Украјинске тајкуне плаше и Запад и апетити Јануковичевог сина

СВИ СУ У ПОЧЕТКУ ИМАЛИ СИМПАТИЈЕ ЗА „ЕВРОМАЈДАН”, АЛИ ЈЕ САМО ЈЕДАН ОТВОРЕНО МЕЂУ ВОЂАМА ДЕМОНСТРАЦИЈА

Александар Јанукович

  • Ринат АХМЕТОВ: Најбогатији човек у Украјини (16,830 милијарди долара), са контролним пакетима акција у више од 100 предузећа. Позвао га амбасадор САД у Кијеву Џефри Пајет и предочио му: ако не буду укинути „диктаторски” закони и не буде проглашена „амнестија” за активисте са „евромајдана” - Запад ће вам увести иранске санкције и велика визна ограничења
  • Игор КОЛОМОЈСКИ: По богатству одмах иза Ахемтова (3,645 милијарди долара), али живи у Швајцарској и најмање се директно меша у превирања у земљи
  • Виктор ПИНЧУК: Стекао огромно богатство током владавине свог рођака Леонида Кучме (бившег председника Украјине) и један је од оних украјинских тајкуна који симпатишу „евромајдан”
  • Дмитриј ФИРТАШ: Четврти на списку најбогатијих у Украјини (3,327 милијарди долара) – био је главни спонзор Јануковичеве победе 2010. Године, али се притајио
  • Пјотр ПОРОШЕНКО: Заузима 18. место на списку најбогатијих у Украјини, са имовином од 961,2 милион долара, али њега у Вашингтону озбиљније доживљавају од Арсенија Јацењука као кандидата за премијера, па су му недавно у Минхену дате гаранције и обећана финансијска помоћ у случају да се формира прелазна влада и промени устав

         ТРИ године владавине украјинског председника Виктора Јануковича нису донеле његовим главним спонзорима – крупним бизнисменима Ринату Ахметову и Дмитрију Фирташу - очекиване дивиденде. Шта више, сматрају експерти, то су за њих биле године потпуног разочарења. 

         Ринат Ахметов – најбогатији човек у Украјини (украјински часописа Фокус његову имовину процењује на 16,830 милијарди долара), оснивач је компаније „Систем Капитал Менаџмент” (СКМ) која поседује контролни пакет акција у више од 100 предузећа у рударско-металуршком и енергетском комплексу, телекомуникацијама, банкарству, осигурању, медијима, малопродаји, некретнинама и другим привредним областима. 

         Дмитриј Фирташ (према верзији Фокуса, поседује имовину од 3,327 милијарди долара и заузима четврто место на списку најбогатијих у Украјини) некада се налазио на челу по скандалима познате компаниј- посредника у куповини руског гаса РосУкрЕнерго.

         За протеклих 15 година накупио је активе и имовину у енергетици, хемијској и титанијумској индустрији широм Централне и Источне Европе. Његова предузећа и компаније раде у Украјни, Аустирји, Мађарској, Немачкој, Италији, на Кипру, у Таџикистану, Швајцарској и Естонији.

         Дакле, милијардери су били шокирани што су, с једне стране, односи са Царинском унијом и Русијом били зашли у ћорсокак и што су се украјинске корпорације суочиле са масом проблема у пласману својих производа. А са друге стране: ствари нису ништа боље када је реч о „европским интеграцијама” Украјине.

         Уместо жељених европских тржишта – излазак на која је формално гарантовао споразум о асоцијацији и зони слободне трговине -  босови финансијско-индустријских група Украјине нашли су се пред веома озбиљним ризиком могућих санкција.

Ринат Ахметов

         Стога, ако је Јанукович на почетку каријере био по вољи олигарха, дајући њима и свом најближем окружењу - „породици” - могућност да на миру приватизују остатке државне имовине, током последњих годину дана украјински тајкуни су се суочили са апетитима младих пријатеља председниковог сина као и другим непријатним изненађењима, од којих је најнепријатније постао „евромајдан”.

         У почетку „главни” олигарси - Ахметов, Фирташ, Игор Коломојски, као и Виктор Пинчук и Пјотр Порошенко, који су им се приближили - уопште нису бранили својим тв-каналима и медијима да са одушевљењем извештавају о евроинтеграционим стремљењима опозицоних маса и да оштро осуђују власт. Осим тога, у штампи се више пута провлачило да олигарси прећутно подржавају `евромајдан`, чак и материјално.

         Сви украјински тајкуни имају имовину, рачуне и некретнине на Западу, без обзира што имају бизнис повезан са Русијом. Ипак, многа предузећа која су повезана са овим или оним олигархом налазе се у САД и ЕУ. Зато су одмах схватили да је подршка Јануковичу за њих бременита многим проблемима на Западу.

         Шефове финансијско-индустријских група бринуло је и јачање економских позиција главног конкурента - политичко-олигархијског клана повезаног непосредно са породицом самог Јануковича.

         Када је на Мајдану завладало затишје, а у друштву замор, Јанукович и „породица” су једва дочекали да задају упозоравајући ударац тврдоглавим олигарсима.

         На пример, Министарство прихода и пореза - на чијем је челу блиски пријатељ председниковог сина Александар Клименко - издало је налог да се посебно обрати пажња на низ предузећа на које се сумња да избегавају уплате пореза и дажбина. У прилогу документа дат је списак више од 37 хиљада сумњивих предузећа.

         Економисти су одмах истакли да се у документу, који носи назив „Клименков списак”, међу непоправљивим неплатишама налазе предузећа повезана са Фирташем, Коломојским и Ахметовом. На списку нема ни једне фирме повезане са „породицом”.

         Игор Коломојски се на списку Фокуса се налази одмах иза Ахемтова, а имовина му се процењује на 3,645 милијарди долара. Основна сфера делатности овог олигарха су финансије. Он је члан управних одбора Приват Банке, рафинерије Нефтехимик Прикарпатија, као и компаније Укрнафта, потпредседник Фудбалске федерације Украјине.

Дмитриј Фирташ

         Коломојски живи у Швајцарској и најмање се меша у превирања у земљи.

         Стручњаци сматрају да су украјински олигарси добили јасан сигнал и са Запада: у случају примене силе према демонстрантима и крвопролића на улицама - следе санкције „иранског типа”.

         Уочи ванредног заседања Врховне Раде, које је почело 28. јануара, амерички амбасадор у Кијеву Џефри Пајет позвао је Рината Ахметова на разговор.

         Медији тврде да му је амерички дипломата тада рекао: САД и ЕУ спремне су да наступе јединствено - у случају да украјинске власти реализују насилну варијанту. Ако не буду укинути „диктаторски” закони и ако не буде проглашена „амнестија” за активисте са Мајдана - Запад вам неће само увести велика визна ограничења, већ ће применити финансијске санкције које укључују блокирање рачуна и целе имовине на територији САД и ЕУ оним особама које се налазе на црном списку (Ахметов је на том списку, према писању медија, на другом месту - одмах после двојице Јануковича).

         Званични повод за санкције биће - „примена насиља и укидање демократије”.

         Неки извори указују да су на том састанку разматрана и друга питања. Примера ради: спречавање могућности да власт одбије председничку кандидатуру Виталија Кличка  или уставну реформу и коалициону владу...

         Извори из америчке амбасаде тврде да је Кијеву - као „шаргарепа” - обећана транша ММФ одмах након формирања коалиционе владе. Тек након тог сусрета лед је почео да се отапа – уследили су оставка премијера Азарова и позната гласања у Ради.

         Иначе, Ахметов је једини магнат који се није уплашио да лично изађе пред револуционарно настројене људе. Када су 31. децембра у Доњецку протестовале присталице Мајдана, један од организатора протеста испровоцирао је у директном телевизијском преносу Ахметова. Рекао је да ће он тешко видети ову акцију јер се тренутно налази у Лондону.

         Ово је разбеснело олигарха и он се сам довезао до „евромајдана” (кијевског Трга независности) и без обезбеђења, да би рекао демонстрантима да је спреман на дијалог и оптужио их да лажу.

         „Ево ја сам дошао код вас, а ко сте ви, зашто толико обмањујете?” – рекао је Ахметов.

         Бизнисмен је тада на све начине покушавао да им докаже да је патриота.

         „За мене је највећа санкција када се не могу кретати својом домовином, по својој доњецкој земљи” – уверавао је присутне Ахметов.

         „Ако желите да сваки човек има пристојан посао, пристојну плату и пристојан живот - ја сам са вама” – рекао је Ахметов који је члан Јануковичеве Партије региона. Међутим, он није једини олигарх који се укључио у игру.

         Не само побројани чланови „породице” - ни други украјински олигарси уопште не желе западне санкције.

Игор Коломојски

         Посебно Виктор Пинчук, који је стекао огромно богатство током владавине свог рођака Леонида Кучме (бившег председника Украјине), не подржавајући опозицију, већ је изјавио да „насиље није било за време "наранџасте револуције" 2004. године; и сада нам треба таква одлука”.

         Пинчук је (са имовином од 2,150 милијарде долара) на шестом месту списка листа Фокус). Оснивач је међународне инвестиционо-консалтиг-групе East која пружа услуге за изградњу и инвестиционо управљање имовином.

         „Неки од представника крупног бизиса симпатишу „евромајдан”, а Пинчук је један од њих. Други, као што је Пјотр Порошенко, у демонстрацијама против Јнуковича непосредно учествују. Ипак, већина олигарха не жели да ризикује. Они су заинтересовани за мирољубив излазак из кризе”.

         Ако власт побеђује ненасилним методама, то ће значити изолацију и кризу односа са Западом. Украјински олигарси биће погођени јер су играчи у глобалној привреди. Они на Западу имају имовину, рачуне, куће, тамо им се деца школују” – наглашава Владимир Фесенко.

         Свој допринос даје и Дмитриј Фирташ којег сматрају главним спонзором Јануковичеве победе 2010. године.

         Упућени тврде да су за Јануковича најопаснији непопуларни милијардери који би га отворено подржали. Међутим, већ постоје олигарси који отворено подржавају снаге са друге стране барикада.

         Неки од њих чак и нису олигарси у правом смислу те речи, обзиром да немају директан утицај на власт. Пјотр Порошенко је најближи овом опису.

         Порошенко (заузима 18. место на списку Фокуса, са имовином од 961,2 милион долара) свој бизнис почео је продајом какаоа. Током „злокобних” `90-тих купио је неколико кондиторских предузећа. На крају их је објединио под групом „Рошен” која је постала највећи произвођач кондиторских производа у Украјини. Стварање овог концерна није му донело само велико богатство, већ и надимак „Краљ чоколада” или „чоколадни зец”.

         Узгред, у саставу бизнис-империје Порошенка налази се и неколико аутомобилских и аутобуских фабрика (Луцки аутомобилски завод и корпорацја „Богдан”), бродоградилиште Ленинска кузња, власништво у медијима и друга предузећа.

         Половина извоза његове групе „Рошен” иде у Русију, тако да је „Краљ чоколаде” претрпео обзиљне губитке у тзв. трговинском рату са РФ.

         Међутим, то не смета Порошенку да буде сигуран у своје сутра. Он је са говорнице „евромајдана” обећао да ће у року од 24 часа, након победе опозиције, својим новцем поправити калдрму и оштећене зграде у кијевској улици Грушевског. Исте вечери екстремисти са Мајдана, вероватно инспирисани његовим речима, демолирали су још и Украјински дом на Европском тргу.

         На Порошенка се на Западу рачуна као на човека који би могао бити на челу антикризне коалиционе владе.

         Њено формирање је већ почело иза затворених врата. Страни медији тврде да је кандидатура „Краља чоколаде” прошла кроз тзв. прајмериз западног естаблишмента, у првом реду у САД.

         Њега озбиљније доживљавају од Арсенија Јацењука зато што су му, према тврдњама представника опозиције, у Минхену дате гаранције и обећана финансијска помоћ у случају да се формира прелазна влада и промени устав.

       Г. ШИМПРАГА

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари