Обама најавио „сужавање циљева” америчке електронске шпијунаже
У ХАГУ САОПШТИО ДА ЈЕ НАРЕДИО „ОБИМНО ПРЕИСПИТИВАЊЕ ПРОГРАМА И МЕТОДА РАДА НСА”
Марк Руте и Барак Обама у Хагу
- Признао да је Вашингтон – због Сноуденових открића –принуђен да поново задобија поверење не само влада других држава, него и њихових „обичних грађана”, што је – како је истакао – „још важније”
- Осврћући се на оцену Мита Ромнија да је Русија највећи геополитички противник САД, председник САД изговорио: „Русија је регионална држава. Она није опасност за неке суседе због своје снаге, него због своје – слабости”
АМЕРИЧКЕ специјалне службе морају деловати фокусираније приликом реализације својих програма електронске шпијунаже – рекао је Барак Обама на заједничкој прес-конференцији у Хагу са холандским прмијером Марком Рутеом.
Признајући индиректно да су обавештајне службе САД, опремљене „новим технологијама”, понекад могле да их користе и на „непредвиђени начин”, нагласио је да је наредио „обимно преиспитивање програма и метода рада НСА (Агенције за националну безбедност)”.
НСА је електронска шпијунска служба САД чије деловање је раскринкао Едвард Сноуден, а Обама је – и не помишљајући да му за то каже „хвала” или да га бар остави на миру – открио да ће се оно „фокусирање” односити на „неке аспекте прикупљања података преко телефонских и неких других видова везе. Само „фокусирање” претпоставља, како је рекао, „сужавање циљева” на оно што изазива забринутост на плану тероризма и трговине људима.
Објавио је да ће НСА убудуће поштовати право на приватност не само Американаца него и оних који нису грађани САД. Рутеу је чак рекао да сарадници НСА већ сада не задиру у приватни живот Холанђана, Немаца и Француза.
Обама је истовремено признао: да је Вашингтон принуђен да – због Сноуденових открића – поново задобија поверење не само влада других држава, него и њихових „обичних грађана”, што је – како је истаакао – „још важније”.
Подвукао је да његова администрација „полако, али систематично” све више процедурално обуздава америчку електронску шпијунажу.
Додао је да ће нови закон о НСА предвидети одустајаање од чувања „брда” пресретнутих разговора и да ће специјални судски орган бити задужен за надзор над деловањем НСА и бити надлежан за све што се налази у њеним базама података.
Док је био пред новинарима заједно са Рутеом, Обама је морао да одговори и на оцену Мита Ромнија да је Русија највећи геополитички противник САД.
„Русија је регионална држава. Она није опасност за неке суседе због своје снаге, него због своје – слабости”.
Потези Русије јесу проблем – наставио је Обама – али они нису оно што примарно забрињава САД.
„Руси нису претња број један националној безбедности Сједињених Држава. Мене много више брине ширење нуклеарног оружја као претња нашој безбедности” – истакао је амерички лидер.
Он је оценио да између Русије и Украјине постоје јаке везе какве спајају САД са Мексиком и Канадом и извео типично амерички закључак: „Али, ми у томе не видимо неопходност за инвазију на те земље”.