Америка забранила Huawei да би задржала монопол на шпијунирање целе планете
ЖЕЛИ ДА И СМАРТФОНИ И ДАЉЕ РАДЕ ЗА „ВЕЛИКУ АМЕРИКУ“, А НЕ ЗА СИ ЂИНПИНГА
* У Вашингтону објављено: „Влада САД уводи забрану продаје и увоза комуникационих уређаја кинеских произвођача паметних телефона и добављача мрежне опреме Huawei и ZTE. Они представљају неприхватљив ризик за националну безбедност. Зато ниједан нови уређај компаније Huawei или ZTE не може бити одобрен“.
* Најсмешније је што се у погледу држања под надзором, уништавања анонимности, шпијунирања личних података итд. Huawei не разликује од уређаја које производи Apple
* Америци у овој работи нема равног и не требају јој никакви конкуренти. Зато случај Huawei није само епизода трговинског рата, то је сам рат за обавештајне податке и потпуну контролу становништва
________________________________________________________
Аутор: Игор МАЉЦЕВ
СХВАТАМ зашто су бургери интелектуалци са обе стране барикада мало-мало потезали Орвела и његову „1984“. И кад је било уместо и кад није, али толико често да је то већ постало нека врста баналности. А онда је на сцену ступио амерички телекомуникациони орган FCC - и све је заискрило новим бојама.
Јер, САД су управо забраниле продају свега што производи кинеска корпорација Huawei.
FCC је саопштио: „Влада САД уводи забрану продаје и увоза комуникационих уређаја кинеских произвођача паметних телефона и добављача мрежне опреме Huawei и ZTE. Они представљају неприхватљив ризик за националну безбедност. Зато ниједан нови уређај компаније Huawei или ZTE не може бити одобрен“.
Комесар FCC Брендон Цар потом је открио да постоји и могућност одузимања већ издатих дозвола.
Још пре четири године – када је у Ванкуверу, на захтев САД, била ухапшена ћерка оснивача Huawei Вангџоу Менг – било је јасно да је Huawei Американцима трн у оку. Да поента није ни у каквој безбедности, нити у „блискости компаније кинеској држави”.
То Американци увек подмећу конкурентима.
Свако ко је покушао да ради на америчком тржишту прошао је кроз ово: крену оптужбе за нелојалну конкуренцију која се обично своди на присуство, на пример, државних субвенција нечијој робе. Чак и ако су то само посебне цене електричне енергије за предузећа.
Тако они бију по странцима. А када Американци уводе милијарде долара субвенција за нешто „зелено“, онда је то сасвим друга ствар и не тиче се других.
Поред Huawei и ZTE -а, пресуда се односи и на апарате компаније Hytera Communications, а такође на Hangzhou Hikvision Digital Technology и Dahua Technology.
Њихови производи „не могу бити одобрени све док FCC не потврде да се уређаји које праве неће користити за јавну безбедност, безбедност владиних објеката или друге сврхе у сфери (америчке) националне безбедности“.
Најсмешније је што се у погледу држања под надзором, уништавања анонимности, шпијунирања личних података итд. Huawei не разликује од уређаја које производи Apple.
Све у свему, ми смо у свет "1984" ушли смо са широким, задовољним потрошачким осмехом.
Сетите се како сте се и сами гласно смејали извештајима да Facebook преко ваших камера и микрофона прислушкује ваше станове преко кључних речи. Наводно да би побољшао рекламне поруке.
Галамило се о теорији завере итд. А сад су се сви нешто ућутали.
Није чак више ствар ни у томе да нема теорије завере која се није обистинила.
Све што раде стоји на шпијунажи, крађи података и говорних датотека, прсретању преписке, геолоцирањима… А многи мисле: све је у реду – то је нови сјајни град на брду.
Вероватно и овце тако мисле када их терају на клање.
Тешко да се ово уклапа у Хакслијеву терминологије, али је ту негде.
Америци у овој работи нема равног и не требају јој никакви конкуренти. Зато случај Huawei није само епизода трговинског рата, то је сам рат за обавештајне податке и потпуну контролу становништва.
Американци сматрају да то могу да раде само они. Наравно да Кину виде као претњу, пре свега по ономе што из ње долази у области телекомуникација и BigDATA.
По колонијалном принципу, из Кине би требало да долазе само амерички Apple телефони које склапају вредни кинески радници у фабрикама Фоксона. A сами ти телефонии су наштеловани за прикупљање података за Велику Америку, а не за Комунистичку партију Кине.