КЈЕЗА: Све европске државе су под капом US-шпијунаже
СВЕТСКИ ПОЗНАТИ ИТАЛИЈАНСКИ ПОЛИТИКОЛОГ И НОВИНАР УПОЗОРАВА ДА ЈЕ ШПИЈУНСКА АФЕРА ИЗМЕЂУ ЕУ И САД - КОМЕДИЈА
- Из доказа господина Сноудена следи да они практично све прислушкују. То не укључује само политички, већ и приватни живот разних функционера
- Можете ли да замислите у каквој су ситуацији руководиоци Немачке, Француске или Италије, који знају да могу бити прислушкивани у интимном, приватном, економском и банкарском животу и раду? То је тужни доказ да Европа није слободна, а да су САД империја
- Сада се у Европи сви праве као да је то неко изненађење и сви су у шоку. Председник Европског парламента Мартин Шулц каже да је све веома озбиљно, али све је у ствари - комедија. Они одлично знају о чему се ради
- Уколико би Европа заиста желела да озбиљно одговор САД - морала би да радикално да промени свој однос са САД на реципрочној основи. Али, тога неће бити зато што политички руководиоци Европе нису слободни људи и не могу да кажу сву истину
- Погледајте шта се дешава са евром и доларом. Евро је сада млађа монета која, у суштини, помаже да долар постоји. То је узајамни однос релативне снаге: постоје они који поседују силу и диктат и они који ту силу немају и не могу ништа да диктирају. Европа није у стању било коме да диктира
„У ЕВРОПИ се тренутно праве као да су изненађени и да су у шоку. Председник Европског парламента Мартин Шулц каже да је све веома озбиљно, али све је то комедија”, упозорио је у интервјуу за московски лист ВЗГЉАД светски познати италијански политиколог и новинар Ђулијето Кјеза.
При том је указао да Европа није у стању да на прави начин одговори САД на прислушкивање својих функционера и дипломата.
ВЗГЉАД: Господине Кјеза, да ли је у овом тренутку могуће оценити све димензије прислушкивања просторија ЕУ и колико су трајала?
КЈЕЗА: За сада нема конкретних података. Али, очигледно да се то одавно дешава. Није први пут да овакве ствари испливавају на површину. Сећам се када је у Сједињеним Државама формиран специјални ешалон сличан овоме данас. То је било - ако се не варам - још 2003. или 2005. године. Тако да то није била нека новост. Само наивни људи могу да мисле да нема прислушкивања.
Из доказа господина Сноудена следи да они практично све прислушкују. То не укључује само политички, већ и приватни живот разних функционера. Да ли разумете у каквој су ситуацији руководиоци Немачке, Француске или Италије, знајући да могу бити прислушкивани у интимном, приватном, економском и банкарском животу и раду? То је тужни доказ да Европа није слободна. Све европске државе су под капом шпијунаже.
ВЗГЉАД: Како ће се сада развијати европско-амерички односи?
Ђ. К.: Сада се у Европи праве као да је то неко изненађење и сви су у шоку. Председник Европског парламента Мартин Шулц каже да је све веома озбиљно, али све је у ствари - комедија. Они одлично знају о чему се ради.
Уколико би Европа заиста желела да да озбиљан одговор САД она би морала радикално да промени свој однос са САД на реципрочној основи.
Али, таквог реципроцитета тренутно нема. И неће га ни бити зато што политички руководиоци Европе нису слободни људи и не могу да кажу сву истину.
Након буке која ће трајати неколико недеља, они ће говорити да је у току истрага. А за два-три месеца ће почети да заборављају ово о чему данас говоримо.
Зато не мислим да ће се европско-амерички односи било како променити. Погледајте шта се дешава са евром и доларом. Евро је сада млађа монета која, у суштини, помаже да долар постоји. То је узајамни однос релативне снаге: постоје они који поседују силу и диктат и они који ту силу немају и који не могу ништа да диктирају. Европа није у стању било коме да диктира.
ВЗГЉАД: Да ли ће Европљани почети скептично да се односе према Американцима, посебно кад је реч о људским правима, слободи штампе, заштити приватности, банкарске и персоналне тајне?
Ђ. К.: Наравно, ниво неповерења међу људима расте. Они ће мислити и на улици да се не сме веровати Американцима, то је очигледно. Али, мишљење обичних људи ништа не вреди. Овде се уважава мишљење смо оних који управљају. А управљају људи који су тесно повезани са интересима које диктирају САД. Због тога неће бити никаквих промена.
ВЗГЉАД: Да ли ће САД морати да иду на неке уступке ЕУ, можда на економском плану да би некако покушале да освоје симпатије Европљана?
Ђ. К.: Империја која прави компромисе са поданицима није империја. А САД јесу империја, оне су диктирале и диктирају. Нисам чуо ни за један случај, а да нису условљавале. Мислим да од Американаца не треба очекивати да се о било чему договарају.
ВЗГЉАД: Испоставља да међународна заједница не може ни на који начин утицати на САД?
Ђ. К.: Не, постоје одређене државе које то могу. То су моћне државе. Например, Кина – земља која може себи да дозволи да веома оштро одговори. И Русија би могла то да уради. У неком смислу она то и чини. Међутим, у Русији постоји много људи који до дан данас највише воле да буду повезани са САД јер сматрају да је Америка сила.