КОНРАД: Евро ће постојати још свега пет година
ПРОЦЕНА САВЕТНИКА НЕМАЧКОГ МИНИСТАРСТВА ФИНАНСИЈА
Каи Конрад
- Економски аналитичари истичу да Брисел не чини ништа осим притисака на чланице ЕУ да троше мање и оцењују да је са економске тачке гледишта то бесмислено
САВЕТНИК Министарства финансија Немачке Каи Конрад упозорио је да ће евро постојати само још пет година.
Он је за лист Bелт Ам Зонтаг упозорио да европска валута има веома мале шансе за опстанак и указао да постоји реалан ризик од увећања дужничког терета појединих земаља.
Економски аналитичари истичу да је било потребно неколико година и безмало 20 самита на највишем нивоу да би европске власти признале очигледно - да европска економија неће моћи да се врати напретку само смањењем државних трошкова.
Шеф Европске комисије Хозе Мануел Барозо признао је да такве мере наилазе на све мању подршке. Та изјава, сматрају стручњаци, још једном показује да је у јеку кризе политика у Европи доминирала над економском сврсисходношћу.
Позив на буџетску дисциплину диктиран је, највероватније, не здравим разумом већ вољом политичара, који су у том тренутку доносили одлуку.
Од почетка је изабран погрешан пут. Излазак из кризе је у првом реду стимулисање производње и унутрашње тражње - указали су економски стручњаци.
То што сада чине европски чиновници јесте убијање свих могућности економије. То је довело до озбиљног смањења темпа раста унутрашњег бруто производа.
У појединим земљама дошло је до социјалне напетости, која расте, захваљујући суманутом расту незапослености.
Кад су у Бриселу прелазили на политику буџетских смањења, било им је потребно да нађу неко жртвено јагње - неку јужноевропску земљу, да би показали до чега могу да доведу неконтролисани буџетски трошкови.
Али, то је само погоршало проблем, довело до политичког и економског дисбаланса. Несумњиво је требало казнити неке земље у којима су пензије чиниле 100 посто нивоа плата - сматрају економисти, али је, истовремено, требало ићи ка томе да економска политика зоне евра буде избалансиранија.
Економски аналитичари истичу да Брисел не чини ништа осим притисака на чланице ЕУ да троше мање и оцењују да је са економске тачке гледишта то бесмислено.