ЗАПАД: Кинези су Сноудена прво намамили у Хонгконг, па га потом „увалили Русији”

СТЕЈТ ДЕПАРТМЕНТ БИВШЕМ САРАДНИКУ ЦИА И НСА ОПЕТ ОБЕЋАВА ПРАВЕДНО СУЂЕЊЕ И ДА НЕЋЕ БИТИ МУЧЕН И ОСУЂЕН НА СМРТ

  • Берлински политиколог и публициста Кристијан Виперфирт већ је изјавио: „Кад год се погоршавају односи између Русије и Запада никад не треба заборављати да обавезно постоји и трећа страна којој то погоршање иде на руку. Зато не треба искључити могућност да је афера Сноуден бравура кинеске дипломатије у више потеза
  • Руски експерт за Далеки Исток Александар Ломанов: Да би се могло говорити о „кинеској завери”, требало би доказати да су управо Кинези намамили Сноудена у Хонгконг, па га потом оставили на цедилу и „ударцем ногом” усмерили према Шереметјеву и Русији. Ово је карика која недостаје западној конспирологији

         СЈЕДИЊЕНЕ Државе и даље очекују да се Едвард Сноуден врати у своју земљу где ће имати гарантовано поштено суђење – изјавила је портпарол Стејт департмента Мери Харф.  

         „Државни тужилац САД јасно је указао у писму достављеном влади Русије да ће господин Сноуден по повратку у САД имати слободно и поштено суђење и да неће за њега тражити смртну казну. Обећао је такође да Сноуден неће бити мучен и да ће имати сва права која по америчким законима припадају онима који су оптужени за тако озбиљне преступе”, нагласила је Харф.

         Она је нагласила да ће Сноуден имати могућност да своја права брани пред „поштеним судом”.

         Одбила је, међутим да открије да ли власти САД имају контакте са Лоном Сноуденом који се спрема да посети сина у Русији. Избегла је одговор и на директно питање: „Да ли се може догодити да Сноуденов отац сноси какве последице због скоре посете сину.” Притом је подвукла да званични Вашингтон интересује Сноуден–син,  а не Сноуден–отац.

         Харф се, иначе, огласила након што је на западу већ била лансирана нова теорија: да су „случај Сноуден” Русији „увалили покварени Кинези”.

         Берлински политиколог и публициста Кристијан Виперфирт већ је изјавио: „Кад год се погоршавају односи између Русије и Запада никад не треба заборављати да обавезно постоји и трећа страна којој то погоршање иде на руку. Зато не треба искључити могућност да је афера Сноуден бравура кинеске дипломатије у више потеза. Сасвим је могуће да је Кина подметнула Русији проблем са Сноуденовим лицем па сада – док се Вашингтон и Москва споре  - задовољно трља руке”.

         На сличан начин на ствари гледа и други, у свету много познатији немачки политиколог Александар Рар.

         „Кина поводом многих међународних проблема, на пример – Либије и Сирије, има антиамеричку и антизападну позицију. И, чим би могло да дође до „вреле фазе” – Кинези се скривају иза леђа Русије. Сноуден у Москви им је омогућио да се понашају у стилу „какве то везе има с нама, па ми смо за глобалну хармонију?”, наглашава Рар.

         У могућност „кинеске завере” не верује, међутим руски експерт за Далеки Исток Александар Ломанов.

         „Тврдити да је све организовала Кина – то је покушај да се умекша глупа ситуација у коју су себе увели Москва и Вашингтон. Тиме што су деловали по правилима од којих се не могу одрећи нити направити корак назад. Неки сада траже лукавка и злоћу који је све то наводно организовао, али сматрам да Кина према свему што се догађа нема никакве везе”, наглашава Ломанов.

         Руски експерт, додуше, признаје: „Крајње је занимљиво и загонетно питање: А како се Сноуден нашао у Хонгконгу? То је много значајније него зашто су га власти Хонгконга приморале да напусти њихову територију. Да би се могло говорити о „кинеској завери”, требало би доказати да су управо Кинези намамили Сноудена у Хонгконг, па га потом оставили на цедилу и „ударцем ногом” усмерили према Шереметјеву и Русији. Ово је карика која недостаје западној конспирологији”.

         Други руски специјалиста за Далеки Исток, Алексеј Маслов, није сагласан са Ломановом:

         „У овом случају је веома јасно да је Пекинг надиграо Москву. Озбиљни аналитичари не сумњају да Сноуден не би могао долетети у Москву без знања руских власти. То доказује да је Русија Кини „подметнула раме” и да је са ње скинула Сноудена као проблем. Међутим, истовремено је себи прибавила главобољу. Дакако, важно је питање зашто је бивши агент ЦИА и НСА одлетео прво у Хонгконг а не у Русију или Латинску Америку. Нема сумње да су га тамо намамили и да су то урадили управо Кинези. Логично је претпоставити и да им Сноуден више није био потребан чим су „прекопирали” део тајних информација којима је располагао. Верујем да се тог момента код Кинеза јавила идеја да га усмере у Русију”.

         Маслов не крије да Кинези нису све, од самог почетка, управо овако испланирали, већ да су своју првобитну идеју касније кориговали, али је резултат – исти.

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари