ЈЕРЕМИЋ: Ни Хашки трибунал више није „света крава“

ОТВОРИО ВРАТА И УПАЛИО СВЕТЛО НАД ТЕМОМ

КОЈА ДО САДА НИЈЕ СМЕЛА НИ ДА СЕ ДОДИРНЕ У УН

Вук Јеремић

  • Показује се да Србија није једина земља у свету која критикује рад тог суда. Изузетно угледни правни експерти и друге јавне личности, су изнели ставове који се у доброј мери поклапају са мишљењем у Србији. Мислили смо да смо усамљени у томе, али се испоставило да није тако - оценио је Вук Јеремић

        НАКОН првог дана јавне дебате у Генералној скупштини Уједињених нација пао је један велики табу - недодирљивост међународног кривичног правосуђа, изјавио је председник ГСУН Вук Јеремић.

       Јеремић је, у изјави дописнику Танјуга, истакао да је међународно кривично правосуђе до сада било „нека врста свете краве, коју се нико није усуђивао да критикује”.

       „Оно што је данас изречено је једна врста критике, не само суда за бившу Југославију, већ и суда у Руанди и других кривичних трибунала.

       По први пут се у Генералној скупштини чују критички тонови о раду ад хок кривичних трибунала, поготово када је реч о Хашком суду”, додао је он.

       Јеремић је навео да се за ову јавну расправу јавио рекордан број учесника, 49 говорника који представљају преко 80 земаља.

       „Показује се да Србија није једина земља у свету која критикује рад тог суда. Изузетно угледни правни експерти и друге јавне личности, су изнели ставове који се у доброј мери поклапају са мишљењем у Србији. Мислили смо да смо усамљени у томе, али се испоставило да није тако”, оценио је председник ГСУН.

       Према његовим речима, ова дебата је изазвала велику пажњу и велики дипломатски жамор у УН.

       „Не очекујем да ће ова ствар бити завршена сутра, већ мислим да ће бити нових епизода у дискусији међународног кривичног правосуђа.

       Задатак српског председавања биће да направи завршни папир, након што сви буду рекли оно што имају да кажу и да се то подели државама чланицама”, појаснио је први човек Генералне скупштине.

       Он је додао да остаје да се види „шта ће после тога државе чланице да раде са тим”, и да ли ће се одлучити да покрећу неке инцијативе.

       „Отворили смо врата и упалили светло на једној теми која до сада није смела да се додирује у УН”, закључио је Јеремић

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари