ПУКЛА ГЕОПОЛИТИКА: Набуко остао без гаса

КОМПАНИЈЕ КОЈЕ ДРЖЕ АЗЕРБЕЈЏАНСКО НАЛАЗИШТЕ „ШАХ-ДЕНИЗ-2“

ДАЛЕ ПРЕДНОСТ ТРАНС-ЈАДРАНСКОМ ГАСОВОДУ

  • Максимални капацитет протока гаса кроз Транс-јадранског гасовода треба да буде - до 20 милијарди кубних метара, што је само око 5 одсто потреба ЕУ јер је њена годишња потрошња око 550 милијарди кубних метара, тако да тај пројекат може ЕУ обезбедити само симболично смањење зависности од природног гаса из Русије
  • Ни ТАР није Русији конкурент јер ће максимални капацитет будућег руског гасовода бити 63 милијарде кубних метара гаса годишње. Међутим, сам факт његовог постојања у непосредној близини Јужног тока - у Москви ће бити узет у обзир, па чак може да има извесну позитивну улогу

         МЕЂУНАРОДНИ конзорцијум компанија, које су експлоатисале азербејџанско налазиште гаса „Шах-Дениз-2“, направио је избор у корист Транс-јадранског гасовода (ТАР). Према томе, пројекат  Nabucco, који је подробно разматран, практично остаје без пуњења.

         Гасовод ТАР ићи ће преко Турске, северне Грчке и даље у Италију. Очекује се да ће овим цевоводом гас из Азербејџана почети да стиже у Европу 2018.

         И Nabucco и ТАР су конкуренти руског „Јужног тока“, чија изградња је планирана од терминала у Новоросијску па дном Црног мора у Западну Европу (пуштање у рад планирано је за 2015.)

         Европска унија је лобирала изградњу гасовода који су  алтернатива руском да не би у потпуности зависила од испорука из РФ.

         Максимални капацитет протока гаса кроз ТАР треба да буде - до 20 милијарди кубних метара што је само око 5% од потреба ЕУ, док је њена годишња потрошња око 550 милијарди кубних метара, тако да тај пројекат може ЕУ обезбедити само симболично смањење зависности од природног гаса из Русије.

         По речима директора московског Института за енергетику и финансије, Владимира Фејгина, Европа ће у почетку добијати годишње мање од 10 милијарди кубних метара азербејџанског гаса, око 6 милијарди узимаће Турска, а неки део Бугарска и Грчка.

         Капацитет од 10 милијарди кубних метара не може значајно утицати на расподелу, али по мишљењу представника ЕУ диверсификација ће довести до извесне попустљивости.

         Многи зависе од будуће европске економије - сматра Фејгин. Ако се она буде развијала и ако се повећа број пројеката који користе гас, онда тешко да се може говорити о снижењу цена, посебно ако се узму у обзир релативно мале количине испорука преко гасовода ТАР. Ипак, ако се садашње опадање не заустави, потрошња гаса ће се смањивати, а онда ће и конкуренција заиста бити већа.

         Генерално, ТАР није Русији конкурент. Међутим, сам факт његовог постојања у непосредној близини Јужног тока биће, наравно, узет у обзир, чак може да има извесну позитивну улогу. Ради се о томе да је максимални капацитет будућег руског гасовода 63 милијарде кубних метара гаса годишње и могуће је да се застарели капацитети на територији РФ с тим не „изборе“. Кад не би било конкурената онда би вероватно то превидели, али када се појаве, онда ће се можда нешто и модернизовати.

         - Појављивање новог гасовода нашој земљи биће само од користи, - каже директор Института за енергетску стратегију Министарства за индустрију и енергетику РФ Виталиј Бушујев. Што је већа конкуренција више је стимуланса за развој инфраструктуре и за мењање тарифне политике.

         Бушујев такође сматра да је гасовод ТАР данас сувишна варијанта и да његов пуни капацитет вероватно неће бити ни уговорен у условима европске економске кризе.

         Међутим, на тржишту гаса могу се појавити нови продавци. Ако буде реализован план изградње Транс-каспијског гасовода, о чему сада воде преговоре Брисел, Баку и Ашхабад, онда гасоводом ТАР сем азербејџанског може потећи и туркменски гас.

         И британска геолошка служба саопштила је 27. јуна да се -према прелиминарним подацима - само у приобаљу округа Ланкашир налази 5,7 билиона кубних метара шкриљастог гаса. Истина, за сада није одређена цена производње, али Европљани морају да раде за будућност.

         Превела Ксенија Трајковић

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари