Крај „америчког сна“: четири од пет Американаца ће изгубити посао и сврстати се међу сиротињу
АНКЕТЕ ПОКАЗАЛЕ ДА ЧАК 63 ОДСТО БЕЛАЦА У САД СМАТРА
ДА ЈЕ СТАЊЕ У ЕКОНОМИЈИ ЊИХОВЕ ЗЕМЉЕ ВЕОМА ЛОШЕ
- Тренутно у Америци постоји рекордан број сиромашних - 46,2 милиона људи, односно 15 одсто популације, а главни узрок је висока стопа незапослености због рецесије
- „Амерички кошмар“ се објашњава - глобализовањем економије САД, све већим јазом између богатих и сиромашних и мањак послова у производњи који се добро плаћају
- Економска несигурност међу белачком популацијом погоди бар на кратко 76 одсто одрасле популације до 60. године живота
ЧЕТИРИ од пет одраслих Американаца ће у неком тренутку живота бити суочено са сиромаштвом, незапосленошћу или зависношћу од социјалне помоћи, објавио је АП.
Истраживање агенције које преноси „Хафингтон пост“ указује на даљи пад економске сигурности у САД и крај онога што се зове „амерички сан“.
Под насловом „Амерички кошмар“, портал преноси истраживање у коме се као главни разлози за пад наводе глобализовање економије САД, све већи јаз између богатих и сиромашних, као и мањак послова у производњи који се добро плаћају.
Резултати истраживања стижу у тренутку када председник Барак Обама покушава да поново у фокус своје администрације стави економију, што је истакао у неколико последњих говора.
Наш приоритет је да поново изградимо лествицу могућности и преокренемо неједнакост у примањима“, истицао је у неколико наврата Обама.
Стручњаци се споре око приступа проблему, с обзиром на растућу небелачку поплуацију у САД, поставља се питање да ли је потребно повлачити потезе који би наставили да разбијају расне баријере, тако уклањајући препреке за економску једнакост, или је потребно просто унапређивати економски статус свих грађана САД, без обзира на расу.
Према последњим информацијама, тешка времена сада посебно прогресивно погађају белце. Песимизам је достигао свој врхунац од 1987. године, а последње анкете показују да чак 63 одсто белаца сматра да је стање у економији веома лоше.
„Биће још горе“, каже Ајрин Саљерс (52), која после два развода и одумирања посла са угљем у њеном региону гаји воће и поврће.
Ипак, то није довољно за квалитетан живот.
„Ако потражите посао, нећете наћи послодавца, а чак и ако успете, плата није довољна за живот. Млади људи немају шта друго осим да се дрогирају“, сматра она.
Иако расне и етничке мањине имају веће шансе да буду испод линије сиромаштва, расни диспаритет у стопи сиромаштва је драстично мањи од седамдесетих година, показују резултати истраживања.
Економска несигурност међу белачком популацијом погоди бар на кратко 76 одсто одрасле популације до 60. године живота, према „мапи“ која ће бити објављена следеће године.
Под „економском несигурношћу“ подразумева се период у трајању од најмање годину дана у ком особа нема посао и зависи од социјалне помоће као што су маркице за храну или период од најмање од годину дана са примањима 150 одсто нижим од границе сиромаштва.
Када се узме у обзир цела популација САД, „економска несигурност“ погодиће невероватних 79 одсто.
Тренутно у Америци постоји рекордан број сиромашних - 46,2 милиона људи, односно 15 одсто популације, а главни узрок је висока стопа незапослености због рецесије.
Иако небелачко становништво има већу стопу сиромаштва, у апсолутним бројевима највише оних који су испод границе сиромаштва су белци - више од 19 милиона је испод годишње зараде од 23.021 долара за четворочлану породицу.
Они су углавном у предграђима и мањим руралним местима, где белци чине чак 60 одсто сиромашних. Њих амерички демографи зову и „невидиљиви сиромаси“.
(Хафингтон Пост)