Русија ће помоћи Украјинцима да не доспеју у украјинску армију

ПУТИН НАЈАВИО ДА ЋЕ ВРЕМЕ БОРАВКА У РУСИЈИ ЗА ЊИХ

БИТИ ПРОДУЖЕНО НА ПРЕКО 30 ДАНА

  • На западу Украјине мушкарци из неколико села у Волињској области, окупљајући се у мање групе, почели су да на улазима у села заустављају возила војних комесара који довозе позиве за мобилизацију и да их терају да униште позиве. Комесари би били пуштани тек када више не би остало ниједног позива
  • У Ивано-Франковској области жене су организовале митинг против мобилизације. Захтевају да се у рат шаљу не обични грађани, већ припадници полиције, тужилаштва и Службе безбедности Украјине

        ВРЕМЕ боравка држављана Украјине који су способни да служе војску могло би да продужено, изјавио је председник РФ Владимир Путин. 

         „Многи људи избегавају мобилизацију, труде се да дођу код нас, да проведу одређено време овде. И правилно чине, зато што их тамо једноставно гурају као топовско месо, под метке“ - рекао је Путин током разговора са студентима Националног минерално-сировинског универзитета „Горни“

        Он је нагласио да је време боравка Украјинаца на територији Русије прописано законом. Држављани суседне земље не могу да се налазе у Русији више од 30 дана. 

         „Када се врате, само их шчепају - и опет их шаљу тамо, под метке. Зато ћемо ту, највероватније, нешто променити. У оквиру закона можемо да продужимо време боравка одређених категорија лица, пре свега оних у узрасту за служење војног рока“ - саопштио је руски председник.

        У Украјини је сада у пуном јеку четврта мобилизација. Хунта планира да до краја године мобилизује 100 хиљада војника. Могу се позивати мушкарци до 60 година.

        Људи по целој Украјини су се дали у бег, како не би потали учесници казнене операције у Новоросији. Већина бежи у Русију.

        Они који не могу да се сакрију очајнички се боре уз помоћ пријатеља и рођака.

        На западу Украјине мушкарци из неколико села у Волињској области, окупљајући се у мање групе, почели су да на улазима у села заустављају возила војних комесара који довозе позиве за мобилизацију и да их терају да униште позиве. Комесари би били пуштани тек када више не би остало ниједног позива.

        С тим у вези, државни органи су поднели три кривичне пријаве због избегавања мобилизације.

        Починиоцима овог кривичног дела прети затворска казна од две до пет година.

        При том, према последњим информацијама, нико од учесника „акције“ уништавања позива није ухапшен.

        Истовремено, у Ивано-Франковској области жене су организовале митинг против мобилизације. Конкретно, становнице села Черемхов протествовале су код првог човека села када су сазнале да је у село стигло 30 позива за мобилизацију.

        Жене захтевају да се у рат шаљу не обични грађани, већ припадници полиције, тужилаштва и Службе безбедности Украјине.

         „Ако наши мушкарци преживе у Донбасу, вратиће се као инвалиди који су непотребни својој држави, пошто држава одмах заборавља борце.

        У Украјини није уведено ратно стање, а спроводи се мобилизација. Тако не треба да буде. Треба да ратују квалификовани војници“ - буне се становнице села.

        На истоку Украјине је 23. јануара испред зграде војног комесаријата у Беловодску (део Луганске области који контролише кијевска хунта) одржан је митинг против мобилизације, у којем су учествовале претежно жене из четири околна села.

        Жене су биле агресивно настројене према војном комесаријату, који је саопштио „радосну вест“ сељацима.

         „Нека ратују Порошенкова деца!“. „Зашто да наша деца гину за интересе Коломојског?“ - истакли су окупљени.

        Војни комесаријат је покушао да убеди окупљене да је мобилизација потребна за добробит земље и да је „за сваког мушкарца част да умре за домовину“, али је остао несхваћен.

        На југоистоку Украјине становници села Кулевча (Одеска област) су се спонтано окупили на митингу и протествовали против позивања у војску која ратује у Донбасу.

        Они су отерали раднике војног комесаријата који су дошли да им уруче позиве. То наводи одески портал „Тајмер“.

        На митингу у центру села окупило се више од 500 људи који су почели да скандирају „Не рату“, „Ми смо за мир“.

        На претње представника војног комесаријата да је избегавање мобилизације кривично кажњиво, учесници демонстрација су назвали мобилизацију „нелегалном“.

        Они су истакли да нико од 240 људи којима су стигли позиви за мобилизацију неће ићи у рат, и да ће „покушаје да буду мобилизовани силом спречити цело село“.

        У недељу је у Кулевчи одржан сеоски збор, чији су учесници изразили протест против мобилизације органима локалне власти.

        У Одеској области је укупно око три хиљаде људи одбило да учествује у казненој операцији у Донбасу.

        Како је у говору пред посланицима обласне скупштине рекао заменик војног комесара региона Валериј Ишћенко, државним органима је од почетка године пријављено око 900 кривичних пријава против оних који избегавају војну обавезу.

        Раније су се посланици Врховне Раде Украјине заложили да се законом одреди износ новчане накнаде који би требало да плате они који не желе да иду рат.

        Првобитно је предложено да то буде 2.000 долара, али су посланици закључили да је то премало, па се тренутно расправља о суми за коју грађанин може да откупи свој живот од државе.

        На другој страни, председник ДНР Александар Захарченко је саопштио да су украјинске снаге у последњих неколико дана у Новоросији изгубиле више од хиљаду људи.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари