Запад покушава да у Кијеву организује нову „наранџасту револуцију”
ДЕМОНСТРАНТИ ПОКУШАЛИ ДА НА ЈУРИШ ЗАУЗМУ СЕДИШТЕ ЈАНУКОВИЧЕВЕ АДМИНИСТРАЦИЈЕ, УПАЛИ У ГРАДСКУ КУЋУ И ДОМ СИНДИКАТА
- Једно време се испред седишта шефа државе чула пуцњава и видели се облаци дима, али је нападаче потиснула специјална јединица „Беркут”
- Протест окупио око 100.000 који су довожени највише из западних унијатских области. На челу су лидери прозападне опозиције: Арсениј Јацењук (Баткившћина), Виталиј Кличко (Удар) и Олег Тјагнибок (Свобода). Демонстрантима се прикључили и: бивши председник Европарламента Јежи Бузек, потпредседник Европарламента Јацек Протасевич, више западних дипломата и лидер пољске партије Закон и праведност Јарослав Качињски
- Учесници протеста траже оставке премијера Николаја Азарова и министра унутрашњих послова Виталија Захарченка и целе „издајничке и антиукрајинске владе” и ванредне изборе
УКРАЈИНА је на прагу озбиљне политичке дестабилизације. Њени еврофанатици, који су поново покренути преко инфраструктуре „наранџасте револуције”, покушали су данас да направе њену репризу. Али, шта год се даље догађало – овога пута неће бити исто.
Запад је данас у центар Кијева довео све што је могао да мобилише. Према проценама, око 100.000 људи. Организатори демонстрација тврде да их је „више од 400.000”. Та бројка је, међутим, потпуно нереална јер се на истом месту у време „наранџасте револуције” могло да скупи највише 150.000.
Што је најважније и најгоре, велика група демонстраната одмах је – практично у првим минутима митинга – кренула према седишту администрације шефа државе Виктора Јануковича у Банковој улици. И, већ је дошло до сукоба између демонстраната и полиције.
Чули су се пуцњи, изнад здања су се вили облаци дима. Извештач киневске Јавне телевизије јавио је да је „почео јуриш на председничку администрацију”.
Тада су се умешали припадници специјалне јединице „Беркут” и нападаче потиснили према Институтској улици.
Дошло је до праве мале битке. „Беркутовци” су испред зграде поставили своје аутобусе које су демонстранти – бацајући на њих „топовске ударе”, велике петарде и димне бомбе – у три наврата покушали да уклоне булдожером.
Нови „наранџасти” нису одустали. У јакнама са амблемима опозиционих партија Баткившћина и Свобода упали „на јуриш” су заузели кијевски Дом синдиката. Обзбеђење није ни покушало да се супротстави.
Иначе, колоне демонстраната су се од јутра сливале на Трг Независности (Мајдан Незалежности). На челу су ишли лидери прозападне опозиције: Арсениј Јацењук (Баткившћина), Виталиј Кличко (Удар) и Олег Тјагнибок (Свобода). Прикључили су им се: бивши председник Европарламента Јежи Бузек, потпредседник Европарламента Јацек Протасевич, више западних дипломата и лидер пољске партије Закон и праведност Јарослав Качињски.
Само из унијатског Лавова на „евромајдан” је довезено око 10.000 људи.
Чим су се демонстранти приближили Тргу независности и Крешћатику, главној кијевској улици, полиција се повукла. Њен представник Сергеј Бурлаков саопштио је да се неће мешати у ток митинга, упркос судској забрани да се до 7. Децембра у центру главног града организују било какве масовне манифестације.
Све је, како се и могло очекивати, почело провокацијом. Велика група младића – обучена у црно и са маскама и шаловима на глави – упала је у Градску кућу, претходно разбивши прозоре. Учесници протеста су успели да неке похватају и да им скину маске. И, испоставило се да је један од провокатора, можда и организатор „акције”, била новинарка Татјана Чорновил.
Високи функционер украјинске полиције Алексеј Крикун упозорио је: да су најрадикалнији учесници протеста дошли у Кијев са намером да организују немире и примене силу против полиције.
Убрзо потом је украјински министар унутрашњих послова Виталиј Захарченко упозорио демонстранте: „Апелујем на све да се чувају чак и позивања на нереде. Полиција ће на то одреаговати у складу са законом. Зар неко жели да се претворимо у Либију или Тунис?”