ЛАГАРД: Астрономски дугови водећих држава су шкакљив и тешко решив проблем
ШЕФИЦА ММФ УПОЗОРИЛА ДА ЈЕ СВЕТ
У НАЈВЕЋОЈ ДУЖНИЧКОЈ КРИЗИ ПОСЛЕ 1880. ГОДИНЕ
Кристин Лагард
- Није могуће истовремено реструтурисање таквих и толиких дугова - признала Кристин Лагард
ИСТОВРЕМЕНО реструктурисање дугова најразвијенијих земаља света није могућа у овом тренутку - саопштила је директор Међународног монетарног фонда (ММФ) Кристин Лагард.
„Није могуће чак ни на моменат замислити да све развијене светске привреде дођу у Париски клуб кредитора са идејом о глобалном реструктурисању дугова“ - рекла је Лагард на међународној економској конференцији у француском граду Екс ан Прованс.
Она је указала да питање нагомиланих астрономских дугова водећих држава планете представља „крајње шкакљив и тешко решив проблем“. Па подвукла: „То је компликовано питање које захтева дугорочни рад, а развијене привреде могу бити жртве тих последица“ - истакла је Кристин Лагард.
Она је истакла да је реструктурисање државних дугова скопчано са низом отежавајућих аспеката „како чисто економског и финансијског карактера, тако и повезаних са правним нијансама“.
Лагард је при том навела пример Грчке и Аргентине где је отпис дугова био праћен многобројним судским споровима због противречности националних и међународно правних норми.
Осим тога, напоменула је Лагард, текуће стање задужености у свету „значајно је погоршано“ после кризе из 2008. године, када су државе - које су и без тога имале велике дугове - почеле да узимају нове кредите за оживљавање својих привреда.
„Данас је просечни ниво задужености 110 одсто од БДП. Такву ситуацију нисмо имали још од 1880. године, чак и ако се изузме Други светски рат који није дуго трајао“ - закључила је Кристин Лагард.
Г. Шимпрага