Крим има намеру да затражи помоћ и заштиту од Русије
ПРЕДСЕДНИК ПАРЛАМЕНТА АПК ДАО НАЛОГ ДА СЕ ПРИПРЕМИ ТЕКСТ ОБРАЋАЊА МОСКВИ
Владимир Константинов
- Један од иницијатора обраћања РФ, посланик Сергеј ЦЕКОВ нагласио: „ Крим је руска аутономија, Крим је већински национално руски, а и по култури и језику. Наш заштитник може бити једино Руска Федерација”
ВРХОВНИ совјет Републике Крим – аутономије у саставу Украјине - затражио је да се у Устав аутономије унесу измене као и да се кримски парламент обрати Русији са молбом о помоћи и заштити.
Према речима посланика Партије региона Владимира Кличникова, у условима садашње политичке кризе и „насртања на власт група национално-фашистичког усмерења”, које желе да ликвидирају аутономни статус Крима, локална власт мора испољити политичку вољу и заштити права и слободе.
„Предлажем да президијум Врховног совјета Крима стави на дневни ред заседања следећа питања. Прво: формирање радне групе за измене и допуне устава АРК и Украјине и да се одржи свекримско истраживање јавног мњења о статусу Крима. Друго: усвајање текста обраћања председнику и Законодавном сабору Руске Федерације да буду гаранти неспорног статуса аутономије Крима, као и неповредивости права и слобода наших грађана” – иницирао је Кличников.
Председник кримског парламента Владимир Константинов дао је налог да стручне службе и правници обраде ово питање.
Он је дао протоколарни налог секретаријату Врховне раде Аутономне Републике Крим да се припреми обраћање Руској Федерацији о помоћи и заштити, при том је узео у обзир молбу још једног од посланика – Сергеја Цекова.
„Једноставно морамо да се обратимо Руској Федерацији, имајући у виду да је Крим руска аутономија, да је Крим већински национално руски, а и по култури и језику. Јасно је да је то вишенационална територија на којој живе представници различитих националности у миру и слози, али без обзира на то, наш заштитник може бити једино Руска Федерација. Због тога позивам Президијум и Врховни совјет АРК да припреме одговарајуће обраћање Руској Федерацији о помоћи и заштити” – рекао је Цеков на заседању Врховног совјета.
Обе иницијативе кримски парламент размотриће на заседању заказаном за 19. фебруар.
Украјина се налази у тешкој политичкој кризи која непрекидно траје од краја новембра прошле године, након што су власти Украјине одбиле да потпишу споразум о асоцијацији са ЕУ.