Камерон има готов ванредни план војне интервенције против Сирије
БРИТАНСКИ ПАРЛАМЕНТ ПРЕКИДА ЛЕТЊУ ПАУЗУ, АЛИ ОДЛУКА О „ОДГОВОРУ НА ОНО ШТО СЕ ДОГОДИЛО У СИРИЈИ ИПАК ЈОШ НИЈЕ ДОНЕТА“
Дејвид Камерон
- Камерон ће сутра председавати састанку Савета за националну безбедност
- Британски авиони и војни транспортери почели су да пристижу у војну базу на Кипру, на мање од 100 миља од Сирије, што би могао да буде знак убрзаних припрема за војни удар на сиријски режим, преноси данас лондонски „Гардијан“
ОРУЖАНЕ снаге Велике Британије већ имају готов ванредни план деловања поводом коришћења бојних отрова у Сирији - саопштио је портпарол Дејвида Камерона.
Агенција Ројтерс - позивајући са на извор у кабинету британског премијера - објавила је да „одлука о конкретном одговору на оно што се догодило у Сирији ипак још није донета“.
У Лондону се наводно разматра „пропорционалан одговор“.
Портпарол Даунинг стрита 10 није, међутим, желео да одговори да ли ће Британија чекати да се заврши истрага стручњака УН о томе да ли је сиријска армија или опозиција употребила хемијски гас пре него што донесе било какву одлуку.
„Било која одлука мора да буде у складу са стриктним међународним поретком. Свака употреба хемијског оружја је у потпуности неприхватљива и ужасна и међународна заједница мора да реагује“, нагласио је Камеронов портпарол.
Сам Камерон је прекинуо одмор и вратио се у Лондон и у току дана ће саопштити да ли ће сазвати парламент, чији посланици не раде због летње паузе, како би се пронашло „најбоље решење као одговор на догађаје у Сирији“.
Камерон ће сутра председавати састанку Савета за националну безбедност, а наставиће и разговоре са светским званичницима.
Бела кућа је саопштила да неоспорно да је хемијско оружје коришћено у Сирији, као и да скоро нема сумње да га је користила сиријска влада. Обама разматра „адекватан одговор“ због коришћења хемијског оружја.
Запад групише авионе и ратне бродове, док Русија и Иран упозоравају да би војна интервенција имала катастрофалне последице.
Британски авиони и војни транспортери почели су да пристижу у војну базу на Кипру, на мање од 100 миља од Сирије, што би могао да буде знак убрзаних припрема за војни удар на сиријски режим, преноси данас британски „Гардијан“.
Пилоти два комерцијална авиона, који редовно лете за Ларнаку, пренели су том листу да су из пилотских кабина видели транспортне авионе Ц-130, а уз помоћ радара су регистровали мале формације борбених авиона за које верују да су долетели из Европе.
Становници у близини британске базе Акротири на Кипру, установљене 1960, такође наводе да су уочили појачану активност у последњих 48 сати.
С обзиром на удаљеност од тек 100 миља од сиријске територије, британска база на Кипру могла би да буде место из кога би се изводили ваздушни удари на Сирију, уколико се Запад одлучи за ту опцију, наводи „Гардијан“.
ТВ станица „Раша тудеј“ преноси да британска војска шири своје присуство у Медитерану и да та земља сада има четири ратна брода, носач хеликоптера и две фрегате у близини Албаније.
Ројтерс наводи да је америчка морнарица од петка појачала своје присуство у Медитерану, где има укупно четири ратна брода способна за лансирање крстарећих ракета дугог домета.
Слично је учинила и Француска, која се спомиње као још један кључни играч у могућој интервенцији. Њени борбени авиони се налазе у Емиратима за случај да затребају, преноси РТ.
Светске агенције, позивајући се на неименоване изворе, преносе да су се у Јордану јуче састали војни заповедници 10 западних и блискоисточних држава како би разговарали о опцијама које би могли да примене како би „казниле режим у Дамаску“.
Састанку је председавао начелник здруженог штаба америчке војске генерал Мартин Демпси, а састанку су присуствовали начелници генералштабова Саудијске Арабије, Катара, Турске, Британије, Француске, Немачке, Италије и Канаде.