Кери запретио Русији „озбиљним последицама” ако пусти Сноудена да одлети из Москве

ЈОШ ПОТПУНО НЕЈАСНО ДА ЛИ СЕ ОДБЕГЛИ АМЕРИЧКИ АГЕНТ

ЈОШ НАЛАЗИ У „ТРАНЗИТНОЈ ЗОНИ” ШЕРЕМЕТЈЕВА

  • Руска глобална телевизија Раша Тудеј јавила да су „врата авиона за Хавану затворена, али да се Сноуден није укрцао“
  • Руски експерт за питања безбедности Михаил Ростовскиј оценио је: „Потпуно разумем због чега руске власти са наклоношћу гледају на могућност да Сноудену дају политички азил. Вашингтон досад никад није пропустио прилику да Москви очита буквицу, а ово је прилика да се Американцима укаже на њихово лицемерје. Прилика којој је тешко одолети“

        БИВШИ сарадник NSA И CIA Едвард Сноуден још није одлетео на Кубу са московског аеродрома, а Еквадор још разматра његову молбу да добије политички азил.

       Московска агенција Интерфакс објавила је да он вероватно „више и није у Русији“.

       Међутим, руска глобална телевизија Раша Тудеј тврди да су „врата авиона затворена, а да се Сноуден није укрцао“.

       Извор са московског аеродрома Шереметјево саопштио је да се он налазио у „транзитној зони“ и да се регистовао за лет за Хавану, али да није био међу путницима.

       За лет се пријавио користећи пасош који су Американци поништили као део напора да САД дођу до Сноудена и оптуже га за откривање владиних тајних инфромација.

       Амерички државни секретар Џон Кери, који је у посети Њу Делхију, упутио је Москви овакво упозорење: „Бићемо разочарани ако Сноудену буде омогућено да се укрца у авион и напусти Москву. То ће неизоставно утицати на наше односе и неће проћи без последица“.

       Он је Сноудена назвао „човеком који је издао своју земљу“ и указао да је његова намера да одлети на Кубу, а одатле у Венецуелу. За обе ове земље је рекао да имају „непријатељски однос према САД“.

       Керијеве речи је донекле „дешифровао“ сенатор Чарлс Шумер, нагласивши:

       „Савезници не треба да се - као сада Русија - односе један према другом. Ово ће имати озбиљне последице по руско-америчке односе, тим пре што је руско руководство знало о Сноуденовој намери да дође у Москву“.

       „Руске обавештајне службе и служба за контрашпијунажу имају много питања за некога ко је до те мере информисан. Не сумњам да ће то и учинити“, рекао је синоћ Интерфаксу извор у Федералној служби безбедности.

       Војни аналитичар Павел Фелгенгауер рекао је за агенцију Франс прес да је Сноуден занимљив ФСБ због тога што може да пренесе податке о техничком аспекту прибављања информација.

       Русија нема основа да ухапси бившег службеника америчке Националне безбедносне агенције (NSA) Едварда Сноудена, изјавио је један руски званичник пошто се амерички обавештајац тренутно налази на аеродрому у Москви док Еквадор разматра његов захтев за азил, јавила је рано јутрос руска новиснка генција Итар ТАСС.

       „Сноуден се не налази на међународној потерници, која би могла да буде основ за његово хапшење. Нити је починио било какву незакониту радњу на територији Руске Федерације“, рекао је тај руски званичник.

       Алексеј Пушков, председник Комитета за спољне послове Државне Думе рекао је да „нема ни говора о давању политичког азила Сноудену у Русији“, додаје Ројтерс.

       Руски експерт за питања безбедности Михаил Ростовскиј оценио је: „Потпуно разумем због чега руске власти са наклоношћу гледају на могућност да Сноудену дају политички азил. Вашингтон досад никад није пропустио прилику да Москви очита буквицу, а ово је прилика да се Американцима укаже на њихово лицемерје. Прилика којој је тешко одолети“.

       Коментатор московске агенције РИА Новости Вадим Дубнов на исту тему је рекао:

       „Сноуден је преноћио у Москви. Тиме је његова слава постала још колоритнија. Само, игра за коју се одлучио - игра је без правила по којима би он могао да победи. Вероватно је помислио да Асанжова слава вреди покушаја са амбасадом Еквадора у Москви. Али, можда није узео у обзир само једно: да сада више ништа не зависи од њега“.

„China Daily“: Влада САД у позадини напада на кинески интернет

       НАПАДИ на интернет у Кини из САД могли би делом да буду дело америчке владе, а кинески стручњаци сматрају да Вашингтон треба Кини да изнесе обашњење о томе, пише данас кинески лист „China Daily“.

       „Степен америчког надгледања интернет информација у Кини је шокатан и изнад очекивања“, рекао је кинески истраживач Ђиа Сиудонг из пекиншког Института за међународна истраживања.

       „САД су највећи извор страних напада на Кину. Сада Сноуден каже да су многи од тих напада били изведени уз подршку америчке владе“, пише кинески лист „China Daily“. Сноуден је рекао да Америчка национална служба за безбедност „ради све врсте интернет напада на компаније кинеске мобилне телефоније и да се тако краду подаци и путем смс порука“.

       Према његовим речима, NSA је напала у јануару за само један дан податке из 63 компјутера и сервера Универзитета Цингуа, као и провајдер компаније Пацнет из Хонг Конга, пише „China Daily“.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари