И Јункер се изјаснио за формирање „паневропских оружаних снага”

ХТЕО БИ ДА ОНА „ПОКАЖЕ РУСИЈИ” И ДА БРАНИ ЕВРОПСКЕ ВРЕДНОСТИ ЈЕР НАТО ЗА ТО НИЈЕ ПОДЕСАН

  • Председник Европске комисије Жан-Клод ЈУНКЕР: „Паневропска армија би показала свету да међу земљама чланицама ЕУ никада више неће бити ратова. Таква армија би нам помагала и да водимо заједничку спољну и политику безбедности. А и да схватимо одговорност Европе у свету”
  • Сутра у Бриселу бивши генерални секретар НАТО Хавијер Солана треба да представи „нову стратегију безбедности за Европу”. Његова студија ће се појавити под насловом „Више заједничког у европској одбрани”. Упућени тврде да се у њој, поред осталог, говори о могућности вођења војних операција и изван ЕУ и о формирању заједничке команде у Бриселу

         ПРЕДСЕДНИК Европске комисије Жан-Клод Јункер подржао је иницијативу Немачке да ЕУ формира сопствене оружне снаге.

         У интервјуу немачком листу Welt am Sonntag, Јункер – којег је Анегла Меркел „прогурала” на високу функцију – рекао је:

         „Паневропска армија би показала свету да међу земљама чланицама ЕУ никада више неће бити ратова. Таква армија би нам помагала и да водимо заједничку спољну и политику безбедности. А и да схватимо одговорност Европе у свету”.

         Јункер је изнео и уверење да би „паневропска армија” могла (и требало) да реагује не само на претње државама-чланицама, него и „суседним земљама”. А још је подвукао:

         „Европској унији је потребна своја армија, али не за то да бисмо је одмах активирали, већ да бисмо дали на знање Русији да се озбиљно односимо према заштити вредности Европске уније”.

         Јункер је истовремено изговорио и ово што се неће свидети ни Вашингтону ни Лондону и њиховим вазалима у самој Европи:

         „НАТО није најподеснија структура за овакву улогу. Нису све чланице алијансе истовремено и чланице ЕУ. Уосталом, не ради се о конкуренцији НАТО, већ о томе да Европа постане јача”.

         Дан раније је немачка министарка одбране, Урсула фон дер Лајен, иступила са иницијативом да ЕУ формира управо „паневропске оружане снаге”.

         Одмах за њон је Норберт Ретген, председник комитета Бундестага за спољну политику, изјавио: „Дошло је време да се реализује идеја о јединственој армији ЕУ. Наше одбрамбене способности биће недовољне све док свака држава чланица буде имала своју армију. Јер, све те армије купују у основи једно те исто раоружање, само у премалим количинама”.

         Исто мисли и Ханс-Петер Бартелс, председник комитета Бундестага за одбрану: „Последња деценија нам је мало шта донела на плану одбране. Зато поздрављам Јункерове речи. Треба брзо деловати. Не смемо пасивно чекати да се код свих 28 чланица ЕУ  појави заједничка концепција. Већ сада треба приступити договарању појединих држава-чланица”.

         Сутра у Бриселу бивши генерални секретар НАТО Хавијер Солана треба да представи „нову стратегију безбедности за Европу”.

         Његова студија ће се појавити под насловом „Више заједничког у европској одбрани”. Упућени тврде да се у њој, поред осталог, говори о могућностивођења војних операција и изван ЕУ и о формирању заједничке команде у Бриселу.

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари