СНОУДЕН: Британски Центар за владине везе „усисава” чак и снимљено веб-камерама
БИВШИ САРАДНИК ЦИА И НСА ОБРАТИО СЕ ВИДЕО-ЛИНКОМ ПРАВНОМ КОМИТЕТУ ПССЕ
- Праћени су билиони посета сајтовима потпуно невиних људи, а то је најгрубље могуће кршење људских права – предочио је члановима комитета Едвард Сноуден
- Нисам тежио да нашкодим америчкој влади. Ја сам желео да побољшам САД као државу, а не да им нанесем штету– рекао је Сноуден из Москве
БИВШИ сарадник ЦИА и НСА Едвард Сноуден изложио је правном комитету Парламентске скупштине Савета Европе своја сазнања о размерама и методима америчке електронске шпијунаже и контроле интернета.
Посебно је говорио о програму НСА Fingterprints („Отисци прстију”) која омогућава праћење огромног броја корисника интернета, чак и анализу њихових активности и понашања.
Према његовим речима, Fingertips је омогућавао прикупљање података о посетиоцима сасвим одређених сајтова, чак и кад су они случајно линковима прелазили на сасвим друге странице или скидали са њих фајлове. Тај програм је – како је упозорио – укључивао и праћење посетилаца сајтова са територија Европске уније.
Омогућавао је чак и формирање спискова посетилаца по категоријама на основу одређених параметара, укључујући и њихову – сексуалну оријентацију.
„Праћени су билиони посета сајтовима потпуно невиних људи, а то је најгрубље могуће кршење људских права” – оценио је Сноуден.
Он је разговор са члановима правног комитета искористио да иницира разраду мера које би ограничиле програме за масовно праћење које користе специјалне службе. Притом је нагласио: „Уколико политичко решење не буде било донето, неопходно је применити техничке мере”.
Сноуден је своју иницијативу додатно изоштрио овако: „Међународна заједница треба да утврди нове стандарде понашања специјалних служби који би спречили коришћење програма за масовно праћење”.
Сноуден се извинио члановима правног комитета што не може да им открије нове информације, што се служи само оним што је већ објављено у медијима. Објаснио им је да то чини из разлога личне безбедности.
Открио им је, међутим, да је британски Центар за владине везе „усисавао” чак и кадрове снимљене веб-камерама Британаца који не могу да имају никакву обавештајну вредност. Тим пре што је десети део тих кадрова, како је указао, апсолутно личне природе.
„Нисам тежио да нашкодим америчкој влади. Ја сам желео да побољшам САД као државу, а не да им нанесем штету” – рекао је Сноуден из Москве.