Грас у новој поеми однос Брисела према Грчкој назвао „Срамотом Европе”
СЛАВНИ НЕМАЧКИ ПИСАЦ ОШТРО КРИТИКОВАО ЕУ
ЗБОГ ОДНОСА ПРЕМА ДУЖНИЧКИМ ПРОБЛЕМИМА АТИНЕ
Зидојче цајтунг
- У поеми коју је објавио утицајни немачки лист Зидојче цајтунг,једна од Грасових поенти је - да је ЕУ Грчка претворила у земљу „осуђену на сиромаштво“. А при том је још из водећих престоница ЕУ „нескривено изложена руглу“
- Поема се завршава упозорењем: „Ти ћеш, Европо, пропасти у малодушности, лишена оне земље чији те је дух осмислио“
НЕМАЧКИ нобеловац Гинтер Грас (84) поново је запливао против струје. Упркос критикама са којима га је претходна политичка поема - „Оно што мора бити речено“ - суочила и у својој земљи и, нарочито, из Израела.
У новој поеми, коју је објавио под насловом „Срамота Европе“, Грас је оштро критиковао начин на који се земље Европске уније односе према својој чланици Грчкој и њеним дужничким проблемима.
У поеми је објавио утицајни немачки лист Зидојче цајтунг, а једна од Грасових поенти је - да је ЕУ Грчка претворила у земљу „осуђену на сиромаштво“. А при том је још из водећих престоница ЕУ „нескривено изложена руглу“.
Поема се завршава упозорењем: „Ти ћеш, Европо, пропасти у малодушности, лишена оне земље чији те је дух осмислио“.
Шеф Комитета за европске послове у немачком парламенту, Гинтер Крихбаум, члан конзервативне Хришћанске демократске уније (ЦДУ) Ангеле Меркел, одбацио је критику славног писца чија реч у Њемачкој има посебну тежину.
„Не мислим да Грасову поему треба узети озбиљно, јер се она разилази са реалношћу, поготову стога што је Грчка добила велику помоћ која у крајњој инстанци не долази од држава него од грађана и из њихових новчаника“, нагласио је Крихбаум.
Грчка се већ месецима бори са дужничком кризом која, у предвечерје нових избора заказаних за 17. јун, прети да ту земљу изведе из еврозоне и доведе до банкротства.
Грас је светску славу стекао романом „Лимени добош“ из 1959. којим се отворено обрачунао са нацизмом у својој земљи.
Првом поемом - „Оно што мора бити речено“ - усталасао је европску и светску јавност јер је њоме критиковао „лицемерје Запада поводом израелског нуклеарног програма“, означивши претње јеврејске државе Ирану као „претње ионако крхком светском миру“.
Године 2006. Гинтер Грас је у шокантном интервјуу признао да је, као 17-тогодишњак, на крају Другог светског рата, био припадник једне СС јединице немачког Вермахта.