„НОРМАНДИЈСКА ЧЕТВОРКА“: Потребна стабилност примирја у Донбасу
ПУТИН, МЕРКЕЛОВА, ОЛАНД И ПОРОШЕНКО ТРАЖЕ „СТРИКТНО ПОШТОВАЊЕ МИНСКА-2“
Владимир Путин, Ангела Меркел, Франсоа Оланд и Петр Порошенко
- Прес-служба Кремља: Договорено је да се ускоро наставе разговори на нивоу министарстава иностраних послова четири земље у циљу спровођења мера договорених у Минску
- У Донбасу треба да се појави зона безбедности чије успостављање ће изискивати да на растојање од најмање 50 километара буду померени артиљеријски системи зараћених страна калибра 100 милиметара, на 70 километара - вишецевни ракетни бацачи и на 140 километара - јачи вишецевни бацачи ракета: „Торнадо-С“, „Ураган“ и „Смерч“, као и тактички ракетни системи „Точка“ („Точка У“) којим располаже само украјинска армија
ПРЕДСЕДНИК Русије Владимир Путин, канцелар Немачке Ангела Меркел, председник Француске Франсоа Оланд и председник Украјине Петар Порошенко у новом телефонском разговору нагласили су потребу стриктног поштовања постигнутих минских споразума, саопштила је прес-служба Кремља
„Истакнуто је да је почетак спровођења сета мера који је одобрила Контакт група у Минску омогућио да се смањи интензитет борбених дејстава у Донбасу, као и број цивилних жртава.
Лидери четири земље нагласили су потребу да се обезбеди стабилност примирја, предузму практични кораци везани за повлачење тешког наоружања и ослобађање заробљеника“ - саопштено је у прес-служби Кремља.
„Наглашена је спремност да се активно подржи рад посматрачка мисије ОЕБС у овој важној фази нормализације“ - нагласио је Кремљ.
Прес-служба истиче да је „договорено да се ускоро наставе разговори на нивоу министарстава иностраних послова четири земље у циљу спровођења мера договорених у Минску“.
Владимир Путин, Ангела Меркел, Франсоа Оланд и Петр Порошенко су на преговорима у Минску 11-12 фебруара усагласили план нормализације ситуације у Украјини.
Он предвиђа прекид ватре и повлачење тешког наоружања сукобљених страна, спровођење уставне реформе у Украјини и локалних избора у појединим деловима Донбаса, амнестију учесника сукоба и низ других мера.
У овом тренутку стране констатују смањење борбених активности на линији раздвајања.
И пре, и после сусрета у Минску лидери редовно имају контакте како у „нормандијском формату“ (добио је такав назив после првог сусрета „четворке“ у Нормандији у јуну 2014.), тако и појединачно. Стране су се договориле да буду у контакту и надаље.
Портпарол шефа руске државе Дмитриј Песков је истакао да „за сада није било“ говора о новом личном сусрету лидера.
У понедељак је у Донбасу почела нова фаза спровођења минских споразума, која предвиђа повлачење тешких видова наоружања.
Током две недеље у рејону сукоба требало би да се појави зона безбедности.
У том циљу на растојање од најмање 50 километара једни од других треба да буду померени артиљеријски системи калибра 100 милиметара, на 70 километара - вишецевни ракетни бацачи и на 140 километара - јачи вишецевни бацачи ракета: „Торнадо-С“, „Ураган“ и „Смерч“, као и тактички ракетни системи „Точка“ („Точка У“).
При том, стране су се договориле да украјинска војска повуче тешко наоружање од фактичке линије раздвајања, а оружане снаге ДНР и ЛНР - од линије раздвајања предвиђене минским меморандумом од 19. септембра 2014. године.
ДНР је саопштила да повлачи 20 комада тешког наоружања од линије раздвајања у три рејона.