Украјина гомила трупе за напад на Крим, хоће ли се умешати САД?
КИЈЕВ ВЕЋ ГОМИЛА ТРУПЕ И РАТНУ ТЕХНИКУ ЗА НАПАД, НАЈКРИТИЧНИЈА ЋЕ БИТИ НОЋ ИЗМЕЂУ 15. И 16. МАРТА
- У рејону Перекопског земљоуза – око свих путева који воде на Крим - већ су постављени положаји украјинске десантне 79. аеромобилне бригаде (која је дислоцирана у граду Николајеву). Около су постављени положаји за минобацаче и укопана оклопна техника
- У војној операцији ће, по свему судећи, бити ангажована и авијација. Почетком марта 2014. године украјинско Ратно ваздухопловство је од Американаца добило додатну опрему за центре командовања авијацијом
- Генерал Леонид ИВАШОВ: Украјинци могу у кримској операцији ангажовати авијацију, десантне јединице (имају две бригаде аеромобилних јединица), као и тенковску бригаду, да покупају да спрече референдум и силом поврате контролу над Кримом и Севастопољем
- Мислим да ће кијевске власти позвати НАТО. Тим пре што Украјина има споразум са НАТО (потписан у априлу 2004. године) у складу са којим војска алијансе може ући на територију Украјине. Остаје само питање – наглашава генерал Ивашов - која ће од НАТО земаља пристати да учествује у оружаном сукобу са Русијом
- Заменик директора Института за политичке и војне анализе Анатолиј ХРАМЧИХИН: Допуштам могућност да Украјина упути војску на Крим, да може почети рат и тако натерати Запад да се умеша. Питање је само да ли Запад то жели? Мислим да не жели
- Директор Института за спољнополитичка истраживања Вероника КРАШЕЊИНИКОВА: Кијев неће покретати војне снаге ако се раније не усагласи са Вашингтоном и седиштем НАТО у Бриселу и не добије гаранције. Очигледно је и друго: Вашингтон тренутно покушава да решење кримског питања Русију што „скупље” кошта
- Директор Института земаља ЗНД Константин ЗАТУЛИН: Ако Американци одлуче да се у украјинске послове умешају силом - ништа боље нису могли учинити за Русију. Свако присуство Американаца на територији Украјине за нас је најбоље оправдање нашег присуства
СИТУАЦИЈА на Криму незадрживо иде у правцу сукоба.
Америка је први пут од почетка украјинске кризе изјавила да не искључује примену своје армије у решавању веома тешке политичке кризе у Украјини. Шеф Обједињеног комитета начелника штабова САД генерал Мартин Демпси, изјавио је да је америчка армија спремна да подржи савезнике у Европи и Кијев у случају заоштравања ситуације.
„Покушавамо да кажемо (Русији) да не погоршава ситуацију у Источној Украјини и да омогући да се створе услови за решавање ситуације у Криму” - рекао је Демпси у интервјуу PBS (интервју је објављен на сајту НАТО).
Мартин Демпси
На директно питање - да ли постоји могућност да Америка војно интервенише? - Демпси је одговорио: „Ово питање спада у она која се оцењују и преиспитују у складу са развојем догађаја”.
„Ми имамо своје обавезе према савезницима из НАТО. Ја сам их уверио - ако наше обавезе из споразума буду активиране (у Европи) - да ћемо одговорити” – истакао је амерички генерал.
Демпси је оценио да је долазак руских војних снага на Крим створио ризике за читаву Европу и савезнике из НАТО.
„Ако Русија има право да то уради... да упадне у суверену земљу под изговором да штити етничке Русе у Украјини, онда то ствара ризик за Европу у местима где постоје етничке енклаве”.
Овако формулисана основа за америчко војно мешање обзнањена је и Американци су почели да делују.
Војно-поморске снаге САД 11. марта ове године почеле су маневре са Румунијом и Бугарском у Црном мору, у непосредној близини територијалних вода Украјине, саопштио је на својој Facebook страници шеф Центра за војно-политичка истраживања Дмитриј Тимчук. Треба се замислити, то је само почетак. Американцима је ипак потребно време да би усагласили формат интервенције у „кримској кризи” и поделили улоге међу савезницима.
Дмитриј Тимчук
Логично је да се претпостави да ће улогу иницијатора оружаног сукоба преузети украјинска страна.
Вероватно ради разматрања управо овог питања, председник САД Барак Обама ових дана хитно у Вашингтону прима украјинског пучистичког премијера Арсенија Јацењука.
„Током сусрета биће изражена чврста подршка САД народу Украјине који је показао инспиративну храброст и чврстину током кризе” – истиче се у саопштењу.
Кијев је већ ставио до знања да је спреман за директна војна дејства.
Јацењук је, у свом обраћању Русији, обећао је да Украјина „неће уступити ни сантиметар од своје земље”. И заиста, „независна Украјина” се ударничким темпом спрема за оружани сценарио.
У рејону Перекопског земљоуза – око свих путева који воде на Крим - већ су постављени положаји украјинске десантне 79. аеромобилне бригаде (која је дислоцирана у граду Николајеву). Около су постављени положаји за минобацаче и укопана оклопна техника.
У Новограду-Волинском, у Житомирској области, изашла је на „велике маневре” 30-та посебна механизована бригада – десетине тенкова, самоходног оружја и борбених пешадијских возила. За марш је спреман и недалеко дислоцирани 1-ти. посебни инжењеријски пук.
На интернету се 8. марта појавио видео из Житомира. На њему се види око 200 војних возила и 50 оклопних возила како излазе из седишта 95-те аеромобилне бригаде Оружаних снага Украјине.
И јединицама које се налазе у Лавову наређен је покрет – место сталног базирања напустило је на десетине возила оклопне технике 80-ог аеромобилног пука. Они су, према неким извештајима, кренули главним магистралним путем у Ровно. Истог дана у Белој Цркви, у Кијевској области, на железничке платформе утоварено је око 20 тенкова 72-ге посебне механизоване бригаде.
Према Криму се креће, по свој прилици, и украјинска артиљерија. Код Бердичева (у Житомирској области) 8. марта примећен је покрет тешке артиљерије самоходних хаубица Мста-С из 26-те артиљеријске бригаде. Локално становништво је у Запарожју приметило покрет тегљача оружја типа 2А65 који припадају 55-ој посебној артиљеријској бригади.
По свему судећи, у војној операцији ће бити ангажована и авијација. Прес служба министарства одбране Украјине 9. марта изјавила је да је „операциони центар за ваздушне операције Ратног ваздухопловства Оружаних снага Украјине опремљен у складу са савременим захтевима и спреман на извршавање задатака”.
У саопштењу се посебно истиче да је почетком марта 2014. године украјинско Ратно ваздухопловство, у оквиру међународног споразума између Украјине и САД, добило од Американаца додатну опрему за центре командовања авијацијом.
Украјинске пограничне снаге су појачале контролу код Крима – поставиле су три нова гранична прелаза у селима Саљково, Калнчак и Чаплинка. Прелази су ојачани мобилним пограничним јединицама, МУП-ом и оружаним снагама Украјине.
Истина, пучистички вд министра одбране адмирал Игор Тењух уверава да нема никаквог премештања снага према Криму и да то наводно није ни планирано.
Игор Тењух
„Војска извршава планске активности, неке јединице излазе на полигоне у складу са плановима војних вежби” – изјавио је адмирал 9. марта на заседању украјинске „владе”.
Узгред, на затвореном делу седнице владе, вд министра одбране, изложио је, тврде обавештени извори, занимљивије ствари. Реферисао је да је „морал припадника војске на Криму слаб, да су у јединицама су забележени протести, да се повећава и број дезертера. Војска већ два месеца не добија плате, а има прекида и у снабдевању намирницама”.
Ни сам Јацењук, по свему судећи није сигуран да ће се украјински војници борити до краја. Зато „премијер” инсистира на јачању армије идеолошким борцима као што су припадници националистичког Десног сектора. Зато је Јацењук, у те сврхе, већ упутио одређено обраћање Врховној Ради.
Одреди самоодбране Крима спремају одбрану и одбијање јуриша на Перекоп. Истина, засад нема података о таквим припремама. Зна се само да је украјински извиђачки авион открио више кримских војних положаја дуж Перекопског земљоуза.
Ова информација се налази на званичном сајту Државне пограничне службе Украјине.
Једном речју, већ је све спремно, стране само чекају сигнал.
Наредних ће доћи до расплета - до референдума 16. марта о статусу Крима.
Како ће се догађаји одвијати на Криму и да ли ће у њима кључну улогу одиграти САД?
„Американци су узурпирали право да се мешају у унутрашње ствари независних држава„ - наглашава генерал-пуковник, председник Академије геополитичких проблема Леонид Ивашов.
Леонид Ивашов
„Они су чак 2008. године издали специјално правило службе за копнене јединице које се назива „Стабилизационе операције”. У том документу се јасно каже да САД не само да имају право, већ су и обавезне да се мешају у унутрашње послове држава где су слабе државне институције. Власти у таквим државама се проглашавају нелегитимним, а америчка армија се ради „стабилизације ситуације” меша у унутрашње послове таквих земаља.
У Украјини Американци управо дејствују по овом правилу службе. У почетку се претпостављало да ће операција на стабилизацији „независне” бити обављена у неколико фаза. Прва: дестабилизација прилика у земљи, а затим крвопролиће. Друга: слање НАТО армије у земљу под командом САД.
У оквиру те операције Американци би остварили свој давни сан - сударили у оружаном конфликту Русе и Украјинце. Зато је војни сценарио тренутно на Криму веома вероватан.
Може се претпоставити да ће украјинска војска почети јуриш на Перекоп и Крим, а онда ће се покренути армија западних савезника. Сами Американци неће ризиковати, они ће на Крим највероватније послати Румуне и Бугаре - ради наводне стабилизације ситуације.
Овде посебно истичем: војна интервенција је највероватнија уочи референдума на Криму. На пример, ноћ 15 на 16 март. У сваком случају, биће провокација са украјинске стране.
- Да ли Русија може спречити војни сукоб на Криму?
„Морамо политички радити – у ОЕБС-у и Савету Русија-НАТО. Русија мора поднети своје предлоге за регулисање ситуације и вршити притисак да је референдум на Криму демократски избор народа и да нико нема право да га гуши силом. Што више Кримљани и Русија буду одлучни – што више буду усмерени на успешно одржавање референдума и реализацију његових резултата - тиме ће бити мања вероватноћа да ће доћи до оружаног сукоба.
Али, ми морамо бити спремни на све. И предвидети све варијанте. Украјинци могу у кримској операцији могу ангажовати авијацију, десантне јединице (имају две бригаде аеромобилних јединица), као и тенковску бригаду, све у циљу да искористе супериорност и спрече референдум и силом поврате контролу над Кримом и Севастопољем.
Истина, не треба говорити о високој борбеној и техничкој готовости ОС Украјине. Али, није искључено да би однос снага на Криму био у корист Украјинаца. За кримску операцију они ће пребацити јединице које су попуњене војницима из Западне Украјине, а биће ангажовани и наоружани бандеровци из Десног сектора. Могуће је да ће покренути и диверзантске активности.
- Групација америчких, румунских и бугарских бродова који сада изводе маневре у Црном мору у том случају могу кренути према Севастопуљу?
„Мислим да ће кијевске власти позвати НАТО. Тим пре што Украјина има споразум са НАТО (потписан у априлу 2004. године) у складу са којим војска алијансе може ући на територију Украјине. Остаје само питање ко ће од НАТО земаља пристати да учествује у оружаном сукобу са Русијом.
Не мислим да ће бугарски или румунски морнари непосредно учествовати у операцијама на мору. Њихови бродови могу једноставно у пару да стоје десетине миља од Севастопоља и тако врше притисак. Док САД могу бити увучене у конфликт: они за то имају довољно бродова и морнаричку пешадију.
- Ако војска самоодбране Крима не одбије јуриш на земљоуз и тиме украјинска армија продре дубље на полуострво, да ли ће Крим бити предат?
„Не мислим да ће снаге самоодбране изгубити битку - можда ће се водити битке за конкретне градове и насељена места. Али, било би најбоље да до тога не дође. Русија мора да заједно са властима Крима најозбиљније испланира одбрану полуострва и Севастопоља.
- Ако дође до напада и јуриша, да ли ће Русија послати своју армију на Крим?
„Ми имамо обавезу то да учинимо„.
Речи генерала Демпсија треба тумачити апсолутно једнозначно: ради се о одбрани земаља Балтика ако тамо буде реализована варијанта слична кримској – уверен је заменик директора Института за политичке и војне анализе Анатолиј Храмчихин.
У Летонији и Естонији је настала паника због догађаја на Криму. Они сматрају да се ствар може догодити и код њих.
Допуштам могућност да Украјина упути војску на Крим, да може почети рат и тако натерати Запад да се умеша. Питање је само да ли Запад то жели? Мислим да не жели.
- Украјинска армија није борбено способна, вд министра одбране Тењух признаје да је морал њених припадника на Криму слаб и да се повећао број дезертера. Да ли су у стању да на јуриш освоје Перекоп?
Не знам које се снаге налазе испред земљоуза. Очигледно је да се Русија до задњег трудила, без обзира колико су је кривили за агресију, да се држи у оквирима дозвољеног контингента од 25 хиљада војника на Криму. Украјинска армија, разуме се, није борбено способна. Али, она може једном да нападне и то да би почела рат. Штавише, све њене потребе тренутно плаћају украјински олигарси. Украјинска групација је састављена од најспособнијих јединица.
Украјина не може да победи на Криму. Али, може да наметне рат. То је само по себи лоше, а сам рат је веома непријатан за Русију. У том случају - у неком смислу - бићемо као агресори јер вршимо војна дејства на територији друге суверене државе. Желим да напоменем да је Крим још увек територија Украјине.
Вероника Крашенињиковa
- Да ли ће у том случају Русија послати војску?
Русија ће пребацити јединице са Кавказа. Генерално, наши војни ресурси су неколико пута већи од украјинских. Они се једноставно не могу поредити. Али, понављам, није ствар у томе.
- Да ли би војна дејства онемогућила одржавање референдума?
Главни задатак Кијева је да онемогући одржавање референдума на Криму. Они имају за то још неколико дана. Војна дејства могу почети сваког дана до 16. марта. Уколико дође до оружаног сукоба технички ће бити веома отежано одржавање референдума.
- Да ли је реалан оружни сценарио?
Изгледи су пола-пола.
Мала је вероватноћа да ће Запад на територији Украјине и Крима употребити силу - истиче генерални директор Института за спољнополитичка истраживања и иницијативе Вероника Крашенињикова.
„За то постоје други ресурси: сама украјинска армија, довољан број наоружаних банди као што су Десни сектор, плус неонацисти и екстремисти из Источне Европе који ће се појавити у Украјини. На крају, Вашингтон на постсовјестском простору има и такве вазалне оружане снаге као што су грузинске.
Сада се Грузија мора веома пажљиво држати на оку.
Министри одбране Украјине и Грузије Ираклиј Аласанија и Игор Тењух телефоном су разговарали 3. марта, а 7. марта је грузијско министарство одбране изјавило да се оружане снаге Грузије налазе у стању пуне борбене готовости. Прошле недеље је премијер Грузије Ираклиј Гарибашвили боравио у Вашингтону и тамо се осим потпредседником САД Џоом Бајденом, видео, што није у складу са протоколом, и са председником САД Обамом. Грузија тренутно води изузетно повећану војно-политичку активност.
Нема сумње да Кијев и његови западни ментори предузимају покушаје да спрече одржавање референдума на Криму. Јасно је да Кијев неће покретати војне снаге ако се раније не усагласи са Вашингтоном и седиштем НАТО у Бриселу и не добије гаранције. Очигледно је и друго: Вашингтон тренутно покушава да решење кримског питања Русију што „скупље” кошта.
Нема ништа претећег у изјави Мартина Демпсија, генерал једноставно као војник не искључује развој било које варијанте - сматра директор Института земаља ЗНД Константин Затулин.
Константин Затулин
Друга је ствар што су људи, уплашени америчким ставом, у речима Демпсија препознали могућност америчке војне интервенције.
Рекао бих следеће: ако Американци одлуче да се у украјинске послове умешају силом, они ништа боље нису могли смислити за Русију. Зато је свако присуство Американаца на територији Украјине за нас најбоље оправдање нашег присуства. Американци не само да ће се са нама наћи на истом подијуму, ствар ће бити још интересантнија - они ће се појавити у земљи у којој никада нису били. Не верујем да су Американци толики идиоти и да то не схватају и да ће се одлучити на такав корак.
Што се тиче концентрације украјинских оружаних снага - ја сумњам у њене могућности. Ако се и одлуче за неку акцију, то ће довести само до једног: број оних који ће гласати за припајање Крима Русији - само ће се нагло повећати...
Превео: Горан ШИМПРАГА