ОБАМА: Иза хакерских напада на САД стоји Кина
ИПАК АПЕЛОВАО НА СУНАРОДНИКЕ ДА СЕ ПОВОДОМ „ХАКЕРСКЕ АГРЕСИЈЕ“
СУЗДРЖАВАЈУ ОД „РАТНЕ РЕТОРИКЕ“
- Компанија „Мандиант“ објавила: да велика већина хакерских напада на америчке државне институције и бизнис долази из 12-спаратнице која се налази на периферији Шангаја и повезана је наводно са кинеском армијом
- Реагујући, кинеско министарство иностраних послова је позвало „међународну заједницу“ да не клизи ка „сајбер-рату“, већ да хитно разради „правила за интернет која би била заједничка“
- Претходно је кинеска државна новинска агенција објавила да је од септембра 2012. до фебруара 2013. нападнуто 85 страница кинеских јавних институција и компанија. Сасвим конкретно: да су у 39 случајева напади дошли из САД
АМЕРИЧКИ председник Барак Хусеин Oбама оптужио је кинеске власти да стоје иза хакерских напада на САД. Учинио је то у интервјуу телеканалу ABC, а при том се оградио само утолико што је нагласио да још није сасвим јасно - иза ког тачно процента хакерских напада стоји Кина као држава.
Ово је прво официјелно указивање из Беле куће које званични Пекинг директно доводи у везу са нападима хакера на компјутерску инфраструктуру САД и америчких компанија.
Мада је сам био непријатан за кинеске уши, Обама је апеловао на сународнике да се приликом разматрања проблема „хакерске агресије“ суздржавају од „ратне реторике“.
Претходно је компанија „Мандиант“ објавила: да велика већина хакерских напада на америчке државне институције и бизнис долази из 12-спаратнице која се налази на периферији Шангаја и повезана је наводно са кинеском армијом.
Реагујући, кинеско министарство иностраних послова је позвало „међународну заједницу“ да не клизи ка „сајбер-рату“, већ да хитно разради „правила за интернет која би била заједничка“.
Претходно је и Обамин саветник за националну безбедност, Томас Е. Донилон такође упозорио да већина напада на америчке компјутере долази из кинеске Народно-ослободилачке Војске.
„Амерички бизнис је озбиљно забринут због систематичне крађе тајних пословних информација и заштићених технологија путем сајбет-упада из Кине у до сада још невиђеном броју“, рекао је Донилон.
При том је указао да Бела Кућа од Пекинга тражи:
1) јавно препознавање хитности решавања овога проблема
2) обaвезивање на борбу против хакера који делују из Кине
3) договор о дијалогу ради успостављања „прихватљивих норми понашања у сајбер-простору“
Сам Обама је, током обраћања нацији, нагласио да САД „знају да стране земље и компаније краду наше корпоративне тајне“, али тада није споменуо Кину, мада је готово свима било јасно да је мислио на њу.
Пекинг је после Донилоновог наступа такође саопштио да је и Кина суочена са све већим бројем сајбер-напада. Да су, поред осталог, за протекла два месеца били нападнути и популарни кинески портали као што су China.com.cn, people.com.cn и Tibet.cn.
Кинеска државна новинска агенција је објавила да је од септембра 2012. до фебруара 2013. нападнуто 85 страница кинеских јавних институција и компанија. Сасвим конкретно: да су у 39 случајева напади дошли из САД-а.
Кина, иначе, упорно тврди да је - „доследни борац против сајбер-криминала сваке врсте“