Сједињене Државе се упустиле у ризичан „рат звезда” са Русијом

АМЕРИКАНЦИМА СЕ НЕ СВИЂА ШТО СУ МОСКВА И ПЕКИНГ ПОТПИСАЛИ СПОРАЗУМ О САРАДЊИ У КОСМИЧКОЈ ОБЛАСТИ

„Сојуз ТМА-13М”

  • „Сједињене Државе не треба да мисле да њихово технолошко лидерство може да траје вечно само због тога што NASA активно развија сарадњу с приватним корпорацијама. Ти задаци захтевају подршку националних космичких агенција, а у епохи смањења финансирања – и међународних партнера” — упозорила је агенција Bloomberg
  • „Свемирска станица нове генерације може бити затворена за САД – амерички астронаути ће рад Европљана, Индијаца и Кинеза посматрати споља” — наводи агенција речи новинара Џоа Папаларда

         САРАДЊА с приватним компанијама корисна је за космичку индустрију САД, али не може да замени сарадњу с Русијом, престанак сарадње с Москвом у космичкој сфери могло би да има озбиљне последице по „космичке” позиције Вашингтона, наводе амерички медији.

         NASA активно развија програм сарадње с приватним компанијама, у оквиру којег ради на новој генерацији ракета и летелица за достављање астронаута у ниску земљину орбиту и њихово враћање.

         Тако је у четвртак, након што се руске летелица с људском посадом „Сојуз ТМА-13М” с новом посадом успешно спојила с Међународном свемирском станицом, руководилац компаније SpaceX Елон Маск представио у Калифорнији нову капсулу за људску посаду Dragon V2.

         Компанија не скрива да намерава не само да се такмичи с руским „Сојузом-ТМА”, већ и да га истисне у будућности.

         Прво лансирање Dragon V2 планирано је за 2017. годину, и то би могло да означи завршетак односа Русије и САД, барем у једној сфери космичке сарадње.

         „Сједињене Државе не треба да мисле да њихово технолошко лидерство може да траје вечно само због тога што NASA активно развија сарадњу с приватним корпорацијама.  SpaceX и друге компаније ће изводити космичка научна лансирања која не доносе очигледну корист, али их неће развијати и одржавати. Ти задаци захтевају подршку националних космичких агенција, а у епохи смањења финансирања – и међународних партнера” — наводи агенција Bloomberg. 

         Још важнији датум за руско-америчку сарадњу у космичкој сфери је 2020. година, кад Русија завршава учешће у програму Међународне свемирске станице.

         Шта ће се после тога догодити са МСС у целини и њеним руским сегментом за сада није познато.

         САД планирају да у том програму учествују до 2024. године.

         Занимљиво је да се руски планови за развој космичке сфере све више шире, а средства која се издвајају за космички програм се повећавају, пише америчка агенција.

         Русија ће, највероватније, тражити партнере за њихову реализацију.

         Тако су пре две недеље Москва и Пекинг потписали споразум о сарадњи у космичкој индустрији, конкретно у програмима који могу да замене и МСС.

         „У том случају ће свемирска станица нове генерације бити затворена за САД – амерички астронаути ће рад Европљана, Индијаца и Кинеза посматрати споља” — наводи агенција речи новинара Џоа Папаларда.

         „Русија није лак партнер за сарадњу, али САД су уводиле против ње санкције и притом сарађивале с њом током деценија. Нема никаквих разлога да се то прекине сада” — сматрају амерички медији.

         Они напомињу да је руско-америчка сарадња у свемиру започета још 1960-их година и да су чак и у време хладног рата руски и амерички космонаути су приватно подржавали једни друге.

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари