Океани ће постати киселији, од климатских промена нико неће успети да се сакрије
ОПОМИЊУЋЕ ПОПЛАВЕ У ВЕЛИКОЈ БРИТАНИЈИ, СУША У КАЛИФОРНИЈИ
И МЕЋАВЕ И ОЛУЈЕ НА ОСТАТКУ ТЕРИТОРИЈЕ САД
- Један од највећих проблема постаће недостатак хране. Приноси кукуруза, принча и пшенице до 2050. године могли би да се смање за чак 25 одсто. Након 2050. године ситуација ће постати још тежа, а до тада ће светска популација достићи 9 милијарди људи
- Многе врсте рибе, критични извор хране за многе, такође ће се преселити због топлије воде. У неким тропским пределима и на Антарктику потенцијални извори хране могли би бити смањени и за 50 одсто
- Све више људи ће умирати од последица поплава и великих врућина. На подручјима попут Африке, климатске промене изазиваће екстремне врућине и учиниће људе још слабијима и увести их у још дубље у сиромаштво. Сиромашније земље ће патити у скоријој будућности, али ни богатије се неће извући из проблема
ЕФЕКТИ глобалног загревања биће тешки и неповратни, наводи се у извештају Уједињених нација, који ће данас бити представљен у Јапану.
Реч је о најопсежнијој процени ефеката климатских промена у свету до данас који, како кажу стручњаци, пружа поразне доказе о снази тих ефеката.
Природни системи засад носе тај терет, али је утицај на људе све већи.
Наше здравље, куће, храна и безбефност у све већој су опасности због пораста температура, наводи се у сажетку извештаја око кога су се последње седмице ломила копља у Јокохами. Ово је други у низу извештаја Међувладиног панела о климатским променама (IPCC) ове године у којем се утврђују узроци, последице и решења за проблем глобалног загревања.
Било да је реч о отапању ледника или глобалном порасту температура, сажетак извештаја наглашава чињеницу да су промене климе већ проузроковале утицаје на природне и људске системе на свим континентима широм света.
„Нико на планети неће бити поштеђен утицаја климатских промена“, казао је председник IPCC-а Рајендра Пачаури на конференцији за новинаре у Јокохами.
Др Салемул Хук, један од аутора извештаја, додао је: „Пре овог извештаја знали смо шта се дешава, али сада имамо низ доказа који показују да се то стварно дешава и да је то наша стварност“.
Мајкл Џарод, главни секретар Светске метеоролошке организације рекао је да су људи раније штетили клими из „незнања“.
„Сада незнање више није изговор“, додао је.
Извештај се заснива на више од 12.000 рецензија научних студија. Како кажу научници, ово су најчвршћи доказ које можемо добити у било којој научној дисциплини. Извештај детаљно описује краткорочне ефекте климатских промена на природне системе у следећих 20 до 30 година, попут претњи арктичком леду и коралним гребенима. Сажетак документа осликава и утицај промена на мора и слатководне системе.
Океани ће постати киселији, претећи коралима и бројним биљним и животињским врстама којима су служили као уточиште.
На копну, бројне биљне и животињске врсте почеће да се крећу према вишим пределима или према половима Земље како ће се повећавати удео живе у земљиној кори и атмосфери. Климатске промене све више, како векови пролазе, утичу и на људе. Недостатак хране, све више сиромашних.
Као један од највећих проблема у извештају се наводи недостатак хране. Приноси кукуруза, принча и пшенице до 2050. године могли би да се смање за чак 25 одсто. Након 2050. године ситуација ће постати још тежа, а захтеви за храном све већи, будући да се процењује да ће до тада светска популација достићи 9 милијарди људи.
Многе врсте рибе, критични извор хране за многе, такође ће се преселити због топлије воде. У неким тропским пределима и на Антарктику потенцијални извори хране могли би бити смањени и за 50 одсто, наводи се у извештају.
„Како идемо према будућности, ризици се само повећавају, а они се највише односе на људе, утицаје промена на усеве и доступност воде“, казао је Нил Адгер са универзитета Еxетер.
Све више људи ће умирати од последица поплава и великих врућина. На подручјима попут Африке, климатске промене изазиваће екстремне врућине и учиниће људе још слабијима и увести их у још дубље у сиромаштво. Сиромашније земље ће патити у скоријој будућности, али ни богатије се неће извући из проблема.
„И богати ће морати да почну да размишљају о климатским променама. О томе најбоље сведоче недавне поплаве у Великој Британији, суша у Калифорнији и мећаве и олује на остатку територије САД“, напомињу научници.
„То су догађаји који коштају милијарде и милијарде долара, а које морају да плате богати“, опомиње извештај.