STRATFOR: Ако Руси крену на Украјину, одговор САД биће - авиони, много авиона

АМЕРИЧКИ СТРАТЕШКИ ЦЕНТАР „НАЦРТАО“ И ЗАПАДНИ ОДГОВОР

НА „РУСКУ ИНВАЗИЈУ“ (КРАЈ)

  • Хоће ли САД хтети да ступе у рат због руске инвазије на Украјину, или неће, не може се унапред знати, али Москва не може игнорисати такву могућност при разради варијанти својих потеза и процени шанси на успех
  • Ако САД и/или NATO одреагују на отворену војну офанзиву Русије на Украјину, најбржи и вероватни најсврсисходнији начин утицања на ситуацију у зони војних операција било би коришћење авијације
  • Први авиони САД могли би да у зону војних операција стигну релативно брзо, захваљујући америчким ловачким ескадрилама које су благовремено размештене по авио-базама Европе
  • Три ескадриле F-15 већ се налазе у бази британске ратне авијације Лејкнехт, две ескадриле F-16 су у Италији - у бази Авиано, а једна ескадрила F-16 у бази Шпангдалем у Немачкој. Њих је могуће пребацити на аеродроме Источне Европе већ током првих 48 сати након добијања наредбе

        РУСИЈА, наравно, ни једну од варијанти својих дејстава у Украјини не би изводила у вакууму.

        Осим отпора украјинске војске, Русија би морала да узме у обзир и могућа узвратна дејства САД или коалиције земаља из састава NATO пакта.

        Хоће ли САД хтети да ступе у рат због руске инвазије на Украјину, или неће, не може се унапред знати, али Москва не може игнорисати такву могућност при разради варијанти својих потеза и процени шанси на успех.

        Ако САД и/или NATO одреагују на отворену војну офанзиву Русије на Украјину, најбржи и вероватни најсврсисходнији начин утицања на ситуацију у зони војних операција било би коришћење авијације.

        NATO и САД имају моћне копнене снаге које могу дислоцирати у Источној Европи и Украјини у случају неопходности, али би за пребацивање тих снага и средстава било потребно много времена.

        Чак и у случају успостављања надмоћи у ваздуху - те снаге тешко да би биле уведене у борбу. Зато смо - у оквирима анализе могућих узвратних дејстава Запада - разматрали могућност његове примене у Украјини значајних снага авијације ради осујећивања офанзиве Русије и присиљавања противника да одступи.

        То би била сложена операција која би изискивала постављање авиоциних снага и средстава на аеродромима у близини позиција руске армије, обезбеђивање снабдевања тих снага њиховог дејства на избацивање из игре руских система ПВО, а потом би се приступило копненој операцији ради слабљења војног потенцијала Русије на територији Украјине.

        У својој анализи варијанти војних дејстава, Москва би морала узети у обзир и најгори сценарио по којем источноевропске земље NATO своје базе стављају на располагање Војној авијацији САД и дају им материјално-техничко снабдевање.

        Пре него што би започеле широке операције својих ваздухопловних снага против руских трупа, Сједињене Државе и њихови европски савезници морали би уз Украјину да дислоцирају велики број ловачких авиона.

        Ти авиони имали би задатак не само да онеспособљују руску копнену ПВО уочи офанзиве на земљи, него и да се боре са руском авијацијом, пружајући ваздушну подршку трупама у наступању. А то значи да би - ради достизања стратешке преваге, неопходне за стицање надмоћи у ваздуху - било потребно ангажовање максимално могућег броја савремених ловачких авиона.

        Европска ратна авијација већ је прилично близу потенцијалној украјинској ратној зони, али би је требало још више приближити Украјини и тако ограничити време лета до циља и смањити притисак на авионе-танкере који би и онако били максимално оптерећени у време операције таквог размаха и обима.

        Сједињене Државе би се суочиле са још једним проблемом повезаним са стратешким распоредом својих авио-снага и средстава, а тицао би се пребацивања авијације из самих САД у Источну Европу. Темпо пребацивања и распоређивања авиона зависио би од мноштва фактора, укључујући број авиона-танкера, стратешке војно-транспортне авијације и аеродромских ресурса на крајњим одредиштима и аеродромима који би служили за привремена слетања.

        Први авиони САД могли би да у зону војних операција стигну релативно брзо, захваљујући америчким ловачким ескадрилама које су благовремено размештене по авио-базама Европе. Јер, три ескадриле F-15  већ се налазе у бази британске ратне авијације Лејкнехт, две ескадриле F-16 су у Италији - у бази Авиано, а једна ескадрила F-16 у бази Шпангдалем у Немачкој. Њих је могуће пребацити на аеродроме Источне Европе већ током првих 48 сати након добијања наредбе.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари