Званична Америка ћути о хапшењу Фогла, медији оптужују Москву
РУСКА ДИПЛОМАТИЈА ДЕЛОВАЊЕ УХАПШЕНОГ АГЕНТА CIA
НАЗВАЛА ПРОВОКАЦИЈОМ У ДУХУ ХЛАДНОГ РАТА
- Washington Post „инцидент“ назвао „епизодом у совјетском стилу“ и објавио да су ветерани америчке CIA изненађени театралношћу хапшења
- Може уследити симетричан одговор,односно - протеривање неког руског дипломате из САД
ХАПШЕЊЕ сарадника амбасаде САД Рајана кристофера Фогла због шпијунаже - покушај је да се утиче на јавно мњење, да се убеди руска јавност да је шпијунажа главна претња, оцењују амерички медији.
Власти САД засад не коментаришу „догађај“.
Фогл је већ проглашен за персону нон грата и биће протеран из Русије.
Портпарол Стејт департмента Патрик Вентрел рекао је само оволико: „Можемо само да потврдимо да је сарадник амбасаде у Москви био кратко приведен и затим ослобођен. Видели смо изјаву Министарства иностраних послова РФ. Тренутно немамо даљих коментара“.
У дипломатској пракси, кад дипломатског службеника оптуже за шпијунажу, он се у року од 24 часа протерује из земље домаћина због активности које нису у вези са његовим статусом. По правилу, одмах уследи симетричан одговор државе чији је дипломата проглашен за персону нон грата, то јест у конкретном случају - могло би да уследи протеривање неког руског дипломате из Вашингтона.
„Ми сарађујемо са РФ о широком кругу питања и имамо намеру да ту сарадњу наставимо“ - додао је Вентрел.
Иначе, Москва од САД чека одговоре на питања која је поводом Фогла поставила. Министарство иностраних послова РФ је истакло да „шпијунски арсенал“ који је приликом привођења пронађен код Фогла и велики износ новца намећу озбиљна питања за Вашингтон.
„Истовремено док наши председници потврђују спремност за проширење билатералне сарадње, чак и по линији специјалних служби у борби против међународног тероризма, овакве провокације у духу хладног рата нипошто не доприносе јачању узајамног поверења“ - каже се у саопштењу руског Министарства иностраних послова.
За разлику од Стејт департмента и Беле куће, амерички медији не држе „ногу“ на кочници.
New York Times је, примера ради, оценио да су видео снимци које је објавила руска Федерална служба безбедности „више драматуршки него шпијунски материјал“.
„ФСБ се одлучила на необичан корак приказујући видео снимак хапшења Фогла на којем се види како лицем према земљи лежи на улици, док му руски агент заврће руку иза леђа“ - наглашава се у тексту.
Washington Post „инцидент“ назива „епизодом у совјетском стилу“. Овај лист истиче да су ветерани америчке CIA изненађени театралношћу хапшења.
„То је нешто из '80-тих - рекао је овом листу бивши директор одељења CIA за СССР и Источну Европу Милтон Бирден.
„У тако смишљеној драми све је унапред било припремљено. Камере су биле спремљене, постављена добро истренирана група за хапшење. И све само да би се објавио видео“.
Wall Street Journal сматра да је привођење Фогла у близини једног московског парка са периком на глави, са техничком опремом и великом сумом готовог новца више налик на маскараду, него на трилер.
„Његово протеривање може бити покушај присталица тврде линије према САД да зауставе јачање билатералних веза. Или само покушај руских специјалних служби да унутрашњем аудиторијуму докажу да је шпијунажа и даље претња“ - подвлачи WSЈ.
Телевизија Fox News емитовала је став експерта који такође сматра да се ради о „чудном инциденту“.
„Никада не бих помислио да шпијуни једни другима дају писане инструкције“ - рекао је тојтелевизији директор Института за изучавање Русије са лондонског King's College Самјуел Грин.
Овом експерту се учинило да је чудно и то што је ФСБ показала личне документе трећег секретара амбасаде САД које је он наводно носио са својим шпијунским прибором.
„Можда су се у CIA и тога сетили, а можда сматрају да смо толико глупи... А можда је у питању и једно и друго“ - рекао је Грин.