Протести широм Америке због ослобађања убице црног тинејџера

ДЕМОНСТРАНТИ У ВАШИНГТОНУ УЗВИКИВАЛИ „НЕМА ПРАВДЕ, НЕМА МИРА” И „ПРЕСТАНИТЕ КРИМИНАЛИЗАЦИЈУ ЦРНИХ ЉУДИ”

  • Демонстрације већ почеле и у Харлему, а придружили се Афроамериканци Бронкса и Бруклина
  • Кренуло је и у Чикагу, Мајамију, Орланду и Тампи. Протрсти се очекују и у Лос Анђелесу, Сан Антонију, Сан Дијегу и целом низу других америчких градова
  • Ништа није помогло што је Барак Обама изговорио: „Смрт Трејвона Мартина није трагедија само његове породице и његовог града, него и целе Америке. Знам да је та трагедија изазвала силне емоције. Знам и да ће емоције због судске пресуде бити још јаче. Али, ми смо нација којом управљају закони, а порота је своје рекла. Зато апелујем на све Американце да поштују молбу породице убијеног да остану мирни”

         СУД у Флориди одлучио је да Џорџ Цимерман, припадник такозване цивилне страже коме је матерњи језик шпански, није крив за убиство 17-годишњег тамнопутог тинејџера Трејвона Мартина у фебруару прошле године у Орланду.

         Цимерман је ослобођен је оптужбе за убиство другог степена. Околности убиства, али и судски процес изазвали су оштре међурасне тензије у америчком друштву, а то убиство је отворило вишемесечну расправу о ношењу оружја у јавности.

         Неколико стотина људи протестовало је синоћ и јутрос у Вашингтону, изражавајући незадовољство и разочарење ослобађајућом пресудом Цимерману.

         Демонстранти, међу којима је било и доста белаца, прошетали су се кроз главне престоничке улице, узвикујући „Нема правде, нема мира” и „Престаните криминализацију црних људи”.

         Мирни протести, на којима је учествовало пар стотина људи, одржани су и у Лос Анђелесу и Сан Франциску.

         Више познатих личности огласило се на Твитеру, осуђујући ослобађајућу пресуду.

         Активиста и филмски редитељ Мајкл Мур запитао се шта би било да је била обрнута ситуација и да је црни тинејџер пратио и убио белца.

         Шесточлана женска порота у граду Санфорд на Флориди ослободила је Цимермана кривице, након дводневног већања, што је изазвало шок код Афроамериканаца у САД.

         „Разочаран сам сам пресудом, али је прихватам. Живимо у великој земљи која има велики систем кривичног правосуђа, који није савршен, али је најбољи на свету и ми поштујемо пресуду пороте”, рекао је помоћник државног тужиоца Берни де ла Рионда.

         Адвокати одбране тврдили су да је младић напао Цимермана, више пута га ударио, јер га је Цимерман зауставио због сумњивог понашања.

         „Одушевљени смо резултатом. Џорџ Цимерман никада није ни био крив, осим што је желео да се заштити у самоодбрани”, рекао је бранилац Џорџа Цимермана Марк О Мара.

         Трејвон Мартин је убијен 26. фебруара 2012. године у предграђу Орланда, пошто је у њега после краће свађе пуцао Цимерман, припадник такозване грађанске страже, коју чине локални становници задужени да патролирају улицама због спречавања провала у куће и пљачки.

         Црни тинејџер се мирно шетао улицом кад му је пришао Цимерман и питао га шта ту тражи. Пошто је позвао полицијски број 911, Цимерману је дежурни диспечер рекао да престане да прати Мартина, и да сачека патролу, али то он ипак није учинио, већ је наставио да иде иза њега.

         Тада је дошло до свађе и кошкања између њих двојице, да би Цимерман у једном тренутку извадио пиштољ и пуцао у Мартина.

         Он је касније полицији рекао да је морао да пуца, пошто је Мартин насрнуо на њега, оборио га на земљу и почео да му удара главу о плочник.

         Колики значај овај случај има у Америци говори чињеница да се поводом њега прошле године огласио и председник Барак Обама, рекавши да би, да има сина он изгледао као Трејвон Мартин.

         Одбрана је успела да убеди пороту у ранију тврдњу да је у тренутку убиства Мартин био изнад Цимермана који је лежао и да га је ударао.

         У међувремену протестни талас само нараста.

         Демонстрације су већ почеле у Харлему, а придружили су а Афроамериканци Бронкса и Бруклина.

         Кренуло је и у Чикагу, Мајамију, Орланду и Тампи.

         Протрсти се очекују и у Лос Анђелесу, Сан Антонију и Сан Дијегу и целом низу других америчких градова.

         Очито није много помогло ни то што се Обама поново огласио, рекавши:

         „Смрт Трејвона Мартина није трагедија само његове породице и његовог града, него и целе Америке. Знам да је та трагедија изазвала силне емоције. Знам и да ће емоције због судске пресуде бити још јаче. Али, ми смо нација којом управљају закони, а порота је своје рекла. Зато апелујем на све Американце да поштују молбу породице убијеног да остану мирни”.

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари