Карни одбио да одговори на питање „да ли су САД изнад међународног права“!
БЕЛА КУЋА СМАТРА НЕОЗБИЉНИМ И САМ РАЗГОВОР
О ПРИМЕНИ МЕЂУНАРОДНОГ ПРАВА НА АМЕРИКАНЦЕ
Џеј Карни
- Вашингтонски дописник Итар-ТАСС и замолио портпарола Беле куће Џеја Карнија да појасни: да ли у Вашингтону сматрају да су сви једнаки пред актуелним међународним правом и да ли се то односи и на САД?
- Уместо одговора, Карни је почео да прича о томе да је „Русија блокирала у Савету безбедности ОУН бројне резолуције у вези са одговорношћу Асада“, посебно нагласивши да се САД не слажу са таквим приступом
- На поновљену молбу да ипак јасно каже: да ли су „САД изнад закона“ - Карни је реплицирао да је то „неозбиљно питање“
ПОРТПАРОЛ Џеј Карни назвао је неозбиљним питање вашингтонског дописника руске агенције Итар-ТАСС - да ли Сједињене Државе сматрају да су и оне обавезне да поштују норме међународног права.
Дискусија на ову тему вођена је на редовној конференцији за штампу одржаној у Белој кући приликом разматрања ауторског чланка председника Русије Владимира Путина који је објавио „Њујорк тајмс“.
Политичка елита у Вашингтону дочекала је тај ауторски текст руског лидера увређена и љута јер је у њему видела покушај да се Америци „очита буквица“. У том кључу су новинари, који прате рад америчке владе постављали питања Карнију. А он је, одговарајући, тврдио да Русија - по демократским правима и слободама - не може да се упоређује са САД, које су у том погледу „изузетна земља“.
Према речима портпарола Беле куће, сада је ипак главно то што је „председник Путин јемчио сопственом репутацијом да ће Асад предати своје хемијско оружје под међународну контролу са циљем да се то оружје потом уништи“.
„То је најбитније - подвукао је Карни. - Русија је Асадов покровитељ и заштитник. Зато ће свет имати прилику да види да ли ће Русија успети да изврши ту дужност“.
Путин је у поменутом чланку - да подсетимо - оспорио концепцију америчке „изузетности“, а управо то је увредило вашингтонску елиту, што Карни није могао да сакрије.
Концепција свеопште једнакости пред законом - то је камен спотицања читаве америчке демократије. У име тога је дописник Итар-ТАСС и замолио Карнија да појасни: да ли у Вашингтону сматрају да су сви једнаки пред актуелним међународним правом и да ли се то односи и на САД.
Уместо одговора, Карни је почео да прича о томе да је „Русија блокирала у Савету безбедности ОУН бројне резолуције у вези са одговорношћу Асада“, посебно нагласивши да се САД не слажу са таквим приступом.
На поновљену молбу да ипак јасно каже: да ли су „САД изнад закона“ - Карни је реплицирао да је то „неозбиљно питање“. Притом, као што се види, није изговорио ни „да“ ни „не“.
Према његовим речима, Обамин план напада на Сиријску Арапску Републику, од којег у Белој кући још увек нису одустали, не може да се сврста ни у један од горенаведених случајева.
Новинари су питали Карнија - да ли је Обама читао чланак руског колеге?
„Председник много чита, између осталог и „Њујорк тајмс“ - одговорио је портпарол Беле куће, подвукавши да је дао коментар на публикацију у име читаве Беле куће „на челу са председником“.
Поводом питања које се тицало личног поверења између лидера Руске Федерације и САД, Карни је цитирао руску пословицу „Веруј, али проверавај“.
Затим, на молбу да прокоментарише одговарајући одломак из чланка у „Њујорк тајмсу“, изговорио: „Мислим да би председник Обама рекао да су његови разговори са председником Путином, чак и када се наше позиције разилазе, увек директни и конструктивни, да сваки од лидера заступа своју тачку гледишта“.
Карни је такође био упитан: ко тренутно „управља“ процесом поводом Сирије. Одговорио да су Џон Кери и Сергеј Лавров на томе раде раме уз раме.
На крају је „поделио“ и евентуалне миротворне ловорике. Указао је да ће - ако актуелна иницијатива буде крунисана успехом заслуге за то „припадати и Русима и свима онима који учествују у овом процесу“.
Марија Петрова