударног оружја неће бити у Украјини

ТЕЛЕФОНСКИ ПРЕГОВОРИ ПРЕДСЕДНИКА САД И РФ ПОТРАЈАО 50 МИНУТА

* Спољнополитички помоћник председника РФ Јуриј УШАКОВ: „Успех преговора о безбедносним гаранцијама довешће до извесне нормализације, можда чак и до побољшања односа између Русије и САД

* Прес служба Кремља: „Путин је поручио Бајдену да ће се Русија понашати онако како би се понашале САД у питањима осигурање своје безбедности. Бајден упозорио на санкције, а Путин је рекао да у том случају може уследити прекид односа. Бајден је више пута наглашавао да се нуклеарни рат не сме отпочињати и не може добити“

* Портпаролка Беле куће Џен ПСАКИ: „Председник је нагласио да САД настављају да прате кретање руских снага и да се припремају за сваку Путинову одлуку о Украјини. Саговорници су се сложили да би у неким областима преговора могло бити напретка, а у неким – тешко. Председник Бајден је рекао да ће САД преговарати уз учешће савезника и партнера, а Путин је изразио разумевање за то. Председник је најавио јачање НАТО снага и додатну помоћ Украјини у случају ескалације“

* Даљи преговори о западним безбедносним гаранцијама Русији биће вођени у Женеви (директни руско-амерички), у Бриселу (између Русије и НАТО) и у Бечу (у оквирима ОЕБС)

_____________________________________________________

       ТЕЛЕФОНСКИ разговор председника САД и Русије - Џоа Бајдена и Владимира Путина – потрајао је 50 минута.

       Бела кућа је саопштила да је почео у 15.35 часова по вашингтонском времену, односно - у 23.35 по московском.

       Путинов прес-секретар Дмитриј Песков открио је да је ове преговоре иницирала руска страна.  

       Нагласио је да је сврха разговора била - „постизање компромиса, са узимањем у обзир принципијелних ставова обе стране“.

       Бајден се у време разговора налазио у својој кући у Вилмингтону, у држави Делавер, где проводи викенд.

       Путинов спољнопшолитички помоћник Јуриј Ушаков по завршетку преговора изјавио је да је Бајден „јасно рекао да САД не намеравају да размештају офанзивно ударно оружје у Украјини“.

       Он је притом изразио очекивање да ће „успех преговора о безбедносним гаранцијама довести до извесне нормализације, можда чак и до побољшања односа између Русије и САД“.

       Ушаков је открио да ће даљи преговори о западним безбедносним гаранцијама Русији бити вођени у Женеви (директни руско-амерички), у Бриселу (између Русије и НАТО) и у Бечу (у оквирима ОЕБС).

       Непосредно уочи „телефонског самита“, руски амбасадор у САД Анатолиј Антонов упозорио је Запада да ће Русија на настављање курса војних претњи одговорити стварањем „рањивости“ на противничкој страни.

       Још је додао: „Нека нико не сумња у нашу одлучност да бранимо своју безбедност. За све постоји граница. Ако наши партнери наставе да обликују војно-стратешку реалност која угрожава постојање наше земље, ми ћемо бити приморани да њима стварамо сличне рањивости“.

       Према речима Антонова, политика САД према Русији подсећа на „савијање опруге“: „Или се ломи или пуца у супротном смеру“.

Из саопштења Кремља и Беле куће

       Кремљ је о току и резултатима разговора још саопштио:
       „Путин је поручио Бајдену да ће се Русија понашати онако како би се понашале САД у питањима осигурање своје безбедности.
Бајден упозорио на санкције, а Путин је рекао да у том случају може уследити прекид односа. Бајден је више пута наглашавао да се нуклеарни рат не сме отпочињати и не може добити“.

       Прес-служба председника РФ још је открила: „Јануарски преговори у Женеви биће одржани под личном контролом два председника. Лидери су се договорили да наставе дијалог после Нове године“

       Портпаролка Беле куће Џен Псаки је изјавила:

       „Председник Џозеф Р. Бајден млађи разговарао је данас са председником Русије Владимиром Путином. Председник Бајден је позвао Русију да деескалира тензије са Украјином. Он је јасно ставио до знања да ће Сједињене Државе и њихови савезници и партнери одлучно одговорити ако Русија изврши даљу инвазију на Украјину. Председник Бајден је такође изразио подршку дипломатији, која почиње почетком следеће године билатералним дијалогом о стратешкој стабилности, преко Савета НАТО-Русија и у Организацији за европску безбедност и сарадњу. Председник Бајден је поновио да се суштински напредак у овим дијалозима може догодити само у условима деескалације, а не ескалације“.

       Још је додала:

       „Председник је нагласио да САД настављају да прате кретање руских снага и да се припремају за сваку Путинову одлуку о Украјини. Саговорници су се сложили да би у неким областима преговора могло бити напретка, а у неким – тешко. Председник Бајден је рекао да ће САД преговарати уз учешће савезника и партнера, а Путин је изразио разумевање за то. Председник је најавио јачање НАТО снага и додатну помоћ Украјини у случају ескалације“.

 

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари