МАДУРО: Глобална шпијунажа је уздрмала савест грађана САД и узнемирила цео свет
САСТАНАК ЛИДЕРА БРАЗИЛА, АРГЕНТИНЕ, ВЕНЕЦУЕЛЕ, УРУГВАЈА И ПАРАГВАЈА У МОНТЕВИДЕУ
- Председника Аргентине Кристина ФЕРНАНДЕЗ: Ово је свет у којем живимо - свет с новим облицима колонијализма. Ово је много лукавије него пре два века када су они долазили с оружјем да нам узму наше сребро и злато
ЛИДЕРИ земаља Јужне Америке упутили су данас оштру поруку Вашингтону поводом оптужби да Сједињене Америчке Државе шпијунирају регион, а истовремено су бранили своје право да понуде азил одбеглом бившем сараднику ЦИА Едварду Сноудену.
Представници држава из групације Мерцосур, састали су се данас у Монтевидеу, у Уругвају, а жалбе против САД биле су једна од најважнијих тема о којима су говорили.
„Не признајемо никакве акције чији је циљ нарушавање ауторитета земаља да дају и у потпуности примене право на азил”, навела је групација у саопштењу издатом по окончању данашњег састанка. Ту групацију чине Венецуела, Бразил, Аргентина, Уругвај и Парагвај.
Такође, у саопштењу се каже да Мерцосур одбија свако пресретање комуникација и шпијунске активности у њиховим државама, „с обзиром да то крши људска права и право на приватност”.
Председник Венецуеле Николас Мадуро је казао да је случај глобалне шпијунаже уздрмао савест грађана САД и узнемирио свет као и да је покренуо „кључно питање политичке етике”.
Састанак је почео када су до учесника стигли извештаји да Сноуден планира да евентуално путује у Латинску Америку након што ће у Русији затражити привремени азил.
Председница Аргентине Кристина Фернандес је посебно говорила о извештајима да америчка Агенција за националну безбедност (НСА) шпијунске програме користи да надгледа Интернет, посебно у Колумбији, Венецуели, Бразилу и Мексику.
„Ово је свет у којем живимо - свет с новим облицима колонијализма”, рекла је Фернандес у завршној речи на састанку.
„Ово је много лукавије него пре два века када су они долазили с оружјем да нам узму наше сребро и злато”, казала је она.
Председница Бразила Дилма Русеф је рекла новинарима долазећи на састанак да „било какав чин шпијунаже који крши људска права, пре свега основно право на приватност, и подрива суверенитет државе, заслужује осуду сваке земље која себе сматра демократском”.
Шефица УН за људска права Нејви Пилај данас се први пут огласила поводом Сноудена рекавши да људи треба да буду сигурни да њихова комуникација није неоправдано контролисана и позвала је све земље да поштују право на тражење азила.