НАСА користи ЕSnet који преноси 91 гигабит по секунди
А GOOGLE ОБЕЋАО ДА ЋЕ УСКОРО КОРИСНИЦИМА У САД ОБЕЗБЕДИТИ ИНТЕРНЕТ КОНЕКЦИЈУ ОД 10 ГИГАБИТА
КАДА је Патрик Пичет из Гооглеа рекао да ће технолошки гигант ускоро корисницима у САД обезбедити интернет конекцију од 10 гигабита по секунди, чинило се као да ће научна фантастика постати стварност. У питању је 1.000 пута бржа конекција од било које данашње конекције која је „кућни стандард”, међутим, за НАСА је то ипак и даље преспоро, пише Wired.
И док сви ми шаљемо податке широм јавног интернета, свемирска агенција користи посебну мрежу названу ESnet – Energy Science Network.
У питању је приватна мрежа која је успела да оствари трансфере података са једног краја САД на други брзином од 91 гигабита по секунди – у питању је најбржи трансфер те врсте икада забележен.
НАСА ове брзине неће увести у наше станове, већ ову супербрзу технологију користи да истражује следећи талас компјутерских апликација.
ESnet, који води Министарство енергије САД, важан је алат за истраживаче који се суочавају са великим количинама података које генеришу пројекти као што је Велики Хадронски сударач или мапирање људског генома.
Уместо да шаљу хард дискове путем поште напред и назад, они могу податке да преносе овом ултра-брзом мрежом.
„Наша визија света односи се на то да научна открића не би требало да буду ограничена географијом“, изјавио је директор ESnetа Грегори Бел.
Покушавајући да учине ову мрежу што бржом, ESnet и истраживачи, као и агенције попут НАСА, тестирају мрежне технологије које би једног дана могле да се нађу унутар комерцијалног интернета.
Укратко, ESnet представља прозор у свет какав ће једног дана бити.
http://www.vijesti.me/vijesti/koliko-je-brz-internet-koji-koristi-nasa-clanak-219378