Макрон на самиту ЕУ тражи увођење заједничког буџета и неку врсту економске владе еврозоне

БИЋЕ ОДОБРЕН ПРЕЛАЗАК У ДРУГУ ФАЗУ РАЗДРУЖИВАЊА СА ВЕЛИКОМ БРИТАНИЈОМ

  • У „пакету“ француског председника су и европска одбрана, војна индустрија, у чији развој ће се уложити десетине милијарди евра
  • Антонио ТАЈАНИ: Европска одбрамбена структура, уз неку врсту сопственог здруженог центра командовања и удруживања у производњи најсавременијег наоружања, добила је општу подршку и политичара и грађана ЕУ који сматрају да ми више не можемо да се ослањамо на туђу војну моћ
  • Јасно је да се овим мисли на Америку, али европска одбрана неће бити самостална војна сила. Доказ је и учешће генералног секретара NATO Јенса Столтенберга на самиту ЕУ, будући да су ЕУ и NATO потписали веома темељан програм сарадње и неке врсте савезништва

        ЧЕЛНИЦИ Европске уније почели су данас у Бриселу дводневно заседање на којем се очекује да дају одобрење за прелазак у другу фазу „раздруживања“ с Великом Британијом, за даље кораке за стварање европске одбрамбене структуре, али и да ће веома тешко превазићи сучељене ставове око проблема имиграције.

        Француска и Италија ће, пишу италијански листови, послати заједничку војну јединицу у Либију да би тамо и војном силом сломиле отпор банди кријумчара миграната у Европу.

        Али су и француски председник Емануел Макрон и италијански премијер Паоло Ђентилони упозорили да се дугорочно, уз заштиту спољних граница, мора издејствовати солидарност међу чланицама ЕУ око свеукупне политике имиграције, а то значи и обавезе да све земље прихвате део од 160.000 миграната који су већ илегално дошли махом у Италију и Грчку.

        Председник Европског парламента Антонио Тајани у уводној речи на сусрету шефова држава или влада европске 28-орице упозорио је да грађани ЕУ више никако не прихватају неконтролисани прилив илегалних миграната, њихову погибију у пустињама или мору, уз „застрашујући призор пијаца где се они продају као робље“.

        Земље Вишеградске групе, Пољска, Чешка, Словачка и Мађарска, чији су вођи одржали посебан састанак уочи заседања свих лидера ЕУ, одлучно се противе обавези да све земље Уније примају избеглице, с образложењем да оне нису изазвале мигрантску кризу и да би долазак нарочито муслиманских избеглица угрозио њихов идентитет.

        Ове земље сматрају да обавеза прихватања миграната у суштини значи само позив и охрабрење и другим избеглицама, посебно кријумчарима и исламским терористима који уз велику добит организују њихов шверц, да ка Европи крећу нови таласи имиграната.

        То је наишло на љутит одговор нарочито Европске комисије, али је и немачка канцеларка Ангела Меркел долазећи на самит рекла да „селективна солидарност не може постојати“.

        Европска одбрамбена структура, уз неку врсту сопственог здруженог центра командовања и удруживања у производњи најсавременијег наоружања, добила је општу подршку и политичара и грађана ЕУ који, како је нагласио Тајани, „сматрају да ми више не можемо да се ослањамо на туђу војну моћ“.

        Јасно је да се тиме мисли на Америку, али да европска одбрана неће бити самостална војна сила, доказ је и учешће генералног секретара NATO Јенса Столтенберга на самиту ЕУ, будући да су ЕУ И NATO потписали веома темељан програм сарадње и неке врсте савезништва.

        Европска одбрана, војна индустрија, у чији развој ће се уложити десетине милијарди евра, један ј од темеља „европске обнове“ коју је предложио и данас поново образложио француски председник Макрон, заједно с планом за преуређење зоне евра и увођење заједничког буџета и неке врсте економске владе еврозоне.

        То тек треба да добије подршку свих чланица, а нарочито Немачке, што засад није извесно јер у Берлину тек треба да се формира нова коалициона влада.

        Канцеларка Меркел о томе преговара с прваком социјалдемократске СПД странке Мартином Шулцом који је још амбициознији у подршци Макроновој „ренесанси Европе“ и тражи да се политички орочи и стварање „Сједињених Држава Европе“.

        Бета

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари