Породица се вратила у Чеченију из Норвешке плашећи се одузимања деце

РУСКИМ ПОРОДИЦАМА У НОРВЕШКОЈ ТОКОМ ТРИ ПОСЛЕДЊЕ ГОДИНЕ ОДУЗЕТО 55 ДЕЦЕ

  • Зашто су норвешке социјалне службе толико заинтересоване да узимају под старатељство децу странаца? Мајка КАРИНА каже: „Најпознатија служба, „Барневарн”, има неограничена права, власти их издашно финансирају, за свако дете се издвајају огромна средства, и зато они на све начине покушавају да одузму децу, то им се исплати. У Норвешкој су легализовани истополни бракови, па су јој потребна деца за усвајање, а где да их узмеш, ако не од имиграната?”

         МЛАДА чеченска породица која је емигрирала у Норвешку, спасавајући се од рата, вратила се у Грозни да не би изгубила децу, преноси РИА Новости. Коначна одлука је донета након што је њиховим познаницима одузето дете због вађења млечног зуба. 

         „Уморила сам се да живим у ишчекивању, да се трзам приликом сваког куцања на врата, уморила сам се од страховања да ће доћи и одузети ми децу због неког измишљеног разлога” — прича Карина. Она има троје деце — од две до пет година, и не може да замисли да се одвоји од њих ни на један дан. А она су, као и сва деца, несташна и туку се.

         „Деца су деца, наравно, могу да падну, да се повреде или добију масницу, не дај Боже. Онда почиње оно најстрашније. Ако за то сазна „Барневарн” (норвешка социјална служба за заштиту права деце), дете могу једноставно да одузму. Ти ћеш после месецима да трчиш с адвокатом да би ти вратили децу. Ако ти се посрећи, вратиће ти их, а можеш и да их изгубиш заувек” — каже Карина.

         Она је признала да кад би дете пало и добило огреботину, не би га водила у вртић, у шетњу, сакривала би га од очију других.

         „Деца имиграната, нарочито руских држављана, налазе се под посебном пажњом, у вртићима и школама их стално испитују — како се с њима опходе, да ли их угњетавају? Превише активно или мирно дете такође је предмет пажње. Деца понекад не разумеју најбоље шта их питају, и могу да дају потврдан одговор који може бити пресуда за родитеље” — истакла је Карина.

         Сва Каринина деца су рођена у Норвешкој, али родитељи, који имају стални боравак у Норвешкој, намерно нису поднели захтев за добијање држављанства.

         „Ми смо сваке четири године продужавали боравишну дозволу, али нисмо подносили документацију за добијање држављанства зато што нисмо хтели да деца постану норвешки држављани” — прича жена.

         Она је нагласила да уколико деца имају држављанство земље боравка родитељи немају шансе да у случају неке спорне ситуације заштите своја права на децу, а да им је руско држављанство гаранција.

         „У Ставангеру (град у Норвешкој) се догодило да су из вртића и школе без обавештавања родитеља узели двоје деце - браћу зато што је млађи потврдно одговорио на питање да ли их код куће бију. Родитељи су у паници ишли од инстанце до инстанце, тражили су децу и тек су им трећег дана рекли да су деца у „Барневарну”. Они су се обратили амбасади, која је затражила враћање деце породици, оптуживши организацију за киднаповање. Након тога дечаци су враћени, али, по њиховој причи, децу су дуго возили аутомобилом, трајектом и хеликоптером и изгледа да нису планирали да их врате” — испричала је причу својих познаника Карина.

         При том, она се не сећа ниједног случаја да су деца одузета норвешкој породици.

         На питање зашто су норвешке социјалне службе толико заинтересоване да узимају под старатељство децу странаца, Карина одговоара да „им се то исплати”.

         „Најпознатија служба, „Барневарн”, има неограничена права, чак се ни полиција не меша у њихов рад, власти их издашно финансирају, за свако дете се издвајају огромна средства, и зато они на све начине покушавају да одузму децу, то им се исплати. Њихове жртве су имигранти који, по правилу, не познају законе, лоше говоре језик и немају средства за адвоката” — сматра Карина.

         Такође, она истиче да су у земљи где су легализовани истополни бракови потребна деца за усвајање, а „где да их узмеш, ако не од имиграната?”. Карина каже да се породице с одраслом деце не сусрећу с таквим проблемима, пошто она социјалним службама „нису интересантна”.

         „Чак је био случај да су се родитељи проблематичног адолесцента обратили „Барневарн” за помоћ, тражили су да узму дете, али су одбијени” — истакла је она.

         Карина је уверена да раздвајање детета од његових родитеља није заштита права деце, како се наводи у европским законима, већ велики стрес који ће за цео живот оставити последице на његову психу.

         Руским породицама је у последње три године одузето 55 деце.

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари