Стратешка офанзива Новоросије почеће на зиму – кад реке окује лед...
НАСТАВАК ГРАЂАНСКОГ РАТА У УКРАЈИНИ НЕМИНОВАН, АЛИ - СА ЧИМЕ ЋЕ У ЊЕГА УЋИ СУКОБЉЕНЕ СТРАНЕ
- ХУНТА: Борбено најспособније украјинске јединице су током летње кампање имале велике губитке: 12-15 хиљада. Плус исто толико рањених и обогаљених. Дезертера је већ много, а тај број ће даље расти. Узлазном линијом, чак и у периоду без борби
- ХУНТА: У њиховим јединицама катастрофално пада борбени дух. Иловајск је коначно сломио украјинску армију. Дефолт украјинског финансијског система, који се очекује крајем јесени, потпуно ће блокирати снабдевање украјинске армије. А то значи да ће та армија – као армија – напросто нестати. Као што је нестала армија Руске империје у зиму 1917-1918. године
- НОВОРОСИЈА: Очевидан је напредак снага Новоросије и у бројности и по квалитету. Ствари ће на овом плану постепено бити још све боље. Недавно добијене битке подигле су борбени дух на ниво на којем досад никад није био (јединице се чак заносе походом на Кијев)
- НОВОРОСИЈА: Армија Новоросије домогла се у два „јужна џепа”, код Иловајска, Амвросијевке, Старобешева, Ждановке и Дебаљцева толико оружја и војне технике да ће се њена техничка опремљеност у најмању руку изједначити са могућностима украјинске армије. А имајући у виду могућност њеног фактички безграничног снабдевања муницијом и горивом – та изједначеност ће прерасти у значајну ватрену надмоћ у биткама
МНОГИ зналци збивања и процеса на југоистоку бивше Украјине процењују да ће се рат између кијевске хунте и Новоросије наставити.
Ево једног виђења садашњих потенцијала зараћених страна и прогнозе шта ће која добити, а шта изгубити до наредне зиме или раног пролећа – када би ратни сукоби могли опет да букну.
СНАГЕ КИЈЕВСКЕ ХУНТЕ
Украјинска армија ће формирати одбрамбену „Гројсманову линију” Мариупољ-Волноваха-Курахово-Константиновка-Артјомовск. Резервна линија одбране биће Славјанск-Краматорск-граница са Дњепропетровском облашћу-Бердјанск. Ово указује на то да оружане снаге Украјине више нису способне са офанзивна борбена дејства.
Борбено најспособније украјинске јединице су током летње кампање имале велике губитке: 12-15 хиљада убијених (цела „Казнена експедиција” заједно). Плус исто толико рањених и обогаљених.
Дезертера је већ много, а тај број ће даље расти. Узлазном линијом, чак и у периоду без борби.
Регуларне јединице украјинске армије су остале без доброг дела официрског састава, а што је најважније – без ратне технике.
Техничка опремљеност је била главна компонента бојеве моћи украјинских оружаних снага. Нови војници се могу некако скупити. Наравно не више оног квалитета као пролетос, а ни у том броју. Али, то је решив задатак. Међутим, сва техника је са складишта већ повучена.
Ако Украјинцима оружане снаге Новоросије дају предах – у нове борбе биће враћена техника оштећена за време летње кампање. Само, ни у том случају више за сву неће бити резервних делова. То ће бити тим пре проблем што већ сада до половине свих војника у првим борбеним линијама чине припадници другоразредних јединица.
Ипак, ни ово нису главни проблеми украјинске армије и Министарства унутрашњих послова.
У њиховим јединицама катастрофално пада борбени дух. Иловајск је коначно сломио украјинску армију. Гигантски губици (1,5-2 хиљаде само убијених), плус отворена издаја командног састава – све је то довело до непоправљивих последица: Све је то већ постало „нормално”.
Већи део украјинске армије чине људи мобилисани пре више од пола године. То су огорчени, обманути и разочарани људи. Држати у рововима масу таквих људи у зимским условима – биће немогуће. Морална деградација као последица бесмисленог (по мишљењу војника) седења у рововима – док њихове породице брзо падају у сиромаштво – већ до зиме ће довести до нових масовних дезертирања.
Дефолт украјинског финансијског система, који се очекује крајем јесени, потпуно ће блокирати снабдевање украјинске армије. А то значи да ће та армија – као армија – напросто нестати. Као што је нестала армија Руске империје у зиму 1917-1918. године. Из истих разлога.
Због свега овога, сада Украјинци форсирано јачају и линију одбране Дњепра, чак и Лавова. Власт одлично зна како ствари стоје. Схвата да ће се садашње успорено одступање врло брзо претворити у распад фронта (на зиму). А да ће кретање оружаних снага Новоросије напред задржавати пре хаос на новим територијама него организована оружана сила.
ОРУЖАНЕ СНАГЕ НОВОРОСИЈЕ
Овде су на делу обрнути процеси.
Упркос значајним губицима у живој сили током летње кампање, очевидан је напредак снага Новоросије и у бројности и по квалитету. Ствари ће на овом плану постепено бити још све боље. Разлога је неколико. Као прво, недавно добијене битке подигле су борбени дух на ниво на којем досад никад није био (јединице се чак заносе походом на Кијев).
Уништавање инфраструктуре Донбаса одвојило је од мирног живота много људи. Један њихов део завршио је у оружаним снагама Новоросије. Доток добровољаца из Русије и из других земаља се не смањује.
Русија преко различитих „варијанти” легализује своју помоћ. А још ће та помоћ бити и стална и базирана на принципу „ротације”. А то је веома важно у фази „седења у рововима”.
Армија Новоросије домогла се у два „јужна џепа”, код Иловајска, Амвросијевке, Старобешева, Ждановке и Дебаљцева толико оружја и војне технике да ће се њена техничка опремљеност у најмању руку изједначити са могућностима украјинске армије. А имајући у виду могућност њеног фактички безграничног снабдевања муницијом и горивом – та изједначеност ће прерасти у значајну ватрену надмоћ у биткама.
Такође, с обзиром на премалу концентрацију трупа на линији фронта – значај украјинске утврђене „Гројсманове линије” биће анулиран бочним маневрима, а после таквих упада – удара уследиће прекид снабдевања опкољених јединица.
Спремност оружаних снага Новоросије за стратешку офанзиву може се очекивати на зиму када реке буду под ледом и неће бити препрека за страну која напада. Украјина до тог времена – како се прогнозира – треба да уђе у стање потпуне слабости (дефолт, тотална апатија становништва, сепаратизам локалних елита...).
Управо тада ће доћи време да се „преиспитају” споразуми из Минска. Тачније, ти споразуми ће изгубити смисао – заједно са распадом Украјине. Као што је Брестски мир изгубио смисао крајем 1918. године.
Тада ће Грађански рат у Украјини прећи у своју нову фазу. Али, то ће већ бити сасвим друга „прича”.