МОСКВА: Убрзавају се припреме споразума о Евроазијском економском савезу

НАЦРТ ТРЕБА ДА БУДЕ ГОТОВ ДО МАЈА 2014, А САМ ЕЕС ДА ЗАЖИВИ - ОД ПОЧЕТКА 2015.

  • Биће гарантоване четири основне економске слободе - слободно кретање робе, услуга, капитала и радне снаге

          ВЛАДЕ Русије, Белорусије и Казахстана и Евроазијска економска комисија (ЕЕК) успеле су да убрзају припрему споразума о оснивању Евроазијског економског савеза, изјавио је председник Русије Владимир Путин, отварајући седницу Високог евроазијског економског савета на нивоу шефова држава.

          „У складу с налозима које смо дали на претходној седници у Москви у децембру, владе држава „тројке“ и Евроазијска економска комисија убрзале су рад на тексту споразума“ - казао је Путин.

          Он напоменуо да нацрт споразума треба да буде готов до маја 2014. године, а Евроазијски економски савез требало би да заживи од почетка 2015. године.

          Према Путиновим речима, институционални део споразума дефинисаће међународноправни статус и организациони оквир будућег савеза и основне принципе његовог рада. Функционални део ће прописивати механизме економске сарадње. Притом, истиче он, морају се гарантовати четири основне економске слободе - слободно кретање робе, услуга, капитала и радне снаге.

          Путин је додао да је неопходно унети конкретне обавезе везане за отклањање ограничења која постоје у Царинској унији, а савезу треба дати широка овлашћења у сфери економског регулисања.

          „То ће омогућити да се спроводи заједничка и усаглашена политика у кључним привредним гранама, повећа стабилност и развојни потенцијал националних привреда, обезбеди јединствено тржиште и прилив додатних инвестиција - истакао је он.

          Према Путиновим речима, евроазијске интеграције већ доносе позитиван резултат. Без обзира на смањени темпо раста светске привреде, у 2013. години се робна размена у Царинској унији попела на више од 64 милијарде долара.

          Путин је истакао да је приоритетни задатак интеграција узимање у обзир пословних заједница трију земаља Царинске уније.

          По његовим речима, Евроазијска економска комисија не само да се консултовала с предузетницима током припреме правне регулативе, већ их је и непосредно укључила у њену припрему.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари