Украјина се одрекла ванблоковског статуса и кренула према NATO
ПРЕДСТАВНИК РУСИЈЕ У ОЕБС АНДРЕЈ КЕЛИН:
ТО ЈЕ НЕПРИЈАТЕЉСКИ КОРАК ПРЕМА РУСИЈИ
Украjински парламент
- ПОРОШЕНКО: Неутрални статус Украjине показао се као неефикасан у одбрани земље од агресиjе и притиска. Чињеница да се Украjина налази у „сивоj“ тампон зони између моћних система колективне одбране на дуже стазе jе додатни изазов за нашу земљу
- ЛАВРОВ: Tо jе контрапродуктивно, то само jача конфронтациjу и ствара илузиjу да се усваjањем таквих закона може решити дубока унутрашња криза у Украjини
УКРАЈИНСКИ парламент усвоjио jе данас закон о укидању статуса воjне неутралности те земље и окретању ка NATO.
За закон су гласала 303 посланика, што jе 77 гласова више од потребног минимума, док jе само осам посланика гласало против.
Закон о воjноj неутралности Украjина jе усвоjила 2010. године.
Сврха закона jе, како се наглашава у његовом образложењу, да се створе додатни механизми обезбеђивања суверенитета, териториjалног интегритета и независности Украjине.
„Неутрални статус Украjине показао се као неефикасан у одбрани земље од агресиjе и притиска. Чињеница да се Украjина налази у „сивоj“ тампон зони између моћних система колективне одбране на дуже стазе jе додатни изазов за нашу земљу“, предочио је посланицима шеф државе Петар Порошенко.
Иако jе NATO још 2008. године разматрао евентуално чланство Украjине, никад ниjе утврђен конкретан датум њеног приjема у алиjансу.
Украjинско одбацивање статуса воjне неутралности jе неприjатељски корак према Русиjи и само ће погоршати односе две земље, упозорио jе представник Русиjе у OEБС-у Aндреj Kелин.
„Tо jе jедан неприjатељски корак према нама. Таj политички смер ће само заоштрити односе“, рекао jе Kелин.
Одустајање Украјине од ванблоковског статуса биће контрапродуктивно и само ће подстаћи конфронтациjу, оценио jе шеф руске дипломатиjе Сергеj Лавров.
„Tо jе контрапродуктивно, то само jача конфронтациjу и ствара илузиjу да се усваjањем таквих закона може решити дубока унутрашња криза у Украjини“, рекао jе Лавров.
Далеко продуктивниjе и разумније би за Украјину било „да наjзад започне диjалог са оним делом властитог народа коjи је потпуно игнорисала када је изведен државни преврат“.
„Нема другог пута. Само уставна реформа уз учешће свих региона и свих политичких снага Украjине. На такву реформу је украjинско руководство ставило потпис jош у априлу ове године на састнку у Женеви“, навео jе Лавров.