Парламентска скупштина СЕ ставља Мађарску под надзор?
МЕРА КОЈА НИКАД ДОСАД НИЈЕ ПРИМЕЊЕНА ПРОТИВ БИЛО КОЈЕ ЧЛАНИЦЕ ЕУ
- Међу 10 чланица СЕ које су под надзором налази се неколико бивших совјетских република, али и Црна Гора, Србија, Македонија и Албанија
- Мере надзора обухватају редовне посете делегација СЕ тим земљама и извештаје о стању демократије које онда разматра Парламентарна скупштина
КОМИТЕТ за надзор Парламентске скупштине Савета Европе предложио је да се Мађарска стави под надзор због уставних промена које наводно „угрожавају основне стандарде демократије”.
Такав надзор никад досад није примењен на једну чланицу ЕУ.
Комитет је „озбиљно и дугорочно забринут“ због уставних промена које су донете „на брзину и нетранспарентно“, чиме се угрожавају демократски стандарди које СЕ прописује, као и основна људска права и независност судства.
Странка мађарског премијера Виктора Орбана освојила је двотрећинску већину на прошлим изборима, што је искористила да кроз уставне промене и измене темељних закона стави под контролу већину државних институција и одузме Уставном суду овлашћење да преиспитује владине одлуке.
Након досад најжешће критике упућене мађарским властима из неке од европских институција, Комитет је оценио да Мађарску треба ставити под надзор, што је мера која се досад примењивала искључиво на државе у транзицији.
Међу 10 чланица СЕ које су под надзором налази се неколико бивших совјетских република, али и, Црна Гора, Србија, Македонија и Албанија.
Мере надзора обухватају редовне посете делегација СЕ тим земљама и извештаје о стању демократије које онда разматра Парламентарна скупштина.
Уколико ПС СЕ усвоји овај предлог, Мађарска ће постати прва чланица ЕУ која је стављена под надзор.