Ракетни бацачи се одмичу до 140 km, Донбас - полудржава унутар Украјине
ПУНИ ТЕКСТ ДОКУМЕНТА „КОМПЛЕКС МЕРА ЗА РЕАЛИЗАЦИЈУ МИНСКИХ ДОГОВОРА“
- ТАЧКА 2: Повлачење укупног тешког наоружања обема странама на једнака одстојања у циљу формирања зоне безбедности ширине минимум 50 km између страна за артиљеријске системе калибра 100 mm и више, зоне безбедности ширине 70 km за вишецевне ракетне бацаче и ширине 140 km за вишецевне ракетне бацаче „Торнадо-С“, „Ураган“, „Смерч“ и тактичких ракетних система „Точка“ („Точка У“)
- ТАЧКА 4: Без одлагања, а најкасније 30 дана од дана потписивања документа, усвојити одлуку Врховне раде Украјине са навођењем територија за које важи специјални статус у складу са Законом Украјине о привременој локалној самоуправи у појединим општинама Доњецке и Луганске области у складу са линијом, одређеном у меморандуму из Минска од 19. септембра 2014. године
- ТАЧКА 5: Обезбедити помиловање и амнестију путем имплементације закона који забрањује кривично гоњење и кажњавање лица у вези са догађајима који су имали место у појединим општинама Доњецке у Луганске области Украјине
У МИНСКУ су потписана два документа: „Комплекс мера за реализацију Минских договора“ и Декларација лидера Украјине, Русије, Француске и Немачке којом се „Комплекс мера“ подржава.
Факти преносе „Комплекс мера за реализацију Минских договора“ у целини:
1. Неодложан и свеобухватан прекид ватре у појединим општинама Доњецке и Луганске области Украјине и његово стриктно поштовање почевши од 00 часова 00 минута (по кијевском мерењу времена) 15. фебруара 2015. године.
2. Повлачење укупног тешког наоружања обема странама на једнака одстојања у циљу формирања зоне безбедности ширине минимум 50 km између страна за артиљеријске системе калибра 100 mm и више, зоне безбедности ширине 70 km за вишецевне ракетне бацаче и ширине 140 km за вишецевне ракетне бацаче „Торнадо-С“, „Ураган“, „Смерч“ и тактичких ракетних система „Точка“ („Точка У“):
- за украјинску војску: од фактичке линије додира;
- за наоружане војне формације појединих општина Доњецке и Луганске области Украјине: од линије додира према меморандуму из Минска од 19. септембра 2014.
Повлачење горе набројаног тешког наоружања треба да почне најкасније два дана након прекида ватре и да се заврши у року од 14 дана.
Овом процесу ће допринети ОБСЕ уз подршку Трилатералне Контакт групе.
3. Да се обезбеди ефикасан мониторинг и верификација режима прекида ватре и повлачења тешког наоружања од стране ОЕБС-а од првог дана повлачења, уз коришћење свих потребних техничких средстава, укључујући сателите, беспилотне летелице, радарске системе и сл.
4. Првог дана након повлачења започети дијалог о моделима одржавања локалних избора у складу са украјинским законодавством и Законом Украјине „О привременој локалној самоуправи у појединим општинама Доњецке и Луганске области“ као и о будућем статусу ових региона у складу са наведеним законом.
Без одлагања, а најкасније 30 дана од дана потписивања документа, усвојити одлуку Врховне раде Украјине са навођењем територија за које важи специјални статус у складу са Законом Украјине о привременој локалној самоуправи у појединим општинама Доњецке и Луганске области у складу са линијом, одређеном у меморандуму из Минска од 19. септембра 2014. године.
5. Да се обезбеди помиловање и амнестија путем имплементације закона који забрањује кривично гоњење и кажњавање лица у вези са догађајима који су имали место у појединим општинама Доњецке у Луганске области Украјине.
6. Да се омогући ослобађање и размена свих талаца и нелегално задржаних лица на основу принципа „све за све“. Овај процес мора да буде завршен најкасније петог дана после повлачења.
7. Да се омогући безбедан приступ, испорука, чување и дистрибуција хуманитарне помоћи на бази међународног механизма.
8. Одређивање модела потпуног обнављања социјално-економских веза, укључујући социјалне исплате, као што су исплата пензија и друге исплате (примања и приходи, благовремено плаћање свих комуналних рачуна, успостављање опорезивања у оквирима правног поља Украјине).
У том циљу Украјина ће успоставити управљање сегментом свог банкарског система у регионима захваћеним сукобом, а могуће је да буде успостављен међународни механизам за поједностављење таквих трансакција“.