Меркелова поздравила спремност Русије да учествује у истрази под руководством ICAO

ВЛАСТИ ДОЊЕЦКЕ РЕПУБЛИКЕ ОДБАЦИЛЕ ОПТУЖБУ КИЈЕВСКЕ ХУНТЕ

ДА СУ НАВОДНО УКРАЛЕ ТЕЛА 36 ЖРТАВА

  • Украјински стручњаци већ почели са истрагом која је обухватила 25 квадратних километара. У Кијеву је саопштено да „чешљају терен“, да су почели са „описивањем места несреће“ и да су већ пронали тела 186 путника малезијског Боинга
  • И представник ОЕБС Мајкл Бочуркив, након осматрања места трагедије, одбацио је неке оптужбе Кијева на рачун власти Доњецке републике: „Ништа није померано. Све је очувано. Остаци авиона су разбацани на површини око 30 квадратних километара. Затекли смо и много личних ствари путника: докумената, торби, кеса из дјути-фрија на амстердамском аеродрому“

         ИСТРАГУ о катастрофи малезијског Boeing 777 треба да води Међународна огранизација за цивилну авијацију (ICAO) - сагласили су се Владимир Путин и Ангела Меркел.

         У  новом телефонском разговору, указали су на важност брижљиве и објективне истраге.

         Немачка канцеларка је током разговора позитивно оценила спремност Русије да учествује у започетој истрази.

         До овог разговора је дошло након што је Међународни авио-комитет позвао да комисија за истрагу ради под контролом ICAO и да њој буду предате „црне кутије“.

         Ово је утолико значаније што се Кијев јавно успротивио и самој идеји изношења „црних кутија“ изван територије Украјине.  И што је министар саобраћаја Малезије упозорио да обезбеђивање места пада авиона не одговара међународним стандардима.

         Украјински стручњаци, иначе, већ почели са истрагом која је обухватила 25 квадратних километара. У Кијеву је саопштено да „чешљају терен“, да су почели са „описивањем места несреће“ и да су већ пронали тела 186 путника малезијског Боинга.

         Кијевска хунта је синоћ оптужила власти Доњецке народне републике да су наводно украле тела 36 жртава и одвезле их у „непознатом правцу“.

         Доњецк је ово одмах и одлучно демантовао. Тужилац ДНР при том је изјавио: „То је бесрамна лаж и подметање. Шта ће нама тела жртава?! Све стоји потпуно обрнуто: ми смо заинтересовани да што пре дођу експерти и да их преузму“.

         И представник ОЕБС Мајкл Бочуркив, након осматрања места трагедије, одбацио је неке оптужбе Кијева на рачун власти Доњецке републике.

          „На месту трагедије је мноштво остатака авиона. Ништа није померано. Све је очувано. Остаци авиона су разбацани на површини око 30 квадратних километара. Затекли смо и много личних ствари путника: докумената, торби, кеса из дјути-фрија на амстердамском аеродрому.“

         Један од погинулих стјуарда малезијске компаније нашао се у обореном авиону само зато што је заменио колегу. Иронија судбине је да је његова супруга, која је стјуардеса у истој компанији, опет захваљујући замени са колегиницом, чудом остала жива јер је требало да авионом Malaysia Airlines који је нестао у марту 2014. у Индијском океану.

         У Боингу обореном над Украјином налазила су се 192 грађанина Холандије, 44 Малезијца, 27 грађана Аустралије, 12 Индонезије, 10 Велике Британије, 4 Белгије, 4 немачке, 3 Филипина и по једна Канаде и Новог Зеланда.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари