THE FISCAL TIMES: Берлин жели да се ЕУ у спољној политици осамостаљује од САД

„ТО ЋЕ ИМАТИ ПОСЛЕДИЦЕ И ЗА САВЕЗНИКЕ И ЗА ПРОТИВНИКЕ НЕМАЧКЕ”

         ПРОЈЕКАТ „Review-2014”, који реализујe Министарство спољних послова Немачке, представља прикривени изазов политичком естаблишменту САД – оценио је лист The Fiscal Times.

         Циљ "Review-2014" је преосмишљавање улоге Немачке у свету, а резултираће и њеном новом стратегијом у спољној политици. Најављујући финиш целог пројекта, шеф немачке дипломатије Франк-Валтер Штајнмајер је у Бундестагу рекао и ово:

         „Сматрам да је спољна политика нешто више од двојних крајности: или говори или пуцај, или бескорисна дипломатија или излазак Бундесвера у иностранство”.

         Писац текста у The Fiscal Times, Патрик Смит, проценио је да је Штајнмајер заправо имао на уму да по његовој формули треба да делује цела Европска унија. Из тога је извео даљи закључак: да ће Берлин тражити да ЕУ као целина делује одлучније него досад.

         Смит је за пример навео: „Већ неко време је јасно да ЕУ не жели нове санкције против Русије и да не жели наоружавање Украјине. Штајнмајеров наступ је зато својеврсно упозорење Бараку Обами да ће убудуће наилазити на већи отпор и тврђе ставове. Берлин је. Очито, узнемирен што се САД стално заносе према глобалном хаосу и има намеру да се томе успротиви”.

         Поводом Штајнмајерове реченице да Немачка види будућност „строго у складу са међународним законима”, Смит је написао:

         „То ће имати последице и за савезнике и за противнике Немачке”.

         The Fiscal Times је посебну пажњу обратио на „Штјнмајерову иновацију” да ће Немачка инсистирати на „већој прозирности спољне политике”:

         „Постоји стара традиција – не само у САД – да је спољна политика у надлежности елите која за њу не сноси никакву одговорност пред бирачима. Берлин је, изгледа, закључио: то је јучерашњи дан”.

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари