Масовно шпијунирају и Немачка, Шпанија, Француска, Шведска и Холандија
БРИТАНЦИ ИМПРЕСИОНИРАНИ НЕМАЧКОМ BND ЈЕР ИМА „ВЕЛИКИ ТЕХНОЛОШКИ ПОТЕНЦИЈАЛ И ДОБАР ПРИСТУП СРЦУ ИНТЕРНЕТА“
ШПИЈУНСКЕ агенције у западној Европи сарађују у масовном надзору интернета и телефонских комуникација као и њихове америчке колеге које критикују европске владе, пише „Гардијан“.
Позивајући се на документе које је објавио бивши сарадник америчке Националне безбједоносне агенције (NSA) Едвард Сноуден, „Гардијан“ наводи да агенције прислушкују комуникације путем оптичких каблова и тајно сарађују са приватним телекомуникационим компанијама.
„Гардијан“ наводи Немачку, Француску, Шпанију, Шведску и Холандију као земље у којима обавештајне агенције развијају такве методе у сарадњи са колегама, укључујући британску обавештајну агенцију GCHQ, преноси агенција Ројтерс.
Извештај би могао да доведе у неугодну ситуацију владе тих земаља, посебно Немачку и Француску, које су најгласније у протестима због америчког масовног прислушкивања европских комуникационих мрежа које је открио Сноуден.
Немачка је, заједно са Бразилом, у Уједињене нације (УН) изнела предлог резолуције који позива да се стане на крај претераном електронском надзору, прикупљању података и другим кршењима приватности.
Берлин је посебно огорчен због открића да је NSA пратила и мобилни телефон канцеларке Ангеле Меркел.
„Гардијан“ наводи да документи GCHQ-а које је објавио Сноуден показују да се британска агенција хвали да је саветовала европске колеге о томе како могу да заобиђу домаће законе који ограничавају њихова надзорна овлашћења.
Позивајући се на извештај GCHQ-а из 2008. о ситуацији у свакој земљи, „Гардијан“ наводи да су британски шпијуни били посебно импресионирани немачком агенцијом BND, која има „велики технолошки потенцијал и добар приступ срцу интернета“.
Британска агенција такође хвали француску агенцију DGSE, посебно њене блиске везе са једном неименованом телекомуникационом компанијом, које је GCHQ желео да искористи.
„Успоставили смо контакт са главним индустријским партнером DGSE-а, који има иновативне приступе неким изазовима интернета, повећавајући изгледе да GCHQ искористи ту компанију у подручју развоја протокола“, стоји у извештају.
Слично се оцењују и обавештајне агенције у Шпанији, Шведској и Холандији.
Шпански CNI добио је похвале за своје везе са неименованом британском телекомуникационом компанијом, а шведски FRA због закона из 2008. који је проширио његова надзорна овлашћења.
„Гардијан“ наводи да Британци нису задовољни само Италијом због сукоба између супарничких агенција и правних ограничења за њихове активности.