Шкотска се спрема за формирање своје шпијунаже и државне безбедности
СУВЕРЕНИСТИ СПРЕМНИ ДА СВОЈ ПЛАН ПРЕДСТАВЕ У ДЕЦЕМБРУ И
- НА СAРАДЊУ СА БРИТАНСКИМ И АМЕРИЧКИМ СЛУЖБАМА
Никол Стеџен
- Потпредседник владе у Единбургу Никол Стеџен већ предложила да се приликом формирања „спољне службе безбедности“ Шкотске за образац узме Тајна обавештајна служба њеног Величанства - британска MI6
- Неки други мисле да би то било прескупо и предлажу да се за узор узму Обавештајни биро Шведске и сличне обавештајне агенције земаља-чланица НАТО - Данске и Норвешке
ШКОТСКИ референдум о независности од Велике Британије планира се за септембар 2014. године.
Међутим, у Единбургу се већ разматрају конкретна питања будућег самосталног и сувереног управљања независном Шкотском.
Говори се чак и о формирању самосталних специјалних служби суверене државе. Још 28. јануара се заменик шкотског премијера, Никол Стеџен, обратила одбору за иностране послове националном парламенту са предлогом да се размотри питање формирања у независној Шкотској сопствене обавештајне агенције за борбу са тероризмом, организованим криминалом и сајбер-нападима.
Стеџенова је обавестила чланове парламентарног одбора да се у шкотском владином апарату ради на плану формирања структура обавештајне и безбедоносне службе независне Шкотске.
Британске обавештајне службе деле се на: тајну обавештајну службу („Secret intelligence service“) - MI6 (бившу SIS) и на службу безбедности (Security service) - MI5.
Стеџенова, која је истовремено и један од лидера Шкотске националне странке (SNP), која заговара независност, истакла је, иако ће шкотска обавештајна служба служити интересима пре свега шкотске владе и народа Шкотске, да ће сарађивати са колегама из „других делова Велике Британије и са њима размењивати обавештајне податке“.
Стеџенова је предложила да се приликом формирања „спољне службе безбедности“ Шкотске за образац узме Тајна обавештајна служба њеног Величанства - британска MI6.
Међутим, чланови парламентарног одбора који иступају против независности критиковали су њен предлог, скренувши пажњу на „енормне финансијске трошкове“ у случају да Шкотска направи своју MI6. Упозорили су да ће шкотске специјалне службе морати да докажу своју компетентност и поузданост пре него што британске и америчке службе пожеле да сарађују са њима.
Министар британске владе за Европу Дејвид Лидингтон са нарочитим омаловажавањем је говорио о плану Стеџенове. Он је у парламенту у Лондону изјавио да ће независна Шкотска морати да поднесе „огромне финансијске трошкове“ за формирање сопствене обавештајне службе и безбедоносних структура. Шкоти ће , како је оценио, морати да потроше године да би одшколовали своје обавештајне официре и створили обавештајну инфраструктуру.
Бивши старији официр MI6 - шкотска баронеса Мета Рамсеј - назвала ангажовање SNP на формирању сопствених обавештајних служби „врло наивним“. Међутим, она се позвала на познати модел скандинавских обавештајних служби, које се састоје од малих затворених „клубова“ обавештајаца, који размењују обавештајне податке на веома ограниченој и строго поверљивој бази.
Упркос оспоравањима, шкотски државни функционери су ступили у контакт са стручњацима из страних обавештајних служби. И, сасвим је могуће да за образац приликом формирања сопствених обавештајних служби узети обавештајна удружења скандинавских земаља.
Шкотски лист The Herald, објавио је да су Единбург нарочито интересантни обавештајни биро Шведске и сличне обавештајне агенције земаља-чланица НАТО - Данске и Норвешке.
Можда те земље, како пише The Herald, немају широку обавештајну мрежу у иностранству, али су, док је трајао Хладни рат, успеле да створе обавештајне организације са регионалним потенцијалом као и ефикасне контраобавештајне механизме, усмерене против Совјетског Савеза.
Захваљујући томе, обавештајне заједнице тих релативно малих држава добиле су признања за свој рад - од америчке ЦИА и британске MI6.
Било како било, изгледа да ће шкотски сепаратисти план формирања својих специјалних служби обелоданити већ у децембру ове године. Десет месеци пре планираног референдума.
(Агенција Регнум)
Превела Марија Петрова